نگاهی به لیست خودروهایی که موفق شدند بالای 1.5 میلیون کیلومتر کار کنند

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
نگاهی به لیست خودروهایی که موفق شدند بالای 1.5 میلیون کیلومتر کار کنند

هیچ حسی بهتر از این نیست که خودروی صفر کیلومتری که خریداری کرده‌اید را سال‌های طولانی، بدون مشکل بتوانید سوار شوید. چند سال بعد از خرید کی مدل صفر کیلومتر، اقساط آن تمام شده و اگر تصادفی نداشته باشید، قیمت بیمه آن‌ها به قدری ارزان می‌شود که اصلاً به چشم نیاید. در صورتی که خودروی شما هزینه‌های تعمیر و نگهداری بالایی نداشته باشد، برای راندن آن تنها هزینه‌ای که باید بکنید هزینه سوخت است. با داشتن چنین خودرویی، می‌توانید بخش زیادی از پول‌های خود را برای خرید یک مدل دیگر یا خرید هر چیزی که دوست دارید پس انداز کنید.

البته، گاهی اوقات خودروهایی بسیار با دوام پیدا می‌شوند که گویی تا ابد قرار است برای شما کار کنند. زمانی که کارکرد خودرو به بالای 300 هزار کیلومتر می‌رسد، حرص و طمع مالک خودرو برای رسیدن به کیلومترهای بالاتر بسیار بیشتر می‌شود. شاید مسخره به نظر برسد، ولی گاهی اوقات آن قدر به خودروی خود اطمینان دارید که ممکن است فکر کنید می‌توانید با آن به رکورد 1.5 میلیون کیلومتر هم برسید.

در واقع، این موضوع آن قدرها هم که فکر می‌کنید مسخره نیست. ما کمی در مورد خودروهایی که به این عدد کارکرد رسیده‌اند تحقیق کرده و توانسته‌ایم به برخی نتایج شگفت انگیز برسیم. در این لیست، شما را با 20 خودرویی آشنا خواهیم کرد که توانسته‌اند به رکورد بالای 1.5 میلیون کیلومتر کارکرد برسند. ترتیب قرار گیری خودروها در این لیست، از کم کارکرد تا پرکارکردترین است.

20 - پورشه 356C مدل 1964

یک شهروند اهل سن پدرو کالیفرنیا، پورشه 356C مدل 1964 خود را به عنوان هدیه فارغ التحصیلی دانشگاه در اواسط دهه 60 میلادی دریافت کرده بود. اکنون که 50 سال تقریباً از آن روز می‌گذرد، آقای نیومارک هنوز هم با پورشه آبی خود رانندگی می‌کند و در طی این سال‌ها، خودروی وی رکورد 1.5 میلیون کیلومتر را رد کرده است. شاید باور نکنید، ولی طبق ادعای آقای نیومارک، وی در طول این سال‌ها تقریباً هر روز با پورشه خود رانندگی کرده است. رمز موفقیت او در رسیدن به این میزان کارکرد خود گویای همه چیز است. آقای نیومارک می‌گوید در طول این 5 دهه، هر 5 هزار کیلومتر یک بار به صورت کاملاً منظم، سرویس‌های دوره‌ای خودرو را انجام داده است.

19 - تویوتا توندرا 2007

اگر فکر می‌کنید سال 2007 برای رسیدن به رکورد 1.5 میلیون کیلومتر سواری با یک خودرو غیرممکن است، ما هم با شما موافق هستیم. یک فرد اهل ایالت لوئیزیانا به نام ویک شپارد توانسته این کارکرد فوق العاده را با فقط 9 سال رانندگی در ایالت خود و داکوتای شمالی ثبت کند. وی در طول این 9 سال سفرهای زیادی هم به ویرجینیا داشته و به طور متوسط، سالانه 200 هزار کیلومتر با این خودرو رانندگی کرده است. زمانی که مقامات تویوتا از خبر این دستاورد آقای شپارد باخبر شدند، این خودروساز تصمیم گرفت با تحویل گرفتن توندرای وی، یک مدل صفر کیلومتر نسل جدید خودرو را به او تحویل دهد.

18 - هوندا سیویک 2006

تقریباً همه می‌دانند که یک هوندا سیویک به راحتی می‌تواند تا 500 هزار کیلومتر را بدون دردسر کار کند، ولی مردی به نام پال حبیب، توانسته طی 5 سال اول خرید هوندا سیویک LX مدل 2006 خود، 1 میلیون و 200 هزار کیلومتر با آن رانندگی کند. چند سال بعد، این فرد اهل ایندیانا رکورد 1 میلیون و 500 هزار کیلومتر را ثبت کرده و هنوز هم با این خودرو رانندگی می‌کند. تقریباً در نصف این کار کرد، آقای حبیب فقط یک بار مجبور به تعویض موتور خودرو شده است. وی در مورد هوندا سیویک خود و خاطراتی که از آن در طول این سال‌ها دارد، در انجمن مالکان هوندا بسیار صحبت می‌کند که خواندن آن‌ها قطعاً خالی از لطف نخواهد بود.

17 - ولوو 240 مدل 1987

شرکت ولوو طی همه این سال‌ها حضور در بازار، توانسته اعتبار خوبی برای خود کسب کند و خودروهای این شرکت، به مدل‌هایی بسیار بادوام که مرگ ندارند معروف می‌باشند. یک مردن اهل مریلند به نام سلدن کوپر، در سال 2012 با گذر از رکورد 1.5 میلیون کیلومتر رانندگی با این خودرو، توانست نام ولوو 240 مدل 87 را وارد باشگاه میلیونی‌ها بکند. قبل از این او با چه خودرویی رانندگی می‌کرده است؟ وی در این مورد می‌گوید: "قبل از این خودرو، یک ولوو 164-E مدل 1975 داشتم. زمانی که آن را فروختم، تقریباً 400 هزار کیلومتر کارکرد داشت."

16 - داج رم مدل 1996

برخی از پیکاپ تراک های آمریکایی طی سال‌های طولانی که کار می‌کنند، خود را مدل‌هایی بسیار با دوام و بی دردسر نشان داده‌اند. یک مورد از این خودروها یک داج رم 2500 مدل 1996 است که به دن ادلمن تعلق دارد. وی در مورد دلیل خرید این خودرو گفته که آن موقع، بیشتر از آن که‌ برند یا مدل خودرو وی را به خرید آن ترغیب کند، این موتور دیزلی کامینز بوده که نظر وی را به خود جلب کرده است. وی در تمام این سال‌ها بسیاری از تعمیرات و سرویس‌ها خودرو را خودش انجام داده و این موتور را مانند کف دست خود می‌شناسد.

15 - ولوو 740 GLE مدل 1988

ویک درس، یک شهروند اهل گروور بیچ در ساحل مرکزی کالیفرنیا، این ولوو 740 GLE مدل 1987 را با هدف رسیدن به کارکرد بالای 1.5 میلیون کیلومتر خریداری کرده بود. در سال 2014، درس توانست به این مهم دست پیدا کند و اعلام کرد که به ثبت رکوردهای بالاتر هم فکر می‌کند. وی ادعا کرده که رسیدن به این موفقیت هیچ رمز و راز خاصی ندارد. به جز تعویض روغن و فیلترها، شلنگ‌ها و تسمه‌ها، وی می‌گوید در طول این سال‌ها هیچ کار خاص دیگری روی آن انجام نداده است. وی به این رکورد مهم با همان موتور اورجینال خودرو توانسته دست پیدا کند.

14 - ساب 900 SPG مدل 1989

خیلی‌ها هنوز افسوس انحلال برند ساب را می‌خورند و برخی داستان‌های شگفت انگیز از خودروهای این کمپانی، دلیل این موضوع را به خوبی نمایان می‌کنند. به عنوان مثال، پیتر گیلبرت اهل ویسکانسین، توانسته با یک دستگاه ساب 900 SPG مدل 1989 به رکورد 1.5 میلیون کیلومتر کارکرد دست پیدا کند. وی در سال 2006 به این رکورد دست یافت و مدتی بعد، خودرو را در موزه خودروی ویسکانسین بازنشسته کرد. فقط 7500 دستگاه 900 SPG وارد بازار آمریکا شده و این یک نمونه، گل سرسبد همه آن‌هاست.

13 - مرسدس بنز 280SE مدل 1970

کلمه مناسب برای توصیف یک مرسدس بنز کوپه اوایل دهه 70 میلادی چیست؟ شگفت انگیز و با ابهت اولین کلماتی هستند که به ذهن ما می‌رسند، ولی بدون شک هر کسی به شیوه خاص خود می‌تواند این بنزهای کلاسیک را توصیف کنند. این خودروها ظاهراً فوق العاده با دوام هم هستند و این مدل خاص توانسته در دستان جورج و لوستلا کوشل به کارکرد 1.5 میلیون کیلومتر برسد. زمانی که مرسدس بنز از این موضوع با خبر شد، 280 کوشل ها را در سال 2005 خریداری کرد و آن را در موزه اشتوتگارت در معرض دید عموم قرار داد.

12 - هوندا آکورد 1994

هواداران هوندا قطعاً از شنیدن خبر این که یک آکورد توانسته به رکورد 1.5 میلیون کیلومتر کارکرد دست پیدا کند قطعاً متعجب نخواهند شد. همان طور که این آکورد EX مدل 94 نشان می‌دهد، ظاهراً مدل‌های اوایل دهه 90 میلادی کیفیت ساخت بسیار خوبی داشته‌اند. این خودرو متعلق به یک مرد اهل منطقه واشنگتن دی سی بوده که با آکورد خود، در حرفه نقشه برداری فعالیت می‌کرده است و فقط در 8 سال توانسته به این رکورد دست یابد. البته در مورد صحت و سقم این رکورد بحث‌های زیادی وجود دارد، زیرا کیلومتر شمار اورجینال خودرو در 600 هزار کیلومتر خراب شده ولی کیلومتر شمار جایگزین 1 میلیون کیلومتر را نشان می‌داده است. قضاوت با شما!

11 - هوندا آکورد 1991

برخی خودروهای با کارکرد بسیار زیاد معمولاً بین مالک‌های زیادی دست به دست می‌شوند و این آکورد EX مدل 91 هم از این قاعده مستثنی نیست. این خودرو که کارکردی بالای 1.65 میلیون کیلومتر دارد، به پسر مالک آن پس از مرگش به ارث رسیده بود. این مدل در واقع نسل چهارم آکورد است و می‌توان این گونه نتیجه گرفت که کیفیت ساخت نسل‌های مختلف آکورد در طول همه این سال‌ها هیچ تغییر منفی‌ای نداشته است.

10 - فورد اف 250 مدل 2006

تراک های تجاری بخش اعظمی از این لیست را به خود اختصاص داده‌اند. در این مورد خاص، بحث در مورد یک فورد اف 250 مدل 2006 است که در حدوداً 4 سال توانسته رکورد 1.5 میلیون کیلومتر کارکرد را ثبت کند. فیل مارسلا، یک مرد اهل فلوریداست که هر ساله با تراک قدرتمند خود تقریباً 320 هزار کیلومتر رانندگی کرده است. موتور اورجینال این خودرو پس از 600 هزار کیلومتر کارکرد خراب شده، ولی موتور جایگزینی که آقای مارسلا روی آن نصب کرده، از یک خودروی دست دوم دیگر با بالای 1 میلیون کیلومتر کارکرد گرفته شده بود و همین به وی اجازه داده تا فقط طی 5 سال به کارکردی بالای 1.8 میلیون کیلومتر دست پیدا کند. در زمان نگارش این مطلب خودرو هنوز کار می‌کرده و الان این احتمال وجود دارد که خودرو رکورد 3 میلیون کیلومتر را هم رد کرده باشد.

9 - شورولت سیلورادو 3500 مدل 2006

فورد و رم خودروهای با کارکرد میلیونی زیادی دارند، شورولت هم چند مدل در این لیست دارد. هیو و تامی پنینگتون، زوجی که بعد از طوفان کاترینا یک دستگاه سیلورادو 3500 HD را خریداری کرده بودند، با این خودرو طی 6 سال دقیقاً 1 میلیون و 960 هزار کیلومتر رانندگی کرده‌اند. طبق گفته این زوج، هیچ رمز و رازی پشت این موفقیت بزرگ آن‌ها نبوده است. آن‌ها فقط هر 8 هزار کیلومتر روغن موتور را تعویض کرده و پس از مسافرت‌های طولانی، مخصوصاً در جاده‌های برفی و کثیف خودرو را شسته‌اند.

8 - مرسدس بنز 250SE مدل 1966

مرسدس بنزهای کوپه دهه 60 و 70 میلادی معمولاً خودروهایی بسیار با کیفیت و با دوام هستند. در سال 2014، مالک یک بنز 250SE مدل 66 در تماسی با High Mile Club اعلام کرد که با خودروی خود، 2 میلیون کیلومتر رانندگی کرده است. مالک اولیه این خودرو هنگام فروش آن، 1 میلیون و 427 هزار کیلومتر با آن رانندگی کرده بود. مالک بعدی این خودرو 500 هزار کیلومتر دیگر با آن رانندگی کرده و نهایتاً، خودرو در اختیار مالک فعلی خود، رکورد 2 میلیون کیلومتر کارکرد را رد کرده است. شرکت مرسدس بنز کارکرد واقعی این خودرو را با نصب یک نشان روی جلوپنجره خودرو تأیید کرده است. مانند برخی دیگر از مدل‌های لوکس این لیست، این خودرو در تمام طول عمر به خوبی نگهداری شده و هم اکنون هم در وضعیت خوبی قرار دارد.

7 - شورولت سیلورادو 1991

فرانک اورسنیک، هر روز استیک و غذاهای دریایی را از شیکاگو به مقصد ویسکانسین می‌برد، به همین دلیل در سال 1996 وی یک شورولت سیلورادو مدل 91 با تقریباً 70 هزار کیلومتر کارکرد را خریداری کرده بود. تا سال 2008، وی موفق شد رکورد 1.6 میلیون کیلومتر را با این خودرو ثبت کند. چند سال بعد، او موفق به ثبت رکورد 2 میلیون و 76 هزار کیلومتر کارکرد با این خودرو شد. در طول این سال‌ها، به جز سرویس و نگهداری روتین، وی کار دیگری انجام نداده و خودرو با همان موتور اورجینال خود هم اکنون در حال کار کردن است.

6 - لینکلن Town Car مدل 1983

چت بلیسل یک مرد اهل کانزاس است که علاقه زیادی به سفر با خودرو و گردش در شهر دارد. او توانسته بود تا سال 2009 که شبکه سیان ان در مصاحبه‌ای با او این موضوع را تأیید کرد، تقریباً 2 میلیون و 100 هزار کیلومتر با لینکلن Town Car مدل 1983 خود رانندگی کند. نکته جالب این که بلیسل گفته که خودرو در طول این سال‌ها به جز چند بار صفر شدن کیلومتر شمار، مشکل خاصی نداشته است. لینکلن تمامی قطعات این خودرو را تعویض و یک گارانتی مادام العمر را برای خودروی وی ارائه کرد.

5 - فولکس واگن بیتل 1963

شاید اگر یک مورد مشترک که بین تمامی خودروهای این لیست وجود داشته باشد، آن کیفیت ساخت بالاست. یک مورد خاص و استثنا، فولکس واگن بیتل آلبرت کلاین است که در سال 1963 آن را به قیمت 1900 دلار خریداری کرده بود. این خودرو که آپشن روکش چرم و آینه بغل را هم دارد، برای سفرهای طولانی و کارکرد زیاد ساخته نشده است. ولی کلاین مصمم بود که به این رکورد بزرگ دست پیدا کند و به گزارش روزنامه لس آنجلس تایمز، در مسیر دست یابی به این رکورد بزرگ در سال 1987، کلاین مجبور شده هفت بار موتور خودرو را تعویض کند. آخرین کارکرد ثبت شده قبل از بازنشستگی این بیتل 2 میلیون و 600 هزار کیلومتر بود.

4 - پلیموت فیوری 1963

برای رسیدن به رکورد 2 میلیون و 600 هزار کیلومتر در چنین خودرویی، شما باید به خوبی و به طور منظم آن را سرویس و تعمیر کنید و در عین حال، شانس بسیار بالایی هم داشته باشید. جوزف وایلانکورت، یک راننده تاکسی اهل مونترال کانادا، که با پلیموت مدل 1963 خود به دنبال ثبت این رکورد بود، تا آخر کار شانس به خوب با او یار بوده است. در حالی که فقط چند صد کیلومتر تا ثبت رکورد بیشترین کارکرد خودرو در کتاب رکوردهای گینس در سال 1999، پلیموت فیوری داستان ما در تصادف با یک تراک که چراغ قرمز را رد کرده بود به طور کامل از بین رفت.

3 - ولوو 245 GL مدل 1979

این خودروی ولوو، یک مدل شخصی نبوده و راننده‌های مختلفی در طول سالیان اخیر با آن رانندگی کرده و رکورد 2 میلیون و 623 هزار کیلومتر کارکرد را با آن در سال 2014 ثبت کردند. یک شرکت ساختمان سازی فنلاندی به نام S.E. Makinen از این خودرو به عنوان خودروی شرکت استفاده می‌کرده است. طبق گفته یکی از مدیران این شرکت، در طول این سال‌ها کارمندان شرکت به خوبی و با احتیاط با آن رانندگی می‌کرده‌اند و تمامی سرویس‌های دوره‌ای آن، سر وقت انجام شده‌اند.

2 - مرسدس بنز 240D مدل 1976

رسیدن به رکورد 1.6 میلیون کیلومتر کارکرد با خودرو کار بزرگی است، ولی ثبت رکورد بالای 4 میلیون کیلومتر کارکرد واقعاً اتفاقی است که خیلی با آن مواجه نمی‌شویم. گرگوریس ساشینیدیس، یک راننده تاکسی یونانی است که با مرسدس بنز 240D مدل 76 خود، توانست بین سال‌های 1981 تا 2004 رکورد 4 میلیون و 600 هزار کیلومتر کارکرد را ثبت کند. آن موقع، مرسدس بنز این خودرو را به عنوان پرکارترین خودروی تاریخ این برند معرفی کرد و به جای آن، یک دستگاه بنز C کلاس صفر کیلومتر را به وی اهدا کرد. این خودرو هم اکنون در موزه کمپانی حضور دارد.

1 - ولوو P1800 مدل 1966

تعداد خودروهایی که رکورد 1.5 میلیون کیلومتر کارکرد را ثبت کرده‌اند بسیار زیاد بوده و حتی برخی خودروها وجود دارند که بالای 3 میلیون کیلومتر هم کار کرده‌اند. ولی، تنها فقط یک خودرو در نیا وجود دارد که به رکورد 4.8 میلیون کیلومتر کارکرد رسیده است. آن خودرو یک دستگاه ولوو P1800 مدل 1966 است که به ایرو گوردون اهل لانگ آیلند نیویورک تعلق دارد. گوردون در سال 2014، با ثبت 4 میلیون و 900 هزار کیلومتر کارکرد، توانست رکورد گینس را بشکند.

توصیه‌های او مانند تقریباً دیگر مالکان این خودروهاست: سرویس‌های دوره‌ای را به موقع انجام دهید، روغن را سر وقت تعویض کنید، خودرو را به طور منظم بشویید و از قطعات اصلی استفاده نمایید. در مصاحبه‌ای با ایندی استار، گوردون همچنین به استفاده از بنزین سوپر در خودرو هم اشاره کرده بود که تأثیر زیادی به اعتقاد وی روی کارکرد موتور خودرو دارد. نهایتاً، توصیه او این است که به نمایندگی‌ها اعتماد کرده و برای سرویس و تعمیرات، به مکانیک‌های متفرقه مراجعه نکنند.

نظر شما در این مورد چیست؟ به نظر شما، خودروهای ایرانی و چینی توانایی رسیدن به چنین کارکردهایی را دارند؟ اگر خودرویی را می شناسید که کارکرد میلیونی دارد، حتما در بخش کامنت ها آن را به ما و دیگر مخاطبان زوم فور کار معرفی کنید.

منبع ترجمه: وب سایت چیت شیت

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

14 دیدگاه ها برای "نگاهی به لیست خودروهایی که موفق شدند بالای 1.5 میلیون کیلومتر کار کنند"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
رضا
مهمان

من سمند مدل ۸۶ سراغ دارم که فقط قطعات مصرفی عوض شده و موتو باز نشده.کارکردش هم نهصد هزار تاس.تو اینستا هم پیجش هست.کانال سمند بازا

امیرحسین
مهمان

توی دبی تویوتا کمری هایی برای تاکسی فرودگاه هستند که تا 3 میلیون کیلومتر هم کار کردند

سانیار
مهمان

سلام، پدرم تویوتا کریسیدا 1990 داره که دو میلیون کار کرده هنوزم به عنوان ماشین اصلی ازش استفاده میکنیم فقط اب و روغن مصرف میکنه

amyr
مهمان

تندر مدل 86 یه میلیونو هفتصد کار کردم باهاش یه روز تو گاراژ نیست

مهدي
مهمان

من خیلی توی این مقاله دنبال تویوتا کمری بودم که متاسفانه نامش قید نشده بود☹️☹️

محمد
مهمان

ما خودمون یه پیکان مدل ۷۷داریم هنوز هم کار میکنه عین ساعت بالای۲میلیون هم کار کرده اگه از ماشین مراقبت داشته باشین میشه

محمد
مهمان

پدرم یه فولکس بیتل قدیمی داره که 1.2 میلیون کیلومتر باهاش رفته ، اگر خواستید عکسهاشو بفرستم

ارباب
مهمان

۴۰۵من مدل82 دومیلیون و پونصد هزار رفته

میثم
مهمان

کیلومتر 405 چطوری میلیون رو نشون میده؟
آخر کیلومتر 405
999999 هست
405 کیلومتر شمارش اصلا میلیون نداره

حسین
مهمان

چند بار با این ماشین از بندر رفتی تهران؟

reza
مهمان

رسیدن ب این رکورد ها برای ماشین های ایرانی تو رویا هم غیر ممکنه
الان ماشین هایی ک تو ایران تولید میشن بعد از چند هزار کیلومتر کارکرد موتورشون ب صدا میوفته
برای مثال 405 slx

علیرضا
مهمان

سلام.پدر من یه تویوتا کمری مدل ۲۰۰۸ داره.تاکسی فرودگاهه.تا الان یک میلیونو ششصد هفتصد هزارتا راه رفته