نکات مهم در خصوص مصرف بنزین خودرو و محاسبه آن

چهارشنبه 4 اردیبهشت 98 ساعت 12:53
نکات مهم در خصوص مصرف بنزین خودرو و محاسبه آن

محاسبه مصرف بنزین یکی از دغدغه‌های اصلی برای صاحبان خودرو است که طبیعتاً هر نوسانی در این موضوع نشان دهنده وجود مشکلی در خودروست که بایستی نسبت به آن رسیدگی شود. افزایش مصرف بنزین که در خیلی از خودروهای تولید داخل نشان دهنده وجود ایراد در پیشرانه یا دیگر اجزای آن است، با مراجعه به یک تعمیرگاه به راحتی قابل حل بوده و صرفه جویی خوبی را برای مالک خودرو ایجاد خواهد کرد.

چگونه میزان بنزین مصرفی خودرو را اندازه‌گیری کنیم؟

خیلی از راننده‌ها یک سؤال بزرگ دارند و آن هم این است که چگونه می‌توانم مصرف بنزین خودرو را محاسبه کنم و البته روش‌های ساده‌ای هم برای این کار پیدا می‌کنند و طبق آن این محاسبه را انجام می‌دهند، اما اگر فکر می‌کنید روش‌های شما مؤثر نیست و رقم دقیقی را در اختیارتان نمی‌گذارد، پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را با دقت بخوانید و به روش‌های گفته شده عمل نمایید.

البته نکته مهم این است که مصرف بنزین خودرو به علل و معیارهای زیادی مرتبط است و لزوماً شما نمی‌توانید از بالا رفتن مصرف بنزین این نتیجه را اتخاذ کنید که پیشرانه خودرو دارای اشکال است و به طور مثال جاده‌های گوناگون، سرعت خودرو و خیلی از موارد دیگر می‌تواند مصرف بنزین را کم و زیاد کند.

شاید بتوان گفت که دقیق‌ترین راه تشخیص مقدار مصرف بنزین خودرو مراجعه به تعمیرگاه و دیاگ زدن است که البته خرج بردار است و شاید نخواهید که برای این کار هزینه‌ای بپردازید، اما روش‌هایی هم برای این مورد وجود دارد که می‌توانید با دقت نزدیک به واقعیت اقدام به اندازه مصرف بنزین خودرو نمایید.

باک بنزین خودروی خود را تا حداکثر ممکن پر کنید و با روش‌هایی که بلد هستید، اجازه ندهید که جای خالی در آن بماند! لبریز شدن بنزین یکی از راه‌های فهمیدن این موضوع است!

کیلومترشمار خودرو را چک کرده و عدد آن را یادداشت نمایید. البته روش بهتر این است که کیلومترشمار موقت را صفر کنید و بعد از آن آغاز به حرکت نمایید.

پس از نزدیک به ۱۰۰ یا ۲۰۰ کیلومتر رانندگی مجدداً برای بنزین زدن مراجعه کنید و دقیقاً مثل حالت قبلی اقدام به پر کردن باک بنزین نمایید.

مقدار بنزینی که این بار زده‌اید و همچنین کارکرد خودرو را در این مدت یادداشت نمایید.

اگر ۱۰۰ کیلومتر رانندگی کرده‌اید، بدیهی است مقدار بنزینی که زده‌اید نشان دهنده مسافت طی شده شماست و اگر ۲۰۰ کیلومتر رانندگی کرده‌اید، مقدار بنزین دوم تقسیم بر دو نرخ مصرف بنزین خودرو شماست. به طور کلی مصرف بنزین صربدر ۱۰۰ تقسیم بر شمار کیلومتر میزان مصرف بنزین شما در هر صد کیلومتر را نشان می‌دهد.

به طور کلی باید توجه کنید که اولاً نرخ مصرفی که گروه سازنده خودرو به شما گفته است با سیکل ترکیبی است و داخل شهر و خارج شهر و …. را در نظر گرفته است، اما این ترکیب را به صورت استاندارد محاسبه نموده است. به همین خاطر زندگی در شهرهای کوهستانی یا شهرهای کویری تفاوت‌هایی باهم دارند.

از طرف دیگر اینکه بدیهی است باید این مقدار کیلومتری که برای تست انجام می‌دهید همان رانندگی معمولی شما باشد و بدیهی است که نباید خودتان را گول بزنید! از طرف دیگر اینکه کیفیت بنزین هم در این ماجرا بسیار مؤثر است و سعی کنید که از جایی بنزین بزنید که نسبت به کیفیت بنزین دریافتی مطمئن باشید.

نکات مهم در خصوص مصرف بنزین خودرو و محاسبه آن

شما برای اینکه نسبت به آزمایش انجام شده مطمئن باشید، باید این عملیات را چندین بار تکرار کنید و در آب و هوا و مناطق مختلف اقدام به تست گیری کنید تا بتوانید به رقم دقیق و نتیجه درست دست پیدا کنید. لزوماً با یکبار تست کردن به نتیجه واقعی نخواهید رسید.

عددی که شما در این تست‌ها بدست می‌آورید نزدیک به عددی است که کارخانه سازنده خودرو به عنوان مصرف ترکیبی عنوان می‌کند. کارخانه سازنده اغلب دو عدد دیگر برای مصرف شهری و بیرون شهری هم اعلام می‌کند که با وضعیت خاص بوده و ارتباطی با عدد شما نخواهند داشت!

گروه سازنده خودرو با استانداردها و وضعیت خاصی اقدام به محاسبه مصرف بنزین خودرو می‌کند و شما به احتمال قریب به یقین امکان اندازه گیری با آن شرایط را ندارید.

هر خودرو حتی در مدل‌های یکسان امکان تفاوت در نتیجه خواهند داشت. بدیهی است که سرنشینان و خیلی از موارد دیگر در اندازه گیری مصرف سوخت مؤثر خواهند بود.

شما در صورتی باید به کارشناس خبره مراجعه کنید که عدد بدست آمده با عدد استاندارد سازنده تفاوت فاحشی داشته باشد. به طور مثال فاصله بین ۷ لیتر و ۷.۵ لیتر یک عدد بسیار نرمال بوده و خودروی شما به احتمال ۹۹ درصد هیچ مشکل خاص و حادی ندارد.

صبحانه

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar