جاده های هوشمند چیست؟

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
جاده های هوشمند چیست؟

هوشمندسازی نتیجه گسترش تکنولوژی در ابعاد گوناگون است که پای آن به جاده‌ها و خودروها هم کشیده شده تا به دنبال آن افزایش ایمنی و رفاه حال مسافران فراهم شود.

هوشمند سازی مقوله‌ای است که در دنیای امروز بسیار فراگیر شده و تمام وسایل پیرو آن در حال تغییر هستند.

یکی از مواردی که به حوزه هوشمندسازی ورود کرده و با استقبال مخاطبین همراه بوده خودرو و جاده هوشمند است که خدمات جدیدی را به دوستداران فناوری تقدیم می‌کند تا در نتیجه آن امنیت سفر‌ها بیشتر شود.

جاده‌های هوشمند از توانایی درخشش در شب و یا نمایش علائم رانندگی و شاخص‌های آب و هوایی در تاریکی شب برخوردارند.

این جاده‌ها در جدیدترین تغییرات خود امکان شارژ خودرو در زمان حرکت را به خودرو‌های برقی می‌دهد تا از این طریق استفاده از سوخت‌های فسیلی به حداقل ممکن برسد.

البته ایده‌هایی نظیر نشان دادن لغزندگی مسیر، درجه حرارت و تنظیم نور جاده با نزدیک شدن خودرو‌ها هم شنیده می‌شود که این موارد با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی به نظر می‌رسد در آینده‌ای نه چندان دور به حقیقت بپیوندد.

بعضی کمپانی ها هم پا را از این مسئله فراتر گذاشته اند و در پی ساخت آسفالتی مخصوص برای کم کردن صدا‌های در حین رانندگی هستند.

در کنار وجود جاده‌های هوشمند، وجود خودرو‌های هوشمند این زنجیره را تکمیل می‌کند، خودرو‌های هوشمند که به خودرو‌های بدون راننده یا خودرو‌های خودران معروف هستند که با فناوری هوش مصنوعی رانندگی و مسیریابی می‌کنند.

این خودرو‌ها اطلاعات را از طریق سنسور‌های متعدد از محیط خود دریافت می‌کنند و با توجه به اطلاعات موجود از قبل، تصمیم گیری و رانندگی می‌کنند.

با توجه به آینده درخشان پیش بینی شده برای این نسل از خودرو‌ها و افزایش سهم آن در بازار، کمپانی های مختلفی در این راستا تحقیق و فعالیت می‌کنند تا در رقابت دنیای تکنولوژی پیروز میدان باشند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar