خودروهای کلاسیک اوراقی یا جواهرات فرسوده شهر

پنجشنبه 25 بهمن 97 ساعت 17:33
خودروهای کلاسیک اوراقی یا جواهرات فرسوده شهر

همه جای جهان خودروهای کلاسیک بخش مهمی از پسا بازار خودرو به شمار می‌روند که گردشگران و محققان و دوستداران صنعت خودرو را به خود جذب می‌کنند.

این رده جذاب از بازار ولی در ایران مورد بی مهری قرار گرفته و در فقدان متصدیان شهری، هر روز شکل ناراحت کننده‌ای به خود گرفته و در خیلی از مدل‌های خاص و کمیاب در حال فرسایش هستند. علاوه بر جنبه‌های نوستالژیک و تاریخی، این خودروها ارزش مادی و بعد مهندسی پررنگی داشته و توجه به اهمیت صنعت را خاطرنشان می‌کنند. اینجا می‌توانید توضیحات جالبی در خصوص شش خودرو کمیاب و مهم را که در تهران به امان خدا رها شده‌اند بخوانید. ارزش نگه داری بعضی از این مدل‌ها بسیار بالا است.

پونتیاک بونوئل مدل 1965

نسل چهارم بونوئل در ایران به شدت کمیاب است و با توجه به طراحی و آرایش فنی خاصی که دارد، بیشتر با قیمت بالایی رد و بدل می‌شود. ولی نگاه کنید این جواهر ارزشمند که در آمریکا بین 18 تا 35 هزار دلار قیمت دارد، چطور در گاراژی متروکه به امان خدا رها شده است.

پژو 404 کوپه

یک فرانسوی به غایت کمیاب که در دهه 40 خورشیدی به ایران وارد شده و علیرغم 50 سال کار، هنوز هم بدنه سالمی دارد. این خودرو اسپورت که در دو نسخه کوپه و کابریو سال 1967 به بازار جهانی عرضه شد، در اروپا بین 30 تا 70 هزار یورو بسته به سطح سلامت قیمت دارد.

جگوار XJ -12

این نسخه خاص از نسل دوم جگوار که به شدت کمیاب و البته قدرتمند است، اقلاً برای کلکسیونرهای خودرو چیزی بین 17 تا 40 هزار دلار قیمت داشته و جزو خاطره‌انگیزترین محصولات جگوار است.

چکر آئروباس 1969

یکی از خاص‌ترین خودروهای دهه 40 خورشیدی همین استیشن 9 در و 12 نفره آمریکایی است که کمتر کسی اطلاعاتی دقیق در خصوص آن داشته و معلوم هم نیست چه کسی آنها را به ایران وارد کرده است. تنها 4 دستگاه از نزدیک به 200 سری چکر وارد شده به ایران باقی مانده که همگی در حال خاک خوردن هستند. این مدل که به پیشرانه‌های هشت سیلندر 5٫2 تا 5٫7 لیتری کریسلر یا شورولت مجهز است، در آمریکا بین 5 تا 25 هزار دلار قیمت داشته و جزو نخستین تاکسی‌های آمریکایی حاضر در ایران است. هنوز یک نسخه سفید رنگ و سالم از این خودرو در کشور موجود است که می‌تواند مبنای بازسازی نمونه‌های فرسوده قرار گیرد.

دایهاتسو شاراد 1978

این هاچ بک پرتیراژ ژاپنی قطعاً قیمت زیادی در بازارهای جهانی به عنوان محصولی کلاسیک ندارد اما تصور کنید اگر دایهاتسو می‌خواست به بازار ایران نفوذ کند، چقدر بابت این محصول به عنوان نمادی که نشان می‌دهد در ایران ریشه داشته، حاضر است بپردازد؟ در چنین وضعیتی این خودرو چهل ساله، حداقل 100 میلیون تومان ارزش دارد.

فولکس‌واگن SP2

همین حالا نمونه‌های سالم و روپای SP2 بهایی بالغ بر 250 میلیون تومان دارند و در خارج از کشور هم بین 30 تا 60 هزار دلار قیمت دارد. از این خودرو فقط 11 هزار دستگاه ساخته شده و در کل ایران کمتر از 5 دستگاه از آن وجود دارد.

هفت صبح

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar