۱۹ نکته مهم برای سفر با خودروی شخصی

شنبه 18 اسفند 97 ساعت 16:31
19 نکته مهم برای سفر با خودروی شخصی

باز هم بوی بهار و شب عید در فضای خیابان‌ها و کوچه‌های شهرمان پیچیده و همه ما منتظریم که یک ساله دیگر را پشت سر گذاشته و سال جدید را با قلبی پر از امید به آینده شروع کنیم.

به یاد داشته باشید که شما با خودروی شخصی سفر کرده و تمام بار مسئولیت خرابی و کارکرد نادرست خودروی شما، به روی دوش شماست! قطعاً شما دوست ندارید که سفر شاد و مفرح خود را در پشت یک خودروی یدک کش بگذرانید و خاطره خوش تعطیلات نوروز ۹۸ را به یک خاطره تلخ و بد ترکیب تبدیل کنید. باز هم بوی بهار و شب عید در فضای خیابان‌ها و کوچه‌های شهرمان پیچیده و همه ما منتظریم که یک ساله دیگر را پشت سر گذاشته و سال جدید را با قلبی پر از امید به آینده آغاز کنیم. همیشه سال نو و تحویل سال یک حال و هوای شگفت‌انگیز و دوست داشتنی داشته و حسی متفاوت را برای تمام انسان‌ها به همراه دارد. در واقع سال نو، در سراسر جهان زمینه یک تحول روحی را در تمام انسان‌ها فراهم می‌کند. در کشور ما هم چنین بوده و نوروز باستانی ایرانیان؛ شور و شعفی مثال زدنی به زندگی ما می‌بخشد.

البته شاید علت به وجود آمدن این هیجانات را باید وجود تعطیلات نوروزی دانست که برای مدتی کمی، وضعیت را برای خروج از شهر و دیار ما فراهم کرده و ما می‌توانیم به راحتی، همراه با خانواده و دوستان خود لحظاتی شاد را در شهرهای گوناگون کشور پهناورمان تجربه کنیم.

اما باید توجه داشت که برای سفر کردن، به یک وسیله نقلیه مطمئن احتیاج داریم. در حقیقت شمار کمی از مردم ما برای سفرهای نوروزی به سراغ گزینه‌هایی مانند: قطار، هواپیما و اتوبوس می‌روند و اکثریت قریب به اتفاق ما ایرانی‌ها دوست داریم (یا شاید هم مجبوریم!) که با خودروی شخصی راهی جاده‌ها و بزرگراه‌های کشور شده و شهرهایی مثل تهران را خلوت کنیم!

ولی خروج از شهر و دل سپردن به جاده‌های مرگ بار کشورمان نیازمند رعایت اصولی است که باید آن‌ها را جدی گرفت. به یاد داشته باشید که شما با خودروی شخصی سفر کرده و تمام بار مسئولیت خرابی و کارکرد نادرست خودروی شما، به روی دوش شماست! قطعاً شما دوست ندارید که سفر شاد و مفرح خود را در پشت یک خودروی یدک‌کش بگذرانید و خاطره خوش تعطیلات نوروز ۹۸ را به یک خاطره تلخ و بد ترکیب تبدیل کنید.

اگر این چنین بوده و شما درپی راحتی سفر با خودروی شخصی هستید و نمی‌خواهید که خرابی‌های احتمالی خودروی شما بلای جان‌تان شده و روح و روان شما را آزار دهد؛ باید حتماً پیش از حرکت به خودروی خود نگاهی انداخته و با نکته سنجی کامل، یک خودروی ایده‌آل را برای سفرهای طولانی و دوست داشتنی خود آماده کنید.

اکنون سوالی که برای شما پیش می‌آید این است که پیش از حرکت با خودروی خود؛ چگونه آن را مهیا سفر کرده و از عملکرد آن اطمینان حاصل کنیم؟

چراغ‌ها را فراموش نکنید!

متاسفانه بیشتر رانندگان نسبت به شرایط چراغ‌های خودروی خود بی‌تفاوت بوده و به راحتی از کنار آن‌ها عبور می‌کنند! در واقع یک راننده مسئول پیش از آغاز سفر، حتماً باید از عملکرد صحیح تمام چراغ‌های خودرو اطمینان حاصل کند و در صورت بروز هر مشکلی، سریعاً برای برطرف کرد آن اقدام کند. ممکن است چراغ‌های ترمز روشن نشده و یا نور چراغ‌های جلو کمتر از حد معمول باشند؛ پس دقت و تیز بینی لازم را داشته باشید تا هیچ چراغی از قلم نیفتد.

البته این را هم بگوییم که گاهی همه چیز در شروع سفر خوب و رو به راه بوده و چراغ‌ها مثل روز اولشان کار می‌کنند؛ ولی با گذشت زمان و طی سفر، احتمالِ سوختن لامپ آن‌ها وجود دارد! پس حتماً حداقل دو لامپ تازه و متناسب با خودروی خود را تهیه کرده و در صندوق عقب بگذارید تا در صورت سوختن لامپ‌های اصلی، به راحتی آن‌ها را تعویض کنید!

مراقب برف پاکن باشید!

توجه داشته باشید که شما سفری طولانی در پیش دارید و داشتن دیدِ کافی برای راننده از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این رابطه بیشتر رانندگان به برف پاکن خودروی خود توجه نکرده و آن را به حال خود رها می‌کنند. این کار احتمالاً موجب به وجود آمدن اختلال در دید راننده شده و هنگام بارش باران و... موجب ایجاد مشکلاتی خواهد شد. پس خوب به برف پاکن خودرو نگاه کنید و اگر از عملکرد آن راضی نیستید، برای تعویض و جایگزینی آن اقدام کرده و یک بار به یکی از فروشگاه‌های فروش قطعات و لوازم جانبی خودرو مراجعه کرده و یک برف پاکن مناسب خریداری کنید.

توجه داشته باشید که اگر خودتان اقدام به تعویض برف پاکن‌ها می‌کنید؛ حتماً برروی شیشه خودرو یک حوله نرم قرار دهید تا در صورت برخورد و رها شدن ناگهانی برف پاکن، آسیبی به شیشه خودرو وارد نشود. البته اگر این کاره نیستید و توان تعویض برف پاکن‌ها را ندارید؛ خود را آزار نداده و از یک فردِ با تجربه و کاربلد کمک بگیرد!

به آب پاش‌ها توجه کنید!

تعویض برف پاکن‌ها آخرِ کار نیست و شما یک مورد کوچک و مهمرا از قلم انداختید! شما حتماً باید از عملکرد صحیح آب پاش‌های شیشه جلوی خودروی خود اطمینان حاصل کنید. این آب پاش‌های ساده، ولی مهم؛ حتماً باید محلول شیشه شور را به درستی برروی شیشه خودرو بریزند و اگر این گونه نباشد، باید آن‌ها را به دقت تنظیم کنید. همچنین لوله‌های مرتبط به آب پاش‌ها را بررسی کرده و از عدم گرفتی آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

شیشه شور به مقدار کافی

کاپوت خودرو را بالا زده و مخزن شیشه شور را حتماً چک کنید. اگر این مخزن خالی بوده و یا مقدار کمی از محلول شیشه‌شور در درون آن وجود دارد؛ حتماً مقداری شیشه‌شور مخصوص خودرو تهیه کنید و در درون آن برید. دقت داشته باشید که حتماً از محلول شیشه شور خودرو استفاده کنید و برای کاهش هزینه‌ها در درونِ مخزن یاد شده آب نریزید؛ چون آب به مرور زمان تبخیر شده و با رسوبات خود موجب انسداد لوله‌های مرتبط به آب پاش‌ها می‌شود. به این نکته هم توجه کنید که اگر مقصد سفر شما یک منطقه مرطوب مثل سواحل مازندران است؛ حتماً یک بطری اضافی از محلول شیشه شور خودرو را در صندوق عقب داشته باشید.

شیشه‌ها را تمیز کنید

تمیز کردن شیشه‌ها را تمام رانندگان به خوبی انجام می‌دهند و کمتر کسی یافت می‌شود که پیش از آغاز حرکت با یک لنگ به جان شیشه‌های خودرو نیفتد. ولی برای اینکه همه چیز را به خوبی بیان کرده و نکته‌ای را فراموش نکنیم؛ بهتر است که از یک دستمال میکرو فایبر برای تمیز کردن آینه‌ها و شیشه‌های خودرو استفاده کرده و در صورت تمیز کردن شیشه‌های جلو؛ لزوماً فقط به قسمت بیرونی آن توجه نکرده و از داخل هم آن را تمیزکنیم.

تهویه مطبوع یادمان باشد

پیش از آغاز حرکت سیستم تهویه مطبوع خودرو را آزمایش کنید. این سیستم در عین سادگی خود، نقش مهمی بر عهده داشته و رطوبت موجود در داخل کابین را از بین خواهد برد. برای درک بهتر این موضوع باید گفت که اگر سیستم تهویه مطبوع به درستی کار نکند؛ شما باید در هوای سرد و بارانی وجود بخار برروی شیشه‌های خودرو را تحمل کنید. اگر سیستم تهویه مطبوع خودروی شما به درستی کار نکرده و یا قدرت سابق را ندارد؛ حتماً باید کانال‌های آن از نظر وجود نشتی مورد بررسی قرار دهید و برای پی بردن به اصل ماجرا حتماً از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بخواهید.

فیلتر کابین را تعویض کنید

فیلتر کابین را باید جزئی از سیستم تهویه مطبوع خودرو دانست که مکان قرارگیری آن در اکثر خودروهای امروزی؛ پشت داشبورد است. اگر فیلتر هوای کابین کثیف باشد؛ جریان هوای عبوری از دریچه‌های سیستم تهویه محدود شده و خودرو از نظر گرمایش و سرمایش کارایی خیلی کمی خواهد داشت. تعویض فیلتر هوای کابین، کاری آسان و کم هزینه بوده و برای اکثر خودروهای ایرانی امکان تهیه آن با پرداخت مبلغی ناچیز وجود دارد.

باد لاستیک‌ها را بررسی کنید

فشار باد تایرها حتماً باید بررسی شود و برای اینکه بدانید چه فشار بادی برای خودرو و تایر شما مناسب است؛ حتماً به دفترچه راهنمای خودرو، برچسب‌های نصب شده برروی چارجوب درب و یا نوشته‌های روی تایر توجه کنید.

تایرهای فرسوده را تعویض کنید

تایرها را باید جزء مهم‌ترین اجزای یک خودرو دانست و حتماً پیش از سفر باید از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کنید. اگر تایر خودروی شما فرسوده بوده و عمر خود را کرده است؛ حتماً و بدون درنگ برای تعویض آن‌ها اقدام کنید. گاهی اوقات در سرعت‌های بالا، لاستیک‌های فرسوده خودرو ارتعاشاتِ سطح جاده را به بدنه منتقل می‌کنند. همچنین فرسودگی تایرها موجب حرکت غیر متعادل خودرو و کشیده شدن آن به اطراف می‌شود. البته می‌دانیم که این روزها لاستیک و هزینه‌های خرید آن کمی بالا رفته است؛ ولی هرچه باشد شما از جان خود محافظت کرده و قطعاً با انجام این کار سود خواهید کرد!

مراقب تسمه‌ها باشید!

حتماً تسمه‌های خودرو خود را از یاد نبرید و آن‌ها را پیش از حرکت از چک کنید. به یاد داشته باشید که تسمه‌های خودروی شما باید از نظر سایش و کشش در وضعیت ایده‌آلی قرار داشته باشند و هیچ نشانه‌ای از فرسایش آن‌ها دیده نشود. اگر مدت زمان زیادی است که تسمه‌های خودروی خود را تعویض نکرده‌اید؛ به یک مکانیک حرفه‌ای مراجعه کرده و نسبت به تعویض تسمه تایم و تسمه دینام اقدام کنید. فراموش نکنید که اگر تسمه‌تایم خودروی شما پاره شود؛ شما خسارتی جدی خواهید دید و احتمالاً خودروی شما دیگر مثل روز اول نخواهد شد!

روغن موتور منتظر شماست!

پیش از حرکت با خودرو، سلامت روغن موتور و سطح آن را بررسی کنید. برای اطلاع از سطح مناسب روغن موتور، می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کرده و با مطالعه آن، از سطح مناسب روغن موتور در خودروی خود مطلع شوید. در غیر این صورت باید خودرو را در یک سطح صاف پارک کرده و پس از گذشت چند دقیقه آن را خاموش کنید. پس از انجام این مراحل کمی دیگر صبر کنید تا پیشرانه خودرو خنک شود و سپس به سراغ گیج روغن بروید. برروی گیج علامت FULL حک شده و اگر سطح روغنی که برروی گیج وجود دارد به علامت FULL رسیده باشد؛ یعنی سطح روغن موتور کافی و مناسب است. همچنین از یاد نبرید که روغن موتور را از نظر رنگ و... هم بررسی کنید و در صورت لزوم برای تعویض آن اقدام شود.

ضد یخ از یاد نرود!

ضدیخ خیلی مهم بوده و به خنک شدن پیشرانه کمک می‌کند. پس مخزن ضدیخ را چک کرده و سطح آن را بررسی کنید. اگر ضد یخ موجود در مخزن بسیار کم بود؛ حتماً با تهیه ضدیخ مناسب میزان آن را افزایش دهید. البته ناگفته نماند که بهتر است تمام سیستم خنک کننده خودرو را از نظر عملکرد و وجود نشتی مورد بررسی قرار داد.

باتری را بررسی کنید!

باتری را می‌توانید به شکل بصری بررسی کنید. اگر برروی اتصالات باتری نشانه‌هایی از اسید، ترک و یا رسوبات ببینید؛ باید نسبت به جایگزینی آن اقدام کنید. همچنین اتصالات باتری را از نظر شل و صفت بودن بررسی کرده و از پایداری آن‌ها اطمینان حاصل کنید. به یاد داشته باشید که عمر باتری‌ها به طور متوسط بین ۵ تا ۷ سال است. البته بعضی از باتری‌ها تا ۱۰ سال هم عمر می‌کنند و بعضی دیگر فقط تا ۳ سال دوام خواهند آورد؛ پس به سن و سال باتری خود توجه کنید و اگر نمی‌توانید کارایی آن را تضمین کنید؛ حتماً با مراجعه به یک باتری‌ساز؛ از او بخواهید که باتری خودروی شما را تست و آزمایش کند تا از سلامت آن مطمئن‌تر شوید.

فیلتر هوا را تعویض کنید!

پیش از حرکت حتماً فیلتر هوای خودروی خود را تعویض کنید. کثیف بودن فیلتر هوا موجب کاهش قدرت خودرو و افزایش مصرف سوخت خواهد شد. خوشبختانه فیلتر هوا قیمت زیادی ندارد و با پرداخت مبلغی ناچیز می‌توانید آن را تعویض کنید.

روغن جعبه دنده یادتان نرود!

روغن جعبه دنده خودروی خود را حتماً بررسی کنید. البته امروزه خیلی از خودروها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان بررسی و چک کردن روغن جعبه دنده آن‌ها فقط در تعمیرگاه و نمایندگی‌ها امکان‌پذیر است؛ ولی با این وجود هنوز هم خیلی از خودروها به طوری طراحی شده‌اند که امکان چک کردن روغن جعبه دنده را برای راننده فراهم می‌کنند. برای این کار به سراغ گیج روغن جعبه دنده رفته و آن را خارج کنید.

سطح روغن جعبه دنده را بررسی کرده و روغنی که برروی گیج نشسته است، برروی یک حوله و یا دست مال سفید بمالید. اگر رنگ روغن جعبه دنده قرمز و یا آلبالویی باشد؛ شما مشکلی نخواهید داشت. اما در غیر این صورت حتماً نسبت به تعویض روغن جعبه دنده اقدام کنید. توجه داشته باشید که روغن جعبه دنده در سیستم انتقال قدرتِ خودرو نقش مهمی داشته و تعویض نشدن آن به مرور زمان برای خودروی شما مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

به طلق چراغ‌های جلو توجه کنید!

تیرگی طلق چراغ‌های جلو می‌تواند در شب برای شما مشکلاتی ایجاد کند و امنیت شما را به خطر بی‌اندازد. بنابراین حتماً برای رفع تیرگی طلق چراغ‌ها اقدام کنید. برای این کار راه حل‌های بسیاری نظیر استفاده از خمیردندان، اسپری WD40 و... وجود دارد؛ ولی راحت‌ترین کار ممکن، خرید یک طلق جدید و تعویض آن با طلق فرسوده است!

به لاستیک یدک توجه کنید!

لاستیک یدک را فراموش نکنید. شما باید فشار باد آن را بررسی کرده و از سلامت کامل آن اطمینان حاصل کنید. همچنین حواستان را جمع کنید که آچار، جک و... مورد نیاز برای تعویض لاستیک را از یاد نبرید!

یک بطری روغن همراه خود داشته باشید

خیلی از خودروهای مدرن در هنگام رانندگی مقدار کمی روغن موتور را مصرف کرده و موجب کاهش سطح روغن موتور می‌شوند. کاهش روغن موتور به مرور زمان موجب ایجاد مشکلات زیادی شده و عملکرد پیشرانه را دچار اختلال خواهد کرد؛ پس بهتر است که همیشه یک بطری روغن موتور ۱ لیتری همراه خود داشته باشید تا طی سفر مشکلی برای شما ایجاد نشود.

کیت ابزار اضطراری تهیه کنید!

یک کیت ابزار اضطراری خودرو اساساً شامل مواردی نظیر؛ کابل باتری به باتری، فشار سنج‌تایر، دستکش‌کار، چراغ قوه، پیچ‌گوشتی، انبردست، مثلث خطر، کپسول آتش‌نشانی و... می‌شود. قبل از حرکت سعی کنید که یک کیت اضطراری کامل و مفید را آماده کرده و در صندوق عقب خود قرار دهید.

باشگاه خبرنگاران جوان

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar