۱۱ عادت اشتباه در رانندگی که به خودرو آسیب می زند

سه شنبه 9 مهر 98 ساعت 11:25
11 عادت اشتباه در رانندگی که به خودرو آسیب می زند

انجام بعضی اقدامات و ترک عادات اشتباه در رانندگی می‌تواند به افزایش عمر مؤثر خودرو کمک قابل توجهی کند.

بعضی اقدامات از طرف رانندگان در حین رانندگی انجام می‌گیرد که متوقف و ترک کردن آنها می‌تواند به افزایش کیفیت خودرو کمک بسزایی کند. در ادامه به بعضی از این موارد اشاره شده است.

نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها

این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز خودرو وارد می‌کند و نحوه صحیح رد شدن از دست انداز به این صورت است که باید طوری برنامه ریزی کنیم که تا پیش از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کرده باشیم و در هنگام عبور از دست انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.

بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن

کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن موجب خرابی چرخ دنده‌های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی می‌شود.

عدم تعویض به موقع روغن گیربکس

واسکازین هم مثل روغن‌های دیگر نیاز به تعویض دارد که تعویض به موقع آن موجب روان کارکردن جعبه دنده، سلامت جعبه دنده و…می‌شود کیلومتر تعویض آن بستگی به نوع روغن و جعبه دنده خودرو و شرایط کارکرد آن دارد.

تعویض یکبار در میان فیلتر روغن

گاهی دیده شده که افراد فیلتر روغن را یک بار در میان تعویض می‌کنند و اکثراً همین افراد از فیلترهای با کیفیت پایین استفاده می‌کنند.ابن کار موجب می‌شود فیلتر عمل تصویه را نتواند به صورت کامل انجام دهد و منجر به آسیبهای جدی به پیشرانه خودرو می‌شود که بعداً متوجه می‌شویم اگر هربار فیلتر را عوض می‌کردیم و فیلتر مناسب جایگزین می‌کردیم چقدر از هزینه تعمیر موتور و صرف وقت جلوگیری می‌شد.

درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی

این کار نه تنها مفید نیست بلکه ضرر زیادی هم به پیشرانه وارد می‌آورد درجا کارکردن بیش از حد موجب گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز می‌شود و این گرما به موتور منتقل می‌شد که به نوبه خود برای پیشرانه ضرر دارد. در زمستان بهتر است نهایتاً یک دقیقه خودرو درجا کارکند سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن خودرو در حد مطلوب را با سرعت پایین طی کرد.

پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر در اتوبان

چندی پیش یک آزمایش در مجله auto crose انگلستان انجام شد و نشان داد اگر یک خودرو در اتوبان کولرش روی درجه یک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن ۴۰ درصد باز است کمتر است.

خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک

این کار موجب وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ و جعبه دنده و.. می‌شود.

گرفتن ترمز و کلاچ به طور همزمان برای نگه داشتن خودرو

این کار خود موجب این می‌شود که متراژ ترمز افزایش پیدا کند چون زمانی که کلاچ درگیر است از نیروی ترمزی موتور هم استفاده می‌شود و زمانی که کلاچ و ترمز باهم فشار داده می‌شود خود موجب دیرتر ایستادن خودرو می‌شود بهترین کار این است که ترمز را فشار داده وقبل از اینکه خودرو به لرزش بی افتد کلاچ را بگیریم.

با سرعت پایین در لاین سرعت حرکت کردن و بالعکس

بسیار دیده شده که رانندگانی با سرعتهای بسیار پایین در لاین سرعت حرکت می‌کنند و در عوض رانندگانی با سرعتهای زیاد در لاین های کناری حرکت می‌کنند که هر دو موجب ایجاد خطرات جبراً ن نا پذیری می‌شوند.

ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتور

این کار موجب به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور و واتر پمپ و موتور می‌شود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر هم شده. بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگذاریم تا سرد شود و مجدداً آن را بجوشانیم هرچه دفعات سرد شدن وجوشاندن بیشتر شود آب سالم‌تر می‌شود فقط دقت کنید که پس از سرد شدن رسوبات در انتهای  ظرف است پس از ریخت ته آب به داخل رادیاتور خود داری کنید البته مایع‌های آماده هم در بازار وجود دارد که البته روش اول قابل اطمینان تر است.

ریختن آب لوله کشی داخل منبع شیشه شور

این کار موجب به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع، شلنگ‌ها، نازل و پمپ آب آن می‌شود برای تأمین این آب هم می‌توان از روش بالا استفاده کرد البته همانطور که اشاره شد مایعهای آماده هم در بازار وجود دارد.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar