۱۰ اتومبیل بی تکرار تاریخ مسابقات رالی

بروزرسانی در: سه شنبه 10 فروردین 00 ساعت 13:56
10 اتومبیل بی تکرار تاریخ مسابقات رالی

ماشینی که قهرمان مسابقات رالی می‌شود و راننده‌ای که هدایت آن را به عهده دارد، شایسته جاودانه شدن است. همین شعار، فلسلفه تولید محدود برخی ماشین‌های خاص در دنیای رالی است. در این گزارش فهرستی از اتومبیل‌های مارک تجاری ورزش رالی و کمی از تاریخچه آن‌ها گفته شده است.

 

۱. فورد Focus WRC

 

10 اتومبیل بی تکرار تاریخ مسابقات رالی

 

Focus یک اتومبیل رالی است که در سال ۱۹۹۹، در رالی مونت کارلو با کالین مک، جایگزین اسکورت شد. در حال حاضر، این خودرو یکی از دو مارکی است که فراز و نشیب‌های پیست WRC را تحمل کرده است، این موضوع نشان می دهد که این ماشین بسیار خوب است.

مدل امروز مورد استفاده تیم‌های بزرگ فورد RS WRC است که از نظر زیبایی مطابق با RS Mk II از سال ۲۰۰۹ است که۳۰۰ اسب بخار قدرت دارد.

 

۲. آلپاین رنو A110

 

10 اتومبیل بی تکرار تاریخ مسابقات رالی

 

آلپاین رنو A110 به دلیل تأثیری که در مسابقات قهرمانی بین المللی در دهه ۷۰ گذاشت و اولین خودروی قهرمان رالی جهانی در سال ۱۹۷۳ محسوب شد، بنابراین شایسته جایگاه در این فهرست است. این خودرو از طراحی بدنه زیبا و موتور ۱.۶ لیتری ساخته شده از بلوک کاملاً آلومینیومی برخوردار است.

این اتومبیل با حداکثر سرعت ۲۱۰ کیلومتر در ساعت، هندلینگ ثابت و بدنه‌ای سبک، در میان رده‌های اتومبیل رالی، در سال ۱۹۷۱ قهرمان شد و در سال ۱۹۷۰ نیز به مقام دوم رسید. پس از توسعه سایر اتومبیل‌های رالی که دقیقاً برای رقابت طراحی شده بودند، Alpine تغییرات زیادی را انجام داد که آن را غیرقابل اعتماد کرد. کم کم شرکت آلپاین دیگر در مسابقات شرکت نکرد و جای خود را به رنو به عنوان رقیب رالی داد.

اندرسون (Ove Andersson) رانندگی ماهرانه‌ای را برای Alpine فراهم کرده بود و مشهورترین راننده آن بود.

 

۳. ولوو PV444 / 544

 

3. ولوو PV444 / 544

جعبه دنده ۳ یا ۴ سرعته و سیستم تعلیق پیچیده‌ای که هندلینگ فوق العاده‌ای را فراهم می‌کند، شهرت زیادی به این خودرو رالی می‌دهد. این خودرو سریع نبود، ولی در دنده‌های پایین نیز گشتاور ایجاد می‌کرد که باعث شد که با رانندگی گونار اندرسون، قهرمان موتور رالی اروپا  باشد.

در حال حاضر این خودرو،  همچنان ظاهر زیبا و شخصیتی را دارد که به ندرت در سایر خودرو‌های این فهرست دیده می‌شود.

 

۴. پورشه ۹۱۱

 

10 اتومبیل بی تکرار تاریخ مسابقات رالی

 

پورشه ۹۱۱ قهرمان مسابقات رالی در سال های۱۹۶۶، ۱۹۶۸ و ۱۹۷۱ شد. این اتومبیل با یک پیکربندی ساده و رانندگی چرخ عقب و موتور عقب، چالش بزرگی را برای رانندگان به وجود اورده است، مخصوصاً در برابر موتور‌های بزرگ‌تری که تا ۱۲۵ اسب بخار قدرت دارند. دما در این خودرو به سرعت بالا می‌رود و می‌تواند بیش از حد گرم شود. در پیست WRC موفقیت کمی کسب کرد، اما با رانندگی با استعداد هنری تویونن موفق به کسب امتیاز شد. طیف گسترده‌ای از رانندگان، مانند Sobieslaw Zasada، Günter Klass و Vic Elford این ماشین را به سطح قهرمانی رسانده‌اند.

 

۵.سیتروئن C4 WRC

 

.سیتروئن C4 WRC

 

سیتروئن C4 یکی از خودروهایی است که موفقیت بسیار خوبی را در پیست  Xsara کسب کرد. این خودرو توسط  Sébastien Loeb رانده شد و به همین دلیل نمادین شد. این اتومبیل سه بار متوالی قهرمان WRC شده است.

باز هم متناسب با استاندارد‌های WRC، مدرن است. این پیشرانه دارای یک موتور ۲.۰ لیتری با ۳۱۰ اسب بخار قدرت و ۵۶۰ نیوتن متر گشتاور است. سیتروئن در زمان شرکت در مسابقات گروه B، سابقه خوبی نداشت و با سیتروئن BX 4TC ناشناخته شرکت می‌کرد، اما حالا مشخص شده است که این تیم موفقیت خود را کاهش داده است.

 

۶. فورد اسکورت Mk.I RS

 

 فورد اسکورت Mk.I RS

 

فورد اسکورت ۱۶۰۰ RS اصلی‌ترین برتری در پیست رالی، در طی دهه ۶۰ و ۷۰ را داشت. این موتور دارای موتور سنتی جلو، پیکربندی محرک چرخ عقب بود و سواری پایداری را برای دستان با استعداد رانندگان رالی فراهم می‌کرد تا ماشین را به حداکثر عملکرد خود برساند.

احترام جهانیان را به عنوان قهرمان جام جهانی مسابقه رالی در سال ۱۹۷۰ به دست آورد و در سال ۱۹۷۹ با رانندگی آری واتانن به عنوان قهرمانی راننده دست یافت. در مجموع، این اتومبیل نمادی از اولین قدم‌های فورد در رالی است.

 

۷. لانچیا استراتوس HF

 

لانچیا استراتوس HF

 

لانچیا استراتوس HF سریع، با صدای بلند، از نظر زیبایی ظاهر متفاوت بود. این اولین اتومبیلی بود که کاملاً برای رالی از ابتدا طراحی شده بود. در مجموع ۴ بار قهرمان مسابقات رالی جهان و ۳ بار قهرمان مسابقات رالی اروپا شد. مسلماً اتومبیل‌های دیگری مانند فیات ۱۳۱ Abarth به مقام‌های قهرمانی بیشتری دست یافتند و با این خودرو رقابت می‌کردند، اما هیچ اتومبیل رالی دیگری وجود ندارد که مانند آن باشد.

موتور این خودرو با تنظیم عادی ۲۸۰ اسب بخار قدرت دارد، اما به راحتی و با اضافه کردن یک توربوشارژر می‌تواند تا ۵۶۰ اسب بخار قدرت شگفت آور را تقویت کند. برنارد دانیچه هنگام رانندگی با این لانچیا موفق به کسب سه عنوان قهرمانی ERC شد.

 

۸. پژو ۲۰۵ T16

 

 پژو 205 T16

 

پژو ۲۰۵ T16،  فقط دو قهرمانی WRC را به دست آورد. نسخه‌های جاده‌ای این ماشین کمتر از نصف اسب بخار Tally Rally (200 اسب بخار) را داشت. این ماشین خیلی سریع بود و با رانندگی Juha Kankunen و Timo Salonen، ارزش خود را نشان داد.

عملکرد این ماشین به گونه‌ای بود که مطمئناً دو بار در یک رالی به نام رالی داکار پاریس پیروز شد. این یکی از چهار رقیب اصلی در دوره گروه B به همراه لانچیا، فورد و آئودی بود.  

 

۹. آئودی کواترو

 

 آئودی کواترو

 

آئودی کواترو  قابل اطمینان بود، این خودرو، استاندارد‌هایی را برای رالی تعیین کرد و به عنوان یک اتومبیل با سرعت، اولین بار در سال ۱۹۸۱ اجرا شد و می‌توانست با هدایت رالی با فاصله ۹ دقیقه نسبت به برنده واقعی رالی، سرعت را تنظیم کند. اولین نسخه‌ها فقط ۳۰۰ اسب بخار قدرت داشتند، اما بعد از آن به هیولایی تبدیل شدند که S2 بود و در نهایت با قدرت خروجی ۵۹۱ اسب بخار به پایان رسید.

این موجب شد میشل موتون به عنوان اولین زنی در مسابقات جهانی رالی برنده شود.  این در حالی است که این خودرو فقط دو عنوان قهرمانی کسب کرده است. هنوز هم این ماشین با صدا، ظاهر و عملکرد خود چشم بسیاری را به خود جلب کرده است.

 

۱۰. لانچیا ۰۳۷

 

لانچیا 037

 

لانچیا ۰۳۷ فقط یک مقام قهرمانی در WRC را در رده سازندگان به دست آورد و این دلیل اصلی بودن آن است. این تنها ماشین محرک عقب است که در برابر آئودی کواترو ایستادگی می‌کند به علاوه این خودرو سه بار برنده ERC شد. این خودرو دارای یک موتور ۲.۰ لیتری با یک سوپرشارژر بود که ۳۰۰ اسب بخار قدرت را ارائه می‌داد.

این لیستی از بهترین اتومبیل‌هایی بود که طرفداران رالی را سراسر جهان به خود جلب کرده است.

باشگاه خبرنگاران

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar