بهترین روش شستن موتور خودرو چیست؟

چهارشنبه 7 آبان 99 ساعت 15:36
بهترین روش شستن موتور خودرو چیست؟

موتور خودرو هم مانند هر چیز دیگری وقتی تمیز باشد عملکرد بهتری دارد، ولی تمیزکردن موتور مانند شستن دیگر بخش های خودرو نیست.

موتورشویی خودرو اصول خاص خود را دارد و قطعا در صورت نداشتن آشنایی لازم به این اصول احتمال وارد شدن خسارت های زیادی به خودرو در صورت شستشوی غیر اصولی زیاد خواهد بود. قطعا تمیزی و تمیز بودن موتور خودرو می‌تواند به بهبود عملکرد موتور خودرو کمک زیادی کند و در راستای نگهداری صحیح خودرو می‌باشد. اما نکته اینجاست که شستشوی موتور خودرو یا همان موتورشویی ماشین روش هایی دارد که با شستشوی قسمت های دیگر خودرو متفاوت است و علت آن هم کاملا واضح است که حساس ترین قسمت های خودرو درون موتور خودرو جای دارند و خیلی از این قطعات در صورت برخورد مستقیم با آب منجر به دیدن خسارت هایی می‌شوند.

بسیاری از دارندگان خودرو اعتقاد به تمیز کردن و تمیز نگه داشتن موتور خودرو و به طور کلی اجزای زیر کاپوت ندارن اما طبق گفته کارشناسان خودرو کثیف شدن موتور و کثیف ماندن آن در طی زمان های طولانی منجر به آسیب رساندن به خودرو و همچنین کاهش راندمان موتور خودرو می‌شود. وهمچنین کارشناسان توصیه دارند که هر سالی یک بار موتور خودرو را تمیز کنید یا همان عمل موتورشویی خودرو را انجام دهید. و همانطور که گفتیم این کار مراحل بخصوصی دارد و باید طبق اصول و با رعایت کردن برخی نکات انجام گیرد تا از صدمه دیدن موتور خودرو جلوگیری شود. برای این کار می توانید به کارواش های معتبری بروید و تضمین بگیرید که آسیبی به خودرو نرسانند و اما در صورت تمایل و با داشتن وسایل اولیه پیش پا افتاده می‌توانید این کار را در خانه خود انجام دهید.

مراحل شستشوی خودرو در منزل

مرحله اول گرم کردن موتور خودرو به میزان کم است یعنی بگذارید به مدت ۱ دقیقه موتور خودرو به شکل درجا کار کند.

دومین مرحله از موتورشویی ماشین انتقال خودرو به مکانیست که مواد آلوده جاری شده مکان را کثیف نکند و موجب آلودگی محیط نشود و در صورت نداشتن دسترسی به چنین مکانی بهتر است به کارواش بروید. چون مقدار زیادی از روغن آلات چرب به دنبال موتورشویی خودرو جاری می‌شود.

مرحله سوم کابل های باتری خودرو را جدا کنید به این شکل که اول کابل قطب منفی و سپس کابل قطب مثبت.

مرحله چهارم پوشاندن قسمت های برقی موتور با پلاستیک برای جلوگیری از خطر می باشد. همچنین روی ورودی هوا و کاربراتور( در خودروهای قدیمی) را با فویل آلومینیمی یا پلاستیک بپوشانید.

 مرحله پنجم باید تمام جرم های روی سطح موتور را با برس یا فرچه پلاستیکی پاک کنید.

در مرحله ششم دو فنجان مایع شستشو را با ۴ لیتر آب محلول کنید و با برس محلول را روی موتور خودرو بکشید و موتور را کاملا با این محلول شوینده خیس کنید.

در مرحله هفتم با شلنگ و به صورت پرفشار موتور را بشورید.

همچنین می‌توانید با مطالعه دفترچه خودرو بهترین مواد شوینده موتور خودرو را تشخیص دهید. زیرا مثلا گاهی نیاز است تا از تینر به عنوان ضد چربی استفاده کنید. و سپس بعد از شستشو روکش های پلاستیکی را بردارید و پس از اینکه موتور کاملا خشک شد، از خودرو استفاده کنید.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "بهترین روش شستن موتور خودرو چیست؟"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
حسین
مهمان

شهریور امسال کل پول خرید یک دستگاه خودروی کوییک آر رو از سایپا واریز کردم .قرار بود ظرف یکماه ماشین رو تحویل بدن.با کمال تعجب دو روز پیش سند خودرو از طریق پست تحویلم شد.تاریخ صدور سند۱۳۹۹/۷/۲۴هستش د رحالی که تا امروز ۱۳۹۹/۸/۸هنوز خودرو بهم تحویل نشده و هیچ خبری نیست.و کسی هم پاسخگو نیست.