با این ۱۰ روش خودروی خود را برای فصل بهار آماده کنید

شنبه 24 فروردین 98 ساعت 17:58
با این 10 روش خودروی خود را برای فصل بهار آماده کنید

با آغاز فصل بهار باید دستی به سر خودرویمان بکشیم و وسیله‌ای که اسباب راحتی ما را فراهم می‌کند را برای رانندگی در این فصل ولیده کنیم.

به همان ترتیب که با فرا رسیدن فصل بهار، لباس‌های گرم و زمستانی را کنار می‌گذاریم و با پوشیدن لباس‌های خنک و بهاری، به استقبال فصل جدید می‌رویم، باید دستی به سر خودرو هم بکشیم و وسیله‌ای که هر روز اسباب راحتی و حمل و نقل ما را فراهم می‌کند را برای رانندگی در بهار ولیده کنیم.

از سوی دیگر گرم شدن هوا، نوید مسافرت‌های بیشتر و گشت و گذار در طبیعت را می‌دهد و برای حفظ سلامت خودمان هم که شده باید نگاهی به شرایط خودرو داشته باشیم و آن را برای مسافرت‌های بهاری ولیده کنیم. به همین منظور شروع بهار را به فال نیک می‌گیریم و در ادامه شما را با ترفندهایی آشنا می‌کنیم که به لطف آنها، رانندگی دلچسبی را در بهار امسال تجربه خواهید کرد.

ناگفته نماند بیشتر ترفندهایی که در ادامه برای شما خواهیم گفت را شخصاً می‌توانید انجام دهید، ولی اگر به قول معروف، دست به آچار نیستید، پیشنهاد می‌کنیم هر موردی را که شخصاً تمایلی به انجام آن ندارید را به مکانیک خودروی‌تان واگذار کنید. مهم این است که این موارد حتماً انجام شود تا ضامنی برای سلامت راننده و سرنشینان باشد. از سوی دیگر برخی از این ترفندها تغییر محسوسی در کاهش مصرف سوخت را هم درپی دارند که این عمل هم انگیزه خوبی برای شما جهت رسیدگی به خودرو در فصل بهار خواهد بود.

قسمت‌های زیر خودرو را حسابی تمیز کنید

زمستان فصل برف و یخبندان است و برای پیشگیری از یخ زدگی جاده و آب شدن برف‌ها، شهرداری کف خیابان را با نمک جاده می‌پوشاند، رفت و آمد از روی برف و یخی که با نمک جاده مخلوط شده موجب می‌شود تا این نمک به زیر خودرو پاشیده شود. جالب است بدانید نمک جاده به قسمت‌های زیر خودرو آسیب وارد می‌کند و بعد از تمام شدن فصل زمستان، باید حتماً زیر خودرو کاملاً شسته شود.

برای اینکار بهترین روش این است که از یک شیلنگ آب استفاده کنید، به این ترتیب شیلنگ آبی که با آن حیاط را تمیز می‌کنید را به زیر خودرو بگیرید و با فشار آب، تمام قسمت‌های زیرین خودرو را کاملاً پاک کنید. بهتر است جهت پیشگیری از مصرف بی‌رویه آب، در پاک کردن این قسمت‌ها از یک تی یا جاروی بلند کمک بگیرید و بعد از اینکه زیر خودرو حسابی خیس خورد، این قسمت را با بشویید.

لاستیک‌های خودرو را بررسی کنید

به عنوان یک راننده با تجربه حتماً در جریان هستید که فشار هوای لاستیک را باید هر از گاهی کنترل کنید، جالب است بدانید فشار هوای لاستیک خودرو در برابر تغییر ۱۲ درجه‌ای هوای بیرون، چیزی حدود نیم کیلو در هر ۶.۵ سانتی‌متر مربع تغییر می‌کند. در نتیجه بعد از اینکه فصل سرد را پشت‌سر گذاشتیم باید حتماً فشار هوای لاستیک‌ها مجدداً کنترل شود. پیشنهاد می‌کنیم با توجه به لاستیکی که برای خودرو انتخاب کرده‌اید و نوع خودرویی که سوار آن می‌شوید، فشار لازم برای هوای لاستیک‌ها را تشخیص دهید. برای اینکار می‌توانید از مکانیک خود هم کمک بگیرید.

توصیه می‌کنیم فشار هوای لاستیک‌ها را زمانی کنترل کنید که تایر خودرو سرد شده باشد، چون که حتی اگر با خودرو چند کیلومتر حرکت کرده باشید، فشار درست نمایش داده نمی‌شود و لاستیک‌ها باید بعد از اینکه چند ساعت توقف کرده‌اید بررسی شوند. همان‌گونه که حتماً در جریان هستید اگر لاستیک‌ها فشار هوای زیادی داشته باشند، خودرو خوش‌فرمان‌تر می‌شود و مصرف بنزین هم کاهش پیدا می‌کند. ولی فشار هوای بیش از حد لاستیک، فرسوده‌شدن قسمت‌های مرکزی تایر را درپی دارد.

از سوی دیگر اگر فشار هوای لاستیک‌ها کم باشد، تمام قسمت‌های تایر فرسوده می‌شود و از آنجایی که خودرو نیاز به قدرت بیشتری برای حرکت با لاستیک‌های کم‌باد را دارد، مصرف سوخت هم افزایش پیدا می‌کند.

به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم بعد از پایان فصل سرما، حتماً فشار هوای لاستیک را بررسی کنید تا مقدار فشار هوای تایر خودروی شما در وضعیت مناسب و ایده‌آل باشد.

نگاهی به برف پاک کن خودرو داشته باشید

زمستان فصل پرکاری برای برف پاک کن خودرو است تا برف، باران و آلودگی‌ها را از شیشه پاک کند. از سوی دیگر نمک جاده هم که در بالا به آن اشاره شد گاهی اوقات روی شیشه جلوی خودرو پاشیده می‌شود و برف پاک کن‌ها حسابی کثیف و آلوده می‌شوند. این موارد موجب می‌شود تا کارشناسان خودرو، عمر مفید ۶ ماه را برای برف پاک کن خودرو پیش‌بینی کنند.

به این ترتیب بهتر است در ابتدای بهار که فصل بارندگی هم هست، نگاهی به برف پاک کن‌ها داشته باشید و در صورت لزوم آن‌ها را تعویض کنید. از سوی دیگر مخزن آب برف پاک کن خودرو را هم پر کنید و از برف پاک کن خشک برای تمیز کردن شیشه خودرو استفاده نکنید.

جای لاستیک‌ها را عوض کنید

انصافاً باید اعتراف کرد تعویض جای تایرها کار پردرسری است، ولی از آنجایی که این کار موجب افزایش عمر لاستیک خودرو می‌شود و از ساییدگی زودهنگام یکی از تایرها پیشگیری می‌کند باید حتماً فکری به حال آن بردارید. از سوی دیگر از آنجایی که تایرها بار متفاوتی از وزن خودرو را تحمل می‌کنند، تغییر محل قرارگیری آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

الگوی رانندگی افراد هم تأثیر مستقیمی در فرسایش لاستیک‌ها دارد، ولی تجربه نشان داده است تقریباً بعد از هر ۸۰ تا نهایتاً ۱۶ هزار کیلومتر رانندگی، بهتر است جای لاستیک‌ها را تغییر دهید.

ناگفته نماند ابعاد لاستیک بعضی از خودروها در قسمت عقب و جلو متفاوت است و در این وضعیت بهتر است برای تعویض محل تایرها با مکانیک خود مشورت کنید.

فیلتر روغن و روغن موتور را تعویض کنید

پیشنهاد می‌کنیم به همان ترتیب که با فرا رسیدن سال نو، خانه تکانی می‌کنید، رسیدن سال جدید و تعطیلات را به فال نیک بگیرید و دستی به سر موتور خودرو و دیگر قسمت‌های فنی آن بکشید. برای اینکار بهتر است فکری به حال تعویض فیلتر روغن و روغن موتور بردارید. برخی از تولید کننده‌های خودرو پیشنهاد می‌کنند روغن موتور خودرو را که بعد از مدتی آلوده و سنگین شده را برای بهبود کارآیی خودرو در آب و هوای گرم عوض کنید.

برای تشخیص بهترین زمان تعویض فیلتر روغن و روغن موتور از مکانیک خودروی خود هم می‌توانید کمک بگیرید. قانون نانوشته‌ای در این زمینه وجود دارد که بر اساس آن بهتر است هر زمان که برای تعویض روغن موتور اقدام می‌کنید، فیلتر روغن را هم تعویض نمایید. علت این امر هم کاملاً معلوم است چون که روغنی که تازه تعویض شده اگر از بین فیلتر کثیف و قدیمی عبور کند، زودتر آلوده می‌شود.

از تعویض فیلتر هوا غافل نشوید

همان‌گونه که بهتر از ما می‌دانید فیلتر هوا جلوی ورود گرد و غبار و آلودگی‌ها را به محفظه احتراق موتور و سیلندر می‌گیرد و اگر فیلتر هوای خودرو تمیز نباشد، پیشرانه با تمام نیرو کار نمی‌کند. تعویض به‌موقع فیلتر هوایی که روزنه‌های آن مسدود شده، مسافتی که یک خودرو می‌تواند طی کند را به میزان ۱۰ درصد افزایش می‌دهد. تعویض فیلتر به اندازه‌ای اهمیت دارد که در خودروهای گوناگون، چراغی برای تعویض فیلترها تعبیه شده است، ولی اگر به سلامت خودروی خود اهمیت می‌دهید پیشنهاد می‌کنیم دست‌کم هر شش ماه یک بار، فیلتر هوا را تعویض کنید.

اگر هم در مناطق پر گرد و خاک و آلوده زندگی می‌کنید بهتر است فیلتر هوای خودرو را در بازه زمانی کمتر از ۶ ماه تعویض کنید. خوشبختانه تعویض فیلتر هوا در بیشتر خودروها کار ساده‌ای است و دردسر زیادی ندارد و همین کار ساده نه تنها عمر خودرو را افزایش می‌دهد بلکه کارایی آن را هم بیشتر می‌کند.

از سیستم خنک کننده خودرو غافل نشوید

این کار هزینه چندانی ندارد، ولی انجام آن جلوی خرابی پیشرانه را می‌گیرد و به همین خاطر هم پیشنهاد می‌شود دست کم هر دو سال یک بار یا بعد از طی ۳۸ هزار کیلومتر، سیستم خنک کننده خودرو را کاملاً تمیز کنید. توجه داشته باشید که خالی کردن رادیاتور و پر کردن آن کفایت نمی‌کند و برای اینکار باید از شوینده‌های ویژه کمک بگیرید. این شوینده باید رادیاتور را از زنگ زدگی‌های احتمالی، روغن و موادی که ته نشین شده‌اند پاک کند.

بعد از اینکه رادیاتور را با مواد شوینده مخصوص، حسابی تمیز کردید، دوباره آنرا با ترکیبی از آب و مواد خنک کننده رادیاتور پر کنید، ترکیب آب و این مواد باید به میزان ۵۰ به ۵۰ باشد. اگر در مکان‌هایی زندگی می‌کنید که آب و هوای آلوده و کثیفی دارند بهتر است ۷۰ درصد مواد خنک کننده داخل رادیاتور بریزید و ۳۰ درصد آب. در این زمینه از مکانیک خود هم می‌توانید راهنمایی بگیرید.

درپوش رادیاتور و باک بنزین را بررسی کنید

درپوش رادیاتور به افزایش فشار سیستم خنک کننده خودرو کمک می‌کند و جلوی جوش‌رفتن آب رادیاتور را می‌گیرد، ولی این درپوش‌ها عمر دائمی ندارند و بعد از مدتی باید آن را تعویض کنید. بهترین زمان برای تعویض درپوش رادیاتور هم دقیقاً همان زمانی است که رادیاتور را تمیز می‌کنید.

انتخاب درپوش اهمیت زیادی دارد و بسته به نوع خودروی خود و مشاوره‌ای که تعمیرکار به شما داده است، بهترین درپوش را انتخاب کنید تا فشار آب رادیاتور را به بهترین شکل ممکن حفظ کند. از طرف دیگر با توجه به قیمت بنزین و توصیه‌هایی که برای پسشگیری از هدر رفتن آن می‌شود، توصیه می‌کنیم درپوش باک بنزین خودروی خود را همیشه سالم نگه دارید و در صورت خراب شدن، هرچه زودتر درپوش جدیدی خریداری کنید.

با این ترفندها خودروی خود را ولیده بهار کنید

یک درپوش معیوب نمی‌تواند جلوی تبخیر بنزین را در باک بگیرد و به سادگی بنزین بخار می‌شود. جالب است بدانید کسی توجه زیادی به تعویض درپوش باک‌بنزین نمی‌کند و ولیر نشان داده حدود ۲۰ درصد از درپوش باک‌های بنزین خودروها در کل دنیا خراب است و به همین علت سالانه حدود ۱۴۷ گالون بنزین هدر می‌رود.

باتری و شمع خودرو را بررسی کنید

اطمینان خاطر حاصل کنید که باتری و قسمت‌های اتصال آن فرسودگی نداشته باشند، شمع خودرو به ازای هر ۱۶۰۰ کیلومتر، چیزی حدود ۳ میلیون بار روشن می‌شود و کاملاً معلوم است چنین گرمایی فرسایش زیادی را درپی دارد. از طرف دیگر کثیف بودن شمع هم، احتراق نادرست آن را درپی دارد، که چنین فرآیندی موجب هدر رفتن سوخت می‌شود.

در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم اگر در تدارک سفرهای نوروزی هستید یا در ماه‌های آینده سفری در پیش دارید، حتماً سلامت باتری و شمع خودرو را بررسی کنید و اگر بیشتر از ۲ سال از عمر باتری و شمع می‌گذرد حتماً به فکر تعویض آن‌ها باشید.

تمیز کردن داخل خودرو را فراموش نکنید

زمستان فصل سرما و یخبندان است و سرنشینان برای نجات از سرمای بیرون، ترجیح می‌دهند داخل خودرو باشند، حتی گاهی اوقات خوراکی‌ها را هم داخل خوردو می‌خورند و آشغال و باقیمانده خوراکی‌ها در زیر صندلی‌ها تلنبار می‌شود. به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم به همان ترتیب که سال نو، دستی به سر و روی خانه می‌کشید و قسمت‌های گوناگون آن را تمیز و پاکیزه می‌کنید، داخل خودرو را هم تمیز کنید.

برای اینکار از یک جاروبرقی قدرتمند کمک بگیرید و بعد از اینکه تمام کفپوش‌های خودرو را خارج کردید و روکش صندلی‌ها را هم باز نمودید، تمام قسمت‌های داخل خودرو را جارو بکشید، در حین انجام اینکار از تمیز کردن زیر صندلی‌ها غافل نشوید. جارو و تمیز کردن صندوق عقب هم از آن مواردی است که ممکن است درسر بیشتری داشته باشد، ولی لازم و ضروری است و بهتر است هر چند وقت یکبار تمام قسمت‌های خودرو تمیز و مرتب شود.

در حین تمیز کردن صندوق عقب، پیشنهاد می‌کنیم لاستیک زاپاس و ابزاری که در این قسمت دارید را هم از محل خود خارج کنید و پیش از اینکه لاستیک را مجدداً در محل خود قرار دهید، حتماً فشار باد آن را کنترل کنید و اگر باد خالی کرده بود، در اولین فرصت لاستیک زاپاس را باد کنید. پس از اینکه داخل خودرو را حسابی جارو کشیدید، با استفاده از ترکیبات شیمیایی ویژه تمیز کردن داخل خودرو، داشبورد، قسمت‌های داخلی در، پنجره‌ها و هرجایی که دست‌تان می‌رسد را حسابی تمیز کنید.

تجربه نشان داده است برای تمیز کردن روکش صندلی خودروهایی که از پارچه بافته شده است از مواد تمیزکننده مبلمان می‌توانید کمک بگیرید، اگر هم روکش صندلی‌های شما از چرم است، سراغ محلول‌های تمیز کننده چرم را بگیرید.

در این قسمت به پایان ترفندهایی رسیدیم که با انجام آنها، خودروی شما ولیده گشت و گذار در فصل بهار می‌شود، از آنجایی که ما ایرانی‌ها اهل سفر و مسافرت هستیم و بدون تردید شما هم تجربه‌های خوبی از ولیدگی‌های خودرو برای فصل بهار دارید، پیشنهاد می‌کنیم در قسمت نظرات تجربه‌های مفید خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

برترین‌ها

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar