۳ نکته مهم درباره انتقال سند خودرو

بروزرسانی در: سه شنبه 15 بهمن 98 ساعت 13:08
3 نکته مهم درباره انتقال سند خودرو

خیلی از افرادی که در معاملات خود دچار شکست شده‌اند، در روز معامله توصیه‌های حقوقی را جدی نگرفته‌اند و به واسطه اینکه از طرف قراردادشان اطمینان داشتند، همه موارد توافق شده را به طور شفاهی پیش برده‌اند و سعی بر مکتوب کردن آن نداشتند.

سند، به عنوان مهم‌ترین برگه امضا شده میان خریدار و فروشنده محسوب می‌شود که بدون آن گویی فروش خودرو ارزشی ندارد. از این رو توجه به چگونگی سندزنی و مراحل نقل و انتقال سند خودرو به خصوص برای خریداران و فروشندگان فعال در بازار حائز اهمیت است.

نقل و انتقال سند خودرو یکی از مهمترین مراحل فروش خودرو کارکرده است که اگر خریدار و فروشنده به آن توجه نکند، ممکن است با عواقب حقوقی گوناگونی همراه شوند.

ما سعی داریم با ذکر سه نکته طلایی و مهم در این مقاله شما را در تسهیل نقل و انتقال صحیح خودرو همراهی کنیم.

مراحل نقل و انتقال سند خودرو

همان‌گونه که گفته شد، سندزنی یکی از مهم‌ترین بخش‌های فروش خودرو محسوب می‌شود که باید هر دو طرف معامله هنگام امضای قرارداد و تنظیم سند در دفترخانه حضور داشته باشند؛ چون که باید امضای طرفین در قرارداد ثبت شود. در ادامه به مراحل نقل و انتقال سند ماشین اشاره شده است:

 *ذکر مشخصات کامل خودرو در سند شامل: مدل، شرکت سازنده، رنگ، نوع سوخت، وسایل ضروری موجود در ماشین، شماره شاسی و بدنه و ... .

*ذکر قیمت دقیقِ تمام شده و نحوه پرداخت وجه خودرو (نقد، چک و یا اقساط)

*زمان دقیق تحویل مدارک (کارت سوخت، کارت ماشین، بیمه‌نامه شخص ثالث و در صورت لزوم بیمه بدنه، برگه پرداخت عوارض سالانه و شهرداری که با توافق طرفین انجام می‌شود).

* زمان دقیق تحویل خودرو به خریدار (تاریخ روز، ماه و سال)

* زمان تعویض پلاک خودرو (توافق شده میان فروشنده و خریدار)

*تعیین تکلیف وضعیت پرداخت مالیات

*تعیین زمان انعقاد قرارداد نهایی در دفترخانه

نحوه صحیح تعویض پلاک و انتقال سند خودرو

فروشنده برای تعویض پلاک و انتقال سند به خریدار باید مراحلی را طی کند که مهم‌ترین آن‌ها، مراجعه به مراکز تعویض پلاک خودرو است که به حداقل یک روز کاری زمان نیاز دارد.

 به همین جهت ممکن است، پیچیدگی مراحل فروش خودرو شما را خسته کند و همین امر موجب شود تا از بعضی موارد صرف نظر کنید که این امر می‌تواند در بلند مدت و برای معاملات بعدی شما مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

  ۳نکته طلایی و توصیه مهم پیش از انتقال سند خودرو

۱.از معامله امن مطمئن باشید

بهتر است پیش از هر گونه انتقال سند خودرو از مشتری خود اطمینان حاصل کنید. در این خصوص پیشنهاد می‌شود یا با کارشناس متخصص در امر فروش خودرو مشورت کنید و یا خودروی خود را به واسطه شرکتی معتبر به فروش برسانید. توصیه دیگر به شما این است که حتی اگر قصد فروش خودرو کارکرده با دوست و آشنا را دارید، حتماً نکات قانونی معامله را رعایت کنید.

۲.همه توافق‌ها را در فروش خودرو مکتوب کنید

خیلی از افرادی که در معاملات خود دچار شکست شده‌اند، در روز معامله توصیه‌های حقوقی را جدی نگرفته‌اند و به واسطه اینکه از طرف قراردادشان اطمینان داشتند، همه موارد توافق شده را به طور شفاهی پیش برده‌اند و سعی بر مکتوب کردن آن نداشتند.

از این رو توصیه می‌شود حتی زمان پرداخت وجه و یا قرار ملاقات برای حضور در مرکز تعویض پلاک، همه موارد را در برگه‌ای رسمی مکتوب کنید و به امضا طرفین برسانید.

۳.برگ سبز و سند قطعی را جدی بگیرید

برگ سبز یا همان شناسنامه خودرو شما، مهم‌ترین سندی است که شما از نیروی انتظامی دریافت می‌کنید. در این سند مشخصات مالک و شماره پلاک ثبت شده است (پیش‌تر این سند در دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌شد). این برگه هم اکنون به عنوان سند مالکیت قطعی خودرو محسوب می‌شود؛ اما برای جلوگیری از هرگونه مشکل قضایی هنگام سرقت خودرو و یا گم شدن برگ سبز ، توصیه می‌شود؛ سند خودرو را در دفاتر اسناد رسمی هم ثبت کنید.

نکته: سند رسمی درخواست کنید.

اگر شما خریدار خودرو هستید و وجه معامله را پرداخت کرده‌اید ولی هنوز فروشنده نسبت به سند زدن با شما همکاری نکرده ‌است؛ باید مستنداتی مانند (مبایعه ‌نامه یا قرارداد فروش خودرو، برگه‌های تعویض پلاک و یا رسیدهای بانکی) را به مراجع قضایی ببرید و درخواست سند رسمی با عنوان «الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی» را ارائه دهید. در این باره، دادگاه مراحل را پیگیری می‌کند.

ایلنا

برگ سبز پلیس راهور همان سند رسمی است

هزینه انتقال سند کلیه مدل های ال ۹۰ در سال ۹۸

سند خودرو فقط در دفاتر اسناد رسمی صادر می‌شود

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar