۹۵ درصد ثبت نام کنندگان خودرو در پی سودجویی هستند

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
95 درصد ثبت نام کنندگان خودرو در پی سودجویی هستند

رئیس انجمن صنایع همگن و قطعات خودرو گفت: ۹۵ درصد ثبت نام کنندگان خودرو دنبال استفاده از خودرو نبوده و در پی سودجویی هستند.

محمدرضا نجفی منش، رییس انجمن همگن قطعه سازان خودرو کشور در مورد جایگاه شورای رقابت در اقتصاد، اظهار کرد: شورای رقابت بر مبنای درستی طراحی شد، ولی این نهاد از مسیر خود منحرف شد و به اهدافش دست پیدا نکرد و به جای ایجاد رقابت، در قیمت گذاری ایفای نقش کردند.

وی افزود: یکی از کارکردهای نادرست شورای رقابت در بحث قیمت گذاری خودرو بود که سال پیش زیان ۲۰ هزار میلیارد تومانی و در ۶ ماهه نخست امسال هم ۵ هزار میلیارد تومان ضرر برای صنعت خودروی کشور داشته است.

رئیس انجمن صنایع همگن و قطعات خودرو با ذکر اینکه مدیریت شورای رقابت کاملاً در اختیار دولت است، گفت: در اصل کارکرد شورای رقابت که منجر به پیشگیری از انحصاری شدن و دامپینگ می‌شود که در دیگر کشورها هم مورد توجه بوده ولی در کشور ما به خاطر دولتی بودن ساختار این نهاد توفیقی در این امر حاصل نشده است.

نجفی منش ادامه داد: در حالی از انحصاری بودن صنعت خودرو صحبت می‌کنیم که هم اکنون دارای ۶۸ واحد خودروسازی با مجوز در کشور هستیم، لذا انحصار زمانی است که چندین واحد به تنهایی باشند و به بقیه خودروسازان اجازه فعالیت ندهند در صورتی که این گروه‌ها خودشان فعالیت ندارند.

وی بیان کرد: بیش از ۹۵ درصد افرادی که در ثبت نام پیش خرید خودرو نام نویسی می‌کنند خودرو را برای استفاده شخصی نیاز ندارند و هم اکنون بازار خودرو به دست شورای رقابت دچار آشفتگی شده و تمام مردم کشور در پی پیش خرید خودرو هستند چون که این امر منافعی را برای آنها در پی دارد و می‌توانند با اختلاف قیمت بالا خودرو را در بازار به فروش برسانند.

نجفی منش با رد این موضوع که عرضه و تقاضا در کشور ما همخوانی ندارد و همیشه طرف عرضه از طرف مسئولان پایین نگه داشته شد، توضیح داد: از سال ۵۸ که تولید خودرو را در کشور شروع کردیم سالانه ۶۰ هزار خودرو تولید می‌کردیم در سال ۹۰ یک میلیون و ششصد هزار خودرو و در سال پیش هم یک میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو تولید کردیم و همیشه روند تولید خودرو در کشور ما صعودی و تقریباً بر اساس تقاضا بوده است.

وی تصریح کرد: انتظار ما از شورای رقابت این است که سازوکار خصوصی سازی صنعت خودرو را فراهم می‌کرد که در این صورت رقابت بین بخش خصوصی به وجود می‌آمد چون که دولت نمی‌تواند قیمت مربوط به واحد خودش را کاهش دهد.

رئیس انجمن صنایع همگن و قطعات خودرو تاکید کرد: شورای رقابت برای پیشگیری از انحصار و برای کمک به ایجاد زمینه رقابت سالم حتماً به فعالیت خود ادامه دهد ولی در قیمت گذاری‌ها دخالت نکند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar