تبدیل بدنه خودرو به باتری

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
تبدیل بدنه خودرو به باتری

با توسعه تکنیک ابداعی محققان آمریکایی ممکن است در آینده‌ای نچندان دور دیگر نیازی به تعبیه باتری‌های بزرگ در خودرو نباشد و بدنه خودرو نقش ذخیره کننده انرژی را هم ایفا کند.

خودروهای الکتریکی برای قابل رقابت بودن با خودروهای بنزینی همواره به باتری‌های بزرگتر و با ظرفیت بیشتر نیاز دارند تا بتوانند مسافت بیشتری را با یک بار شارژ طی کنند ولی فضای داخل پیشرانه خودرو و وزن آن، مهندسان را در استفاده از باتری‌های بزرگتر محدود می‌کند.

به نظر می‌رسد محققان آمریکایی یک راه حل برای این معضل یافته‌اند و آن هم تبدیل بدنه خودرو به باتری است!

پژوهشگران دانشگاه فناوری چالمرز (Chalmers) یک مطالعه انجام داده‌اند که نشان می‌دهد پوشش‌های فیبر کربن می‌تواند به عنوان الکترودهای باتری ایفای نقش کند.

ترفند این است که اندازه و گردش فیبرها را بهینه می‌کنند تا تعادل خوبی میان سختی و صفات الکتروشیمیایی مورد نیاز برای ذخیره انرژی برقرار شود.

در حالی که فیبرکربن با ویژگی‌های خوب برای باتری، نسبتاً قوی‌تر از فولاد است، دانشمندان عقیده دارند شرکت‌ها ممکن است به لایه‌هایی با ضخامت بیشتری از این ماده نیاز داشته باشند تا بتوانند تفاوت ایجاد کنند و به هدفشان برسند.

"لیف آسپ" پروفسور دانشگاه چالمرز گفت: اگر بدنه وسیله نقلیه بتواند انرژی را جمع آوری، نگهداری و ذخیره کند، می‌تواند وزن خودرو را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

هرچند یک نکته بازدارنده و مهم وجود دارد و آن هم اینکه فیبر کربن گران است. در حالی که در حال رایج شدن است، ولی هنوز هم تنها در خودروهای سوپر اسپرت به همراه بعضی از خودروهای الکتریکی دیده می‌شود، جایی که قیمت فیبرکربن تأثیر چندانی روی قیمت نمی‌گذارد، چون قیمت این گونه خودروها به خودی خود بالا است.

سازندگان خودروهای الکتریکی ممکن است در آینده‌ای نزدیک برای بهره‌گیری از مزایای ذخیره انرژی فیبر کربن، مجبور به استفاده از آن در طراحی بدنه همراه با کنترل قیمت نهایی خودرو باشند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar