سیستم تزریق آب به موتور خودرو را بشناسید

شنبه 28 اردیبهشت 98 ساعت 10:52
سیستم تزریق آب به موتور خودرو را بشناسید

ب‌ام‌و برای افزودن توان به موتورهای محصولاتش دست به هر کاری می‌زند و سعی می‌کند که به هر روشی متوسط شود. یکی از روش‌هایی که این برند آلمانی در پیش گرفت استفاده از سیستم تزریق آب یا Water Injection است.

زد فور کار: تقریباً ۳ سال پیش ب‌ام‌و خودرو جدید خود که M4 GTS نام داشت را معرفی کرد. این خودرو یکی از ساخته‌های خاص برند ب‌ام‌و محسوب می‌شود چون که از یک سیستم خاص ساخته شده توسط بوش برای تزریق آب به موتور بهره می‌برد. این خودرو با بهره‌گیری از سیستم یاد شده توانایی تولید ۴۹۳ اسب‌بخار توان را داشت. گفتنی است برندهایی مانند کرایسلر و ساب پیش از این از سیستم تزریق آب در صنایع هواپیمایی استفاده کرده بودند.

خنک کاری موتور

هدف اصلی استفاده از سیستم تزریق آب، کاهش دمای موتور است. این کار از طریق اسپری شدن آب به داخل سیلندر انجام می‌شود ولی این منبع این آب کجاست؟ آب مورد استفاده در ب‌ام‌و M4 GTS از مخزن ۵۰ لیتری که در بخش بار قرار دارد تأمین می‌شود. معجزه ب‌ام‌و اینجا رخ می‌دهد که با استفاده از سیستم تزریق تا ۵۰ اسب بخار به توان خودرو اضافه می‌شود.

فقط در دور موتور بالا

ب‌ام‌و با استفاده از کاهش دمای موتور از طریق اسپری آب و هوای چگال‌تر و تزریق هوای بیشتر با استفاده از توربوشارژر توانسته است به رقم ۵۰ اسب بخار بیشتر دست یابد. درنتیجه نسخه GTS از نسخه استاندارد M4 تقریباً ۵۰ یا به طور دقیق ۴۹ اسب بخار توان بیشتری دارد. یکی دیگر از فواید بهره‌گیری از آب در موتور این است که بخش‌های گوناگون در دمای کمتری کار می‌کنند و میزان آسیب رسیدن به آنها هم کمتر خواهد شد. گفتنی است که اسپری آب تنها در دور موتورهای بالا و در حدود ۵۰۰۰ دور در دقیقه رخ می‌دهد و برای شرایط رانندگی عادی این سیستم وارد مدار نخواهد شد.

خالی شدن مخزن

آب موجود در مخزن درنهایت خالی خواهد شد و درصورتی‌که مخزن فاقد آب باشد، ۵۰ اسب بخار اضافی را نخواهید داشت تا زمانی که مجدداً مخزن را از آب پرکنید. پیش‌ازاین هم از سیستم ذکرشده به طور دست‌ساز بر روی بعضی از خودروها استفاده شده بود ولی ب‌ام‌و برای اولین بار به طور کاملاً فابریک این سیستم را برای محصول خود قرارداد. ولی اگر در مخزن به جای آب، الکل ریخته شود چه خواهد شد؟ این مورد را باید به رانندگان سپرد و منتظر ماند آیا کسی جرئت انجام چنین کاری را دارد یا خیر؟

گسترش نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar