کاربرد بال عقب خودرو چیست؟

سه شنبه 20 آبان 99 ساعت 14:19
کاربرد بال عقب خودرو چیست؟

اسپویلر قطعه مهمی است که در خودروهای امروزی و خودروهای مسابقه‌ای، نقشی حیاتی را در سرعت‌های بالا بر عهده دارد.

شاید تابه‌حال نام اسپویلر یا براگیر را شنیده باشید. این قطعه نسبتا مهم در خودروهای روزمره و بسیار مهم در خودروهای مسابقه‌ای، نقشی حیاتی را در سرعت‌های بالا بر عهده دارد. وظیفه اصلی اسپویلر‌ها کنترل هوای اطراف خودرو، خصوصا عقب آن است. اسپویلر می‌تواند نیروی تولید شده در حرکت که موجب می‌شود خودرو از مسیر خود خارج شود، خنثی کند. در حقیقت اسپویلر از ایجاد هوای ناموزون در اطراف و یا عقب اتومبیل جلوگیری کرده و سبب می‌شود تا اتومبیل در سرعت‌های بالا هم در وضعیتی پایدار قرار بگیرد.

وقتی خودرو در سرعت‌های بالا حرکت می‌کند از جاده جدا می‌شود که علت این اتفاق حالت قسمت عقب و حرکت جریان هوا روی بدنه است؛ به خاطر دلیل برای رفع این مشکل و حفظ تعادل خودرو روی جاده لازم است که قطعه‌ای در آن وجود داشته باشد تا جریان هوا را به سمت پایین خودرو هدایت کند.

به قطعه‌ای که این عمل را انجام می‌دهد بال عقب و به نیروی که در اثر عملکرد آن به وجود می‌آید نیروی چسبندگی یا فورس داون گفته می‌شود.

این کار موجب می‌شود که قسمت عقب خودرو سبک نشود و در سرعت بالا و سر پیچ‌ها کنترل بهتری روی راندن خودرو وجود داشته باشد. علاوه بر این در خودروهای معمولی شهری هم از اسپویلر یا بال عقب به عنوان نوعی قطعه تزئینی برای تیونینگ استفاده می‌شود.

اسپویلر قطعه ای است که وظیفه ی کاهش برآ را بر عهده دارد. حتما به بالا های هواپیما نگاه کردید ، انحنای قسمت بالای بال بیشتر از پایین بال می باشد این موضوع موجب می شود که هوایی که از روی بال حرکت می کند نسبت به هوایی که از زیر بال عبور می کند مسیر طولانی تری داشته باشد و برای جبران این موضوع باید سرعتش زیاد تر شود این افزایش سرعت، در بالای بال ها خلاء ایجاد می کند و هواپیما را از زمین بلند میکند.

گرچه نباید اسپویلر را با باله اشتباه گرفت، باله وسیله‌ای آیرودینامیکی است که تنها وظیفه آن ایجاد نیروی Down Force است. بگذارید برایتان یک مثال بزنم، باله عقب خودرو های فرمول ۱ هنگامی‌که DRS فعال می‌شود تبدیل به باله می‌گردند، اما در حالت معمول و بدون فعال بودن DRS نقش یک اسپویلر را بازی می‌کنند. اگر دقت کرده باشید وقتی DRS فعال می‌شود سرعت خودرو فرمول ۱ بسته به نوع آن ۲۰ تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت افزایش می‌یابد.

مواد سازنده اسپویلر عموما ۴ دسته‌اند، پلاستیک ABS، فایبرگلاس، فیبرکربن و سیلیکون. بیشتر اسپویلر‌ها از پلاستیک ABS ساخته شده‌اند، چون که قیمت و شکل مناسبی دارند. تنها اشکال این نوع از اسپویلر‌ها شکننده بودن آن است که بعد از مدتی ممکن است خودبه‌خود ترک بردارد. فایبرگلاس هم جنس خوبی دارد و هم می‌تواند به‌خوبی شکل بگیرد، اما تولید خود ماده فایبرگلاس هزینه‌بر است. سیلیکون هم به‌تازگی وارد این عرصه شده و به‌احتمال‌زیاد به سبب شکل‌پذیری عالی آن و طول عمر بیشتر می‌تواند رقیبی جدی در آینده برای پلاستیک ABS باشد. فیبر کربن هم دوست داران خودش را دارد ولی به خاطر قیمت بالا تنها می‌توان آن را در خودرو های سوپر اسپرت دید.

اسپویلر اگر نامناسب طراحی شود و یا اصلا وجود نداشته باشد، امکان دارد که خودرو تعادل کافی در سرعت‌ بالا نداشته باشد. اگر مایل به نصب یک اسپویلر هستید تنها به زیبایی آن و اسپرت شدن خودرو خود اتکا نکنید چرا که باید با داشتن طراحی خوب، بتواند اغتشاشات هوایی و نیروی پسا را کاهش دهد. همچنین در انتخاب اسپویلر نباید فکر کرد که هرچه بزرگ‌تر، بهتر! بلکه برعکس هرقدر اسپویلر کوچک‌تری استفاده کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. اگر قصد نصب کردن یک باله روی خودروی خود دارید، باید بدانید که چنین کاری فقط باید توسط متخصص آن انجام پذیرد چون که کاری بسیار دقیق و مهم است و در صورت اشتباه نصب کردن، ممکن است نتیجه عکس بدهد و تنها باعث از بین رفتن لذت رانندگی و حتی خود خودرو شود.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar