اولین کارخانه تسلا در چین

چهارشنبه 19 دی 97 ساعت 12:10
اولین کارخانه تسلا در چین

ایلان ماسک، مؤسس و مدیرعامل کمپانی آمریکایی تسلاموتورز اولین کارخانه اختصاصی این خودروساز در خارج از خاک این کشور را در شهر شانگهای چین افتتاح کرد.

به نظر می‌رسد که کمپانی تسلاموتورز که یکی از خودروسازان نوظهور و جاه طلب آمریکایی به شمار می‌رود و برنامه‌های گوناگونی برای تولید و توسعه خودروهای برقی و الکتریکی دارد، با وجود جنگ تجاری با چین از همکاری‌های خود با این کشور نکاسته و بجای آن در پی افزایش سطح همکاری‌های بین‌المللی با چین است تا بتواند میزان فروش در این کشور را که بزرگترین بازار مصرف و خرید و فروش خودرو در جهان به شمار می‌رود، به میزان قابل توجهی افزایش دهد و بدین ترتیب درآمدزایی و سودآوری چشمگیری را برای خود به ارمغان بیاورد. در اوایل سال جاری میلادی بود که تسلاموتورز با مقامات شانگهای به توافقی در مورد احداث و راه‌اندازی یک کارخانه اختصاصی تولید خودروهای برقی تسلا در خاک چین دست یافتند که قرار شد اولین کارخانه این خودروساز خارج از خاک ایالات متحده آمریکا در شهر شانگهای چین احداث شود. بر اساس اخبار و گزارش‌های منتشر شده، این کمپانی بزرگ و جاه طلب با یک سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری قصد دارد کارخانه اختصاصی خود موسوم به گیگافاکتوری را در چین راه‌اندازی کند.

اکنون ایلان ماسک، مؤسس و مدیرعامل کمپانی تسلاموتورز با حضور در محل احداث کارخانه گیگافاکتوری ۳ مراسم کلنگ زنی و افتتاح آن را با حضور شماری از مقامات مربوطه در شهر شانگهای چین به انجام رساند. قرار است این کارخانه تابستان سال ۲۰۱۹ میلادی تکمیل شود و به مرحله بهره برداری و تولید انبوه خودروهای برقی و الکتریکی تسلا برسد.

بر اساس گزارش وب سایت Business Insider، تسلاموتورز سال پیش قطعه زمینی به مساحت حدودی ۸۶۰ هزار متر مربع را با مبلغی معادل ۱۴۰ میلیون دلار خریداری کند تا به تولید و توسعه خودروهای برقی و فروش مستقیم آنها در بازار چین بپردازد.

به نظر می‌رسد که تسلاموتورز همچنین تصمیم دارد که علاوه بر مدل‌های کنونی خودروهای تسلا، مدل‌های دیگری را به صورت انتخابی و محلی برای بازار چین تولید کند. البته گفته می‌شود اولین خودروی برقی که در کارخانه شانگهای ساخته می‌شود، تسلا مدل ۳ خواهد بود که تا پیش از پایان سال در چین تولید خواهد شد. گزارش‌های دیگری منتشر شده که نشان می‌دهد تولید شاسی بلند تسلا مدل Y که هنوز زمان آن به طور دقیق مشخص و معلوم نشده است، تا سال ۲۰۲۰ میلادی به مرحله تولید انبوه خواهد رسید.

تسلا همچنین اعلام کرده است که در پی تولید خودروهای مقرون به صرفه و فروش درون قاره‌ای است تا بر اساس تقاضای متقاضیان و قدرت خرید و سلیقه و نیازهای آنها تولید شده و به فروش برسد.

مراسم کلنگ زنی و افتتاح کارخانه تسلاموتورز در چین در حالی برگزار شده است که در یک سال گذشته تنش‌های سیاسی و جنگ تجاری بین چین و آمریکا به شدت بالا گرفته است و دونالد ترامپ بارها به کمپانی‌های خودروسازی و تکنولوژی آمریکایی هشدار داده که کارخانه‌های خود را از چین به داخل خاک ایالات متحده منتقل و جابجا کنند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar