نحوه مدیریت ۶۰ لیتر سهمیه سوخت

بروزرسانی در: یکشنبه 3 آذر 98 ساعت 17:20
نحوه مدیریت 60 لیتر سهمیه سوخت

موتورهای انژکتوری احتیاجی به گرم شدن دارند. پس به محض چک کردن نکات ایمنی خودرو و استارت زدن، به سمت مقصد حرکت کنید.

اجرای مجدد طرح سهمیه ‌بندی بنزین بازخوردهای مثبت و منفی در بین گروه‌های گوناگون جامعه داشته است. اما به هر حال اکنون همه افرادی که خودرو شخصی دارند، طی هر ماه می‌توانند از ۶۰ لیتر بنزین با قیمت هزار و ۵۰۰ تومان استفاده کرده و در صورت نیاز بیشتر باید بابت هر لیتر دوبرابر پول پرداخت کنند. در این گزارش سعی کردیم نگاهی داشته باشیم به برخی نکات که می‌تواند مصرف سوخت خودرو شما را کاهش دهد.

۱-تنظیم ماهانه باد لاستیک‌ها: تنظیم نبودن باد لاستیک‌ بیش از آنچه فکرش را بکنید در افزایش مصرف سوخت خودرو اثر دارد. بهتر است ابتدای هر ماه لاستیک‌ها را چک کنید و در صورتی که نیاز بود هر ۴ چرخ را به یک میزان و با یک درجه استاندارد باد بزنید.

۲-پیش‌بینی وضعیت ترافیک: هم اکنون با وجود نرم افزارهای مسیریاب قادر هستید ضمن تخمین زدن دقیق مصافت، خلوت‌ترین جاده را برای رسیدن به مقصد انتخاب کنید. در این وضعیت سعی کنید با انتخاب مسیرهای کم ترافیک، از هدر رفتن زمان و البته سهمیه بنزین خود صرفه جویی کنید.

۳-گرم کردن خودرو ممنوع: فرهنگ غلطی که در بین همه مردم هم رواج دارد، صرف ۵ الی ۱۰ دقیقه زمان برای گرم کردن خودرو پیش از راه افتادن است. این کار لازم نیست! موتورهای انژکتوری احتیاجی به گرم شدن دارند. پس به محض چک کردن نکات ایمنی خودرو و استارت زدن، به سمت مقصد حرکت کنید.

۴-تعویض به موقع دنده‌ها: این مورد هم در کنترل مصرف سوخت اثر چشمگیری دارد. رانندگان خودروها برای کاهش مصرف سوخت خود باید تا جای امکان از سرعت ثابت و دور موتور پایین بهره ببرند. یعنی با استفاده از بالاترین دنده و با پایین‌ترین دور موتور رانندگی کنند.

۵-خاموش کردن خودرو در توقف‌های طولانی: گاهی ناچارا در ترافیک‌های سنگین گرفتار می‌شوید. در این وضعیت ممکن است مجبور باشید ساعت‌ها منتظر باز شدن مسیر بمانید. پس بهتر است به جای روشن نگه داشتن خودرو، آن را خاموش کنید.

۶-اضافه بار حمل نکنید: هر خودرویی بسته به قدرت موتور، ظرفیت مشخصی برای حمل بار دارد، به هیچ عنوان نباید بیش از ظرفیت خودرو بار حمل کنید. این امر در افزایش مصرف سوخت شما اثری چشمگیر دارد. بعضی از راننده‌ها همیشه حجم مشخصی از بار در صندوق عقب خودرو دارند که همین امیر موجب می‌شود ماهانه مجبور به مصرف ۴ الی ۸ لیتر بنزین بیشتر باشند.

۷-سرویس به موقع خودرو: برای عملکرد بهینه خودرو حتماً سرویس‌های ماهانه را انجام بدهید. این سرویس‌ها علاوه بر کاهش مصرف سوخت، به افزایش عمر مفید خودرو شما هم کمک خواهد کرد. برای مثال فیلتر هوای استاندارد به میزان ۱۰درصد، باعث صرفه‌ جویی در مصرف سوخت می‌شود.

۸-خودرو دوگانه سوز بخرید: انجام این مورد شاید در توان همه نباشد. ولی به هر حال اگر قصد خرید خودرو جدید داشتید، بد نیست به دوگانه سوز بودنش فکر کنید. دوگانه سوز کردن خودروهای بنزینی هم ایده بدی نیست ولی به شرطی که به ‌دست افراد متخصص انجام بشود. چون که انجام چنین تغییراتی با حساسیت بالایی انجام شده و در صورت سهل انگاری می‌تواند به پیشرانه خودرو شما آسیب بزند.

۹-سرعت مجاز: مناسب‌ترین سرعت برای خودرو ۹۰ کیلومتر در ساعت است. در این شرایط شما بهینه‌ترین مصرف سوخت را خواهید داشت. بهتر است از رانندگی تهاجمی و شتاب‌دار پرهیز کنید.

گسترش نیوز

 

آیا سهمیه بنزین قابل انتقال به ماه‌های بعد است؟

افزایش قیمت بنزین باعث کاهش ترافیک شده است

نوبخت دلایل گران ‌کردن بنزین توسط دولت را تشریح کرد

‌سهمیه سوخت‌ سواری بین‌ شهری بر اساس پیمایش و صورت‌ وضعیت

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه ها برای "نحوه مدیریت ۶۰ لیتر سهمیه سوخت"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
وحید
مهمان

سلام بهترین و اصلی ترین شمع برای ۲۰۶تیپ ۲ چه مارکی هست؟

کسمایی
مهمان

شمع تک پلاتین پایه کوتاه، بوش مار خوبیه

سعید
مهمان

۹۰ ثانیه طول میکشه تا روغن یه خودرو سرد بتونه تمام قطعات رو شروع به روغن کاری کامل کنه این مدت استاندارد و مورد تایید همه کاخانه هاست و لازم بعد از این مدت حرکت با دور موتور پایین …

مصطفی
مهمان

یا عمدا یا سهوا در هر دو بار از جمله خودروهای انژکتوری نیازی به گرم شدن دارن استفاده کردین…..