۵۰۰ دستگاه خودروی وارداتی احتمالاً به زودی ترخیص خواهند شد

بروزرسانی در: شنبه 7 اردیبهشت 98 ساعت 15:40
500 دستگاه خودروی وارداتی احتمالاً به زودی ترخیص خواهند شد

ترخیص خودروهای موجود در گمرک از سال پیش به مسئله‌ای پیچیده تبدیل‌شده که همچنان نتیجه‌ای در این مورد حاصل نشده است. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: امکان آزادسازی بالغ‌بر ۵۰۰ خودرو از گمرک که مشکل خاصی نداشته‌اند فراهم شده است.

عدم تحویل خودروها به متقاضیان موجب بروز نارضایتی شده ضمن این‌که فعالیت شرکت‌های واردکننده خودرو هم تا حد بسیار زیادی مختل شده است. در این زمینه تلاش‌های گوناگونی در مورد آزادسازی خودروها انجام گرفت همچنین مصوبه‌ای هم برای خروج خودروها ابلاغ شد. در خصوص روند خروج خودروها از گمرک، راهکارهای فعلی و پیش‌بینی قیمت‌ها گفت‌وگویی با مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو انجام گرفته که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید.

آزادسازی ۵۰۰ خودرو

دادفر در مورد امکان ترخیص خودروها از گمرک گفت: طبق اظهارات معاون اجرایی امور گمرکی، ۲۰۰ دستگاه از گمرکات بوشهر و شهید رجایی و از دیگر گمرکات ۳۰۰ دستگاه امکان ترخیص پیداکرده‌اند. به طورکلی حدود ۵۰۰ دستگاه خودرو از بابت مصوبه هیئت دولت می‌توانند ترخیص شوند. این ۵۰۰ دستگاه خودرو از برندهای کیا، هیوندای و تویوتا هستند. طبق صحبت‌های معاون اجرایی گمرک، این خودروها مشکل خاصی نداشتند و پشت درب خروج مانده بودند و حقوق و عوارض گمرکی آن‌ها پیش از این‌که کارها توقف پیدا کند پرداخت‌شده بود. لازم به ذکر است که حدود ۱۴ هزار خودرو در گمرک وجود دارد که ۱۰ هزار دستگاه از آن‌ها امکان ترخیص دارند.

مشکلات بانک مرکزی و گمرک

وی در ادامه افزود: با این وجود هنوز ترخیصی انجام نگرفته و عدم هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی موجب بروز چنین مواردی شده است. هم اکنون مشکل اصلی در گمرک و بانک مرکزی است و تفسیرهای گوناگونی از مصوبه هیئت دولت صورت می‌گیرد. دستورالعملی توسط دفتر گمرک ارسال شده که در آن بندهای متناقض با مصوبه دولت وجود دارد و این یکی از مواردی است که منجر به عدم اجرایی شدن فرآیند ترخیص خودروها شده است. یکی دیگر از دلایل هم مربوط به بانک مرکزی است که مباحث مرتبط با انتقال ارز و پرداخت مابه‌التفاوت موجب ایجاد اختلال درروند کارشده است.

تمدید بدون انقضا مصوبه هیئت دولت

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در خصوص تمدید مصوبه هیئت دولت گفت: آخرین فرصت اجرایی شدن مصوبه هیئت دولت، ۱۶ اردیبهشت ۹۸ است که در صورت عدم اجرایی شدن آن از وزیر صمت و معاون نخست رئیس جمهور تقاضا کردیم نسبت به تمدید بدون انقضا اقدام کنند. درصورتی‌که تمدیدها به طور پی‌درپی انجام نشود برداشت‌های متفاوتی از این مصوبه انجام خواهد گرفت. اگر این مصوبه همچنان تمدید شود امکان موفقیت آن هم بالاتر خواهد رفت.

پیش‌بینی بازار خودروهای وارداتی

وی در مورد آینده بازار خودرو اظهار کرد: پیش‌بینی شد که در صورت ترخیص خودروها از گمرک که شاهد افزایش ۲۰ الی ۳۰ درصدی قیمت خودروهای وارداتی در بازار خواهیم بود. این اتفاق پیش از این‌که ترخیص‌ها انجام شود انجام گرفت و از ۱۰ روز اخیر تاکنون شاهد قیمت‌های عجیب‌وغریب در بازار هستیم. هم اکنون ورود خودروهای گمرک درصورتی‌که بانک مرکزی در دریافت مابه‌التفاوت منطقی عمل کند احتمال عقب‌گرد ۱۰ الی ۱۵ درصدی خواهد داشت. بازار تقاضا در خودروهای وارداتی وجود دارد و زمانی که عرضه نیست احتمال افزایش قیمت هم وجود دارد.

بهبود وضعیت چینی‌ها

دادفر در پایان اشاره‌ای به بازار خودروهای چینی کرد و گفت: با توجه به عدم توانایی تولید خودرو در داخل کشور، بازار خودروهای چینی بهتر خواهد شد البته در تولید این خودروها هم مشکلاتی وجود دارد. با این فضای بسته واردات، بازار خودروهای چینی گسترده‌تر از قبل خواهد شد. به‌طورکلی بازار هم نیاز به خودروهای داخلی و چینی و هم نیاز به خودروهای وارداتی دارد.

گسترش

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar