۲ دلیل اصلی گرانی خودرو

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
2 دلیل اصلی گرانی خودرو

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: وضع کنونی خودرو محصول انحصار و مافیا در این صنعت است.

رضا انصاری افزود: از اواخر سال ۹۶ در نشست‌های گوناگونی که با خودروسازان داشتیم آنها درخواست افزایش قیمت می‌کردند.

وی گفت: خودروسازان با توجه به تحلیلی که از وضع امروز داشتند از ماه‌ها پیش خودرو به بازار عرضه نکردند و می‌خواهند در این وضعیت به هدف افزایش قیمت برسند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سلاح خودروسازان در چنین مواقعی که بازار به خاطر انحصار مافیایی است توقف عرضه خودرو برای افزایش قیمت است.

انصاری گفت: با توجه به اینکه نزدیک به ۷۰ هزار خودرو در انبارهای خودروسازان وجود دارد آنها به بهانه آنچه که نبود یک قطعه یا دو قطعه اعلام می‌کنند از عرضه این خودروها خودداری کرده‌اند که این گفته آنها واقعی نیست.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که در صنعتی انحصار شکل بگیرد هزینه‌های تولید افزایش و بهره وری کاهش می‌یابد و وضعیت کنونی صنعت خودرو محصول سوء مدیریت این صنعت است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون معلوم شده است بحث‌های بومی‌سازی صنعت خودرو که خودروسازان مدعی آن می‌شدند نادرست و حاشیه‌ای بوده و گزارش‌ها در این خصوص دقیق نبوده است.

انصاری تأکید کرد: ایجاد وضعیت رقابتی، درمان صنعت خودروسازی کشور است و برای دستیابی به این هدف باید ساختار مالکیت بنگاه‌های خودروساز اصلاح و دولت مصمم شود ساختار این بنگاه‌ها از دولتی خارج شود.

وی گفت: جریانی در صنعت خودروسازی کشور شکل گرفته که با آمارسازی و گزارش‌های اغواکننده زمان را برای جراحی صنعت خودرو به تأخیر می‌اندازد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مدیران خودروساز در نشست با نمایندگان مجلس قول داده‌اند در هفته آینده عرضه خودرو را بیشتر کنند.

انصاری گفت: اکنون معلوم شده صنعت خودروسازی کشور ارزبر است و به‌عنوان نمونه پراید هزار و ۵۰۰ دلار ارزبری دارد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar