۱۳ هزار ون مسافربری فرسوده هستند

چهارشنبه ۳۱ مرداد ۹۸ ساعت ۱۱:۳۰
13 هزار ون مسافربری فرسوده هستند

هم اکنون ۱۳ هزار ون در بخش حمل و نقل عمومی کشور در حال رفت و آمد است که به گفته مدیر عامل سازمان تاکسیرانی ۱۰۰‌درصد این ون‌ها فرسوده هستند.

جایگزین کردن خودروهای فرسوده با توجه به حجم مصرف بالای سوخت و کاهش ایمنی آنها، همواره از دغدغه دولت‌ها در ادوار گوناگون بوده است. این موضوع در ارتباط با خودروهایی که در حمل و نقل عمومی فعال هستند، با توجه به موضوع حفظ ایمنی و جان مسافران از اهمیت دوچندانی برخورداراست.

اما ون‌های موجود در کشور از طریق واردات CKD و مونتاژ در یک شرکت خصوصی وارد سیستم حمل و نقل شدند. حال آنکه پس از چندی روند مونتاژ آنها متوقف شد. بر این اساس دو گروه بزرگ خودروساز کشور هم دستی در تولید ون داشته‌اند که در وضعیت حاضر یا تولید آنها متوقف مانده یا انگشت شمار شده است. پس جایگزین کردن ون‌ها تبدیل به چالشی شده است. در این ارتباط دو پیشنهاد برای رفع این مشکل مدنظر دست‌اندرکاران قرار دارد؛ به صورتی که مرتضی‌ ضامنی، رئیس سازمان تاکسیرانی پیشنهاد واردات را برای جایگزین کردن این تعداد ون فرسوده مطرح کرده است. این در وضعیتی است که بر اساس مصوبه دولت واردات انواع خودرو به کشور ممنوع است. در نقطه مقابل داود میرخانی رشتی، مشاور انجمن خودروسازان پیشنهاد داده به جای هزینه برای واردات، این مبلغ را در اختیار خودروسازان و چرخه تولید قرار دهند. میرخانی علت کاهش شدید تولید خودروهایی مثل ون را بی‌رغبتی خریداران خاص آنها مثل سازمان تاکسیرانی عنوان می‌کند. این در وضعیتی است که تولید این خودرو به حداقل رسیده است.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar