۵۰ هزار خودرو به خاطر عدم پرداخت الکترونیکی عوارض جریمه شدند

بروزرسانی در: سه شنبه 21 آبان 98 ساعت 20:33
50 هزار خودرو به خاطر عدم پرداخت الکترونیکی عوارض جریمه شدند

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ضمن توضیح در خصوص پیامک‌هایی که اشتباهاً به مالکان خودروهای عبوری از آزادراه‌های دارای عوارض الکترونیکی ارسال شده است، اعلام کرد: از ۲۸ اسفند ماه سال پیش تا ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری ۲۶ میلیون خودرو از عوارض الکترونیکی چهار آزادراه تهران ساوه، قزوین زنجان، کرج قزوین، تهران قم عبور کرده‌اند و در مجموع رفت و آمد ۵.۵ میلیون پلاک خودرو ثبت شده است که از این شمار کمتر از ۵۰ هزار خودرو به خاطر عدم پرداخت الکترونیکی عوارض، جریمه شده‌اند.

سید حسین میرشفیع در ارتباط با پیامک‌های ارسال شده به مالکان خودرو در خصوص عبور از عوارض الکترونیکی آزاد راه‌های قم تهران، تهران ساوه، قزوین کرج و قزوین زنجان، اظهار کرد: اگر پیامکی به طور اشتباهی برای مالک خودرویی ارسال شده باشد جای نگرانی وجود ندارد و مالکان خودرو می‌توانند با ارسال شماره پلاک خودروی خود به ۱۰۰۰۰۱۵۳۱ درخواست بازبینی کنند تا این مشکل برطرف شود.

وی ادامه داد: این احتمال وجود دارد که شماره پلاک خودرویی اشتباهاً خوانده شده باشد و یا پس از آنکه مالک یک خودرو عوارض الکترونیکی خود را پرداخت کرده باشد دوباره برای وی پیامکی مبنی بر عبور از عوارض الکترونیکی آزادراه‌های مربوطه ارسال شده باشد که در مورد دوم نیازی به پرداخت دوباره وجود ندارد.

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور همچنین تاکید کرد که اگر مالک خودرویی اشتباهاً عوارضی را پرداخت کرده باشد جای نگرانی وجود ندارد و این رقم یا به حساب وی بازگردانده شده و یا برای آن پلاک ذخیره می‌شود که نیازمند پیگیری مالکان از طریق ارسال پیامک به شماره ۱۰۰۰۰۱۵۳۱ است که می‌توانند درخواست مورد نظر خود را به طور متن به این شماره ارسال کنند.

میرشفیع با اشاره به مالکان خودرویی که از طرف بانک مسکن برای آنها پیامکی در خصوص عبور از عوارض الکترونیکی آزاد راه‌ها ارسال شده است، یادآوری کرد: این موضوع مربوط به افرادی است که تگ بانک مسکن خرید کرده باشند و یا از قبل با این بانک در ارتباط بوده‌اند که اگر شارژ خود را انجام نداده باشند برای آنها پیامک ارسال شده است که در این خصوص فرد باید از طریق این بانک پیگیری مربوطه را انجام دهد.

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با تاکید بر این‌که اشکالات فنی سیستم پرداخت الکترونیکی عوارض در حال اصلاح است، گفت: وضعیت به حالت پایداری رسیده و اگر اشتباهی در این زمینه رخ داده باشد با بازبینی و اصلاح مشکل برطرف شده و حقی کسی ضایع نخواهد شد.

از بامداد ۲۸ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ عوارض چهار آزادراه تهران ساوه، قزوین زنجان، کرج قزوین، تهران قم الکترونیکی شد و روش پرداخت عوارض در این چهار آزادراه از تاریخ یاد شده به طور الکترونیکی درآمد تا پلاک خودرو توسط دوربین‌های مربوطه خوانده شود. پس تا ۱۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸، به مالکان خودرو فرصت داده شده تا عوارض الکترونیکی این چهار آزادراه را پرداخت کنند و در صورتی که نسبت به این مساله اقدام نکنند به میزان ۳۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

افرادی که با چنین نرم‌افزارهایی آشنایی ندارند دستگاه‌های کارت‌خوان (POS) در مجتمع‌های خدماتی در نظر گرفته شده تا از این طریق عوارض خود را پرداخت کنند. این در حالی است که دستگاه‌های مربوطه در محل عوارضی‌ها استقرار نیافته تا از این طریق ترافیکی در محل عوارضی‌ها ایجاد نشود. اگر شماره تلفن مالک خودرویی در سامانه پلیس ثبت و یا بروز نشده باشد از طریق اپلیکیشن‌های مربوطه می‌تواند بدهی خود را استعلام و پرداخت کند و علاوه بر این کیف پول خود را شارژ کند.

همچنین مهلت پرداخت الکترونیکی عوارض ۴۸ ساعته است و مالکان خودرو پس از ۱۰ اردیبهشت ماه از هر آزادراهی که عبور می‌کنند باید ظرف این مدت عوارض‌شان را پرداخت کنند و در غیر این صورت مشمول جریمه ۳۰ هزار تومانی خواهند شد.

تمامی افراد می‌توانند با مراجعه به سایت aaniro.ir نسبت به چگونگی پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراه‌ها کسب اطلاع کنند. علاوه بر این از این پس برای پرداخت عوارض آزادراه‌ها نیاز به خرید تگ از بانک مسکن نیست و با توجه به روش‌های اعلامی کلیه صاحبان خودرو می‌توانند عوارض الکترونیکی آزادراه‌ها را پرداخت کنند.

با توجه به شروع به کار چهار سامانه دریافت عوارض الکترونیکی آزادراه‌ها از بامداد ۲۸ اسفند ماه سال جاری جهت اخذ مبالغ مربوط که شامل آزادراه‌های تهران ساوه، قزوین زنجان، کرج قزوین و تهران قم می‌شود صاحبان خودرو می‌توانند از طریق اپلیکیشن‌های تاپ، کیپاد، اوتول یار، سایت nspay.ir و بانک پارسیان و دستگاه‌های پوز پاسارگاد محدوده آزادراه‌ها عوارض خود را پرداخت کنند.

ایسنا

استعلام خلافی خودرو از طریق VIN

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar