۲۰ درصد خسارت سوانح جاده‌ای با کلاهبرداری از شرکت بیمه دریافت شده

سه شنبه 4 دی 97 ساعت 12:04
20 درصد خسارت سوانح جاده‌ای با کلاهبرداری از شرکت بیمه دریافت شده

رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: خسارت پرداختی شرکت‌های بیمه بیش از دریافتی آن‌ها در بخش ثالث و بدنه است.

غلامرضا سلیمانی در همایش کاهش تلفات جاده‌ای چالش‌ها و راهکارها که در ساری برگزار شد با ذکر اینکه شرکت‌های بیمه از سرمایه خود در پرداخت خسارت‌های شخص ثالث استفاده می‌کنند، اظهار کرد: خسارت پرداختی شرکت‌های بیمه بیش از دریافتی آن‌ها در بخش ثالث و بدنه است، در واقع شرکت‌های بیمه در بخش بیمه شخص ثالث در حال ضرر هستند.

در ادامه سخنانش افزود: در بعضی سال‌ها ۱۰۴ و ۱۰۵ درصد ضریب خسارت در بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه داشته‌ایم.

این مسئول، کل حق بیمه دریافتی شرکت‌های بیمه در بیمه شخص ثالث سال ۹۶ را ۱۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: سال پیش صنعت بیمه ۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت بیمه شخص ثالث پرداخت کرد که بخش عمده پرداخت آن طی پنج سال رقم می‌خورد.

خیلی از خودروها در کشور بیمه ندارند

وی با ذکر اینکه خیلی از خودروها در کشور بیمه ندارند، تصریح کرد: برای مثال مقدار خودرو بیمه شده در مازندران از مقدار خودروهای موجود کمتر است که نشان از عدم توجه مردم استان به این مقوله دارد.

رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی خطاب به شرکت‌های بیمه در مزاندران ذکر کرد: شرکت‌های بیمه در مازندران باید بسته به بسترهای جمعیتی و اقتصادی استان، فعالیت و تلاش بیشتری در معرفی و فرهنگ سازی بیمه‌ای استان داشته باشند.

۲۰ درصد خسارت سوانح جاده‌ای با کلاهبرداری از شرکت بیمه دریافت شده

وی با عنوان اینکه تاکنون ۶۲۰۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت و ۲۲۰۰ میلیارد تومان به پلیس، راهداری و اورژانس پول پرداخت کرده‌ایم، تاکید کرد: در سال ۹۶ بیش از ۹۸۰۰ میلیارد تومان خسارت به زیان دیدگان سوانح جاده‌ای توسط شرکت‌های بیمه پرداخت شده که ۲۰ درصد آن با کلاهبرداری از شرکت بیمه دریافت شده که سهم زیان دیدگان واقعی است.

سلیمانی از طرح بیمه مرکزی در پوشش سراسری ۲۷ میلیون واحد مسکونی موجود در کشور خبر داد و یادآوری کرد: با توجه به حادثه خیز بودن کشور و خسارت‌های مستمری که در این بخش به مردم وارد می‌شود، در نظر داریم ۲۷ میلیون واحد مسکونی موجود در کشور را بیمه حوادث کنیم.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: در این طرح، بیمه شده با حق بیمه ۹۰ هزار تومانی تا سقف ۳۰ میلیون تومان واحد مسکونی‌اش را بیمه می‌کند اگرچه این امکان وجود دارد که حق بیمه بیشتری برای دریافت غرامت بیشتر توسط بیمه شده پرداخت شود.

سلیمانی با ذکر اینکه بخش زیادی از این حق بیمه توسط دولت و توسط صندوق تأمین خسارت حوادث طبیعی بیمه مرکزی تأمین می‌شود، تصریح کرد: با این طرح که در مراحل پایانی به سر می‌برد می‌توانیم خیلی از خسارت‌های پیش روی کشور و مردم را در مواجه با حوادث طبیعی بیمه کنیم.

مدیرعامل صندوق تأمین خسارت‌های بدنی بیمه ایران گفت: مازندران رتبه یازدهم جان باختگان سوانح رانندگی را دارد.

علی جباری در آیین افتتاح شعبه صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مازندران در ساری در جمع خبرنگاران از برخورداری غرامت بیش از ۱۶ هزار و ۷۰۰ نفر از صدمه دیدگان ناشی از حوادث رانندگی از این صندوق خبر داد.

وی با اشاره به اینکه بهترین راهکار برای کمک به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی، خرید بیمه شخص ثالث توسط رانندگان است، افزود: در ۹ ماهه سال جاری در مازندران ۳۰۶ نفر بر اثر سوانح رانندگی جان باختند و مازندران رتبه یازدهم کشور را در این بخش به خود اختصاص داد.

مدیرعامل صندوق تأمین خسارت‌های بدنی بیمه ایران گفت: در این مدت بیش از ۹۰۰۰ نفر براثر سوانح رانندگی در مازندران زخمی شده که در این بخش هم این استان رتبه ششم را در میان استان‌های کشور کسب کرد.

جباری یادآوری کرد: در سال جاری نزدیک به ۷۰۰ پرونده پرداخت غرامت بدنی ناشی از سوانح رانندگی در صندوق تأمین خسارت‌های بدنی استان تشکیل شد و این صندوق افزون بر ۵۰۰ میلیارد ریال غرامت به خانواده حادثه دیدگان پرداخت کرد.

وی ادامه داد: صندوق تأمین خسارت‌های بدنی در سال ۴۷ در کشور تشکیل شد که کار پرداخت غرامت به حادثه دیدگان ناشی از سوانح رانندگی که به هر علتی مقصران توانایی پرداخت را ندارند را برعهده دارد؛ این صندوق براساس آمار در سال اخیر ۱۱ هزار میلیارد ریال غرامت به حادثه دیدگان بدنی و فوتی ناشی از سوانح رانندگی پرداخت کرد.

مدیرعامل صندوق تأمین خسارت‌های بدنی همچنین گفت: که با حذف الحاقیه بیمه از چند سال پیش تا به حال حجم پرونده‌های وارده به این صندوق برای پرداخت غرامت روند رو به رشد پیدا کرد. با حذف الحاقیه بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث، صندوق تأمین به مکمل شرکت‌های بیمه‌ای تبدیل شد به صورتی که این پرداختی به جای مالکان خودروها از طرف این صندوق تأمین می‌شود.

وی با اشاره به این که صندوق هم اکنون علاوه بر خانواده‌های مقصرحادثه که در زندان به سر می‌برند به صدمه دیدگان ناشی از حوادث رانندگی هم کمک می‌کند، یادآوری کرد: در سال جاری افزون بر ۲۴۰۰ نفر از رانندگان مقصر در حوادث رانندگی که به دلیل نداشتن توان مالی زندانی بودند، با کمک صندوق خسارت‌های بدنی آزاد شدند.

وی، سمار زندانیان آزاد شده از استان مازندران را ۲۵۷ نفر اعلام کرد.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar