دلیل بررسی تایرها در فصل تابستان چیست؟

چهارشنبه 16 مرداد 98 ساعت 10:50
دلیل بررسی تایرها در فصل تابستان چیست؟

پیش از سفر مهم‌ترین اقدام برای آماده کردن خودرو خود، بررسی لاستیک‌های خودرو است که در گرمای بالای ۳۰ درجه تابستان بیشترین فشار را تحمل می‌کنند.

در سفرهای تابستانی چقدر حواسمان به تایر خودرو است؟ فصلی که استفاده از خودرو برای سفرها و تفریح‌هایمان بیشتر می‌شود و قطعاً رسیدگی به آن هم باید بیشتر شود. مهم‌ترین بخش اما تایر و لاستیک‌های خودرو است که در گرمای بالای ۳۰ درجه تابستان بیشترین فشار را تحمل می‌کنند. چقدر پیش می‌آید که با تغییر فصل لاستیک خودرو را چک کنیم؟ در این حالت می‌شود عمر مفید لاستیک‌ها را بالا برد و از هزینه‌های اضافی فاصله بگیریم.

پس اگر می‌خواهید سفر بدون استرس و ایمنی داشته باشید باید از سالم بودن لاستیک‌ها و اینکه حتی در مسافرت‌های کوتاه مشکلی ندارند، اطمینان حاصل کنید.   در ادامه چند مورد برای سالم نگه داشتن لاستیک‌ها در هوای گرم و تضمین سلامت خانواده را پیشنهاد می‌کنیم.

با تورم بیش از حد لاستیک‌ها چه کنیم؟

گرمای تابستان می‌تواند موجب تورم بیش از حد آنها‌‌ شود؛ چون لاستیک‌ها‌‌، اصطکاک و گرمای بیشتری را در جاده‌های گرم ایجاد می‌کند. تورم بیش از حدشان خطرناک است؛ چون ممکن است باعث ترکیدن لاستیک در اثر فشار شود.

نه‌تنها‌ این، بلکه لاستیک‌ها به خاطر نشت در دریچه‌ها ممکن‌ است دچار کم‌‌بادی شوند. لاستیک‌های کم باد هم خطرناک هستند؛ چون بر خاصیت ترمز و کشش تأثیر می‌گذارند. از بررسی تنظیم باد لاستیک‌ها در تمام طول روز فصل‌های گرم اطمینان حاصل کنید.

حواستان به عمق آج لاستیک‌ها باشد

در انگلستان عمق متوسط برای آج‌ها ۱.۶ میلی‌متر است. توصیه می‌شود در طول تابستان لاستیک‌هایی با عمق آج بیشتر داشته باشید. علت آن این است که گرما و شرایط نامناسب جاده اثرات منفی بر روی آج دارد. اگر عمق آج زیر استانداردهای قانونی باشد، لاستیک‌ها باید تعویض شوند.

تا لاستیک‌ها نترکیده‌اند تنظیم باد کنید

زمانی که شما ترجیح به سفرهای ‌جاده‌ای در‌‌ روزهای تابستان ‌دارید، شما به طور حتم نیازمند تنظیم و تراز میزان باد لاستیک‌هایتان هستید. لاستیک‌های هم‌تراز و عدم تعادل سیستم تعلیق را تحت تأثیر قرار داده و منجر به کشیدن خطرناک از یک طرف می‌شوند. لاستیک‌ها به در طول مدت فرسوده می‌شوند و در معرض ساییدگی قرار می‌گیرند. لاستیک‌های خوب متعادل و تراز شده به ایمنی و راحتی شما در جاده‌ها کمک می‌کنند و همچنین در درازمدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های مالی شما می‌شوند.

از بررسی غافل نشوید

درجه حرارت بالا همراه با شرایط نامساعد جاده هم می‌تواند موجب آسیب داخلی و خارجی لاستیک شود. از آنجا که گرما لاستیک را نرم‌تر از حد معمول می‌کند، دیوارهای جانبی در معرض آسیب بیشتری قرار دارند.

وسایل خارجی موجود در جاده‌ها همچنین می‌توانند لاستیک را خراش دهند و خسارت‌های ناگفته‌ای را وارد کنند. آسیب در لاستیک‌ها باید بلافاصله‌ترمیم شود و لاستیک‌های فرسوده برای ایمنی و عملکرد بهینه خودرو تعویض شوند.

هرچند خیلی از جاده‌ها در شهرهای بزرگ مثل لندن به طور کلی شرایط خوبی ندارند، اما بعضی از جاده‌های شلوغ در حومه شهرها در شرایط نامناسب‌تری قرار دارند. گرما و شرایط نامناسب جاده هم می‌تواند به لاستیک آسیب برساند.

با بررسی به موقع وضعیت لاستیک‌های خودرو خود و انجام اقدامات تعمیری لازم، مطمئناً در ماه مرداد و برای بقیه تابستان از رانندگی ایمن و مطمئن خواهید داشت.

ایلنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar