تویوتا مجهز به سیستم خودران می شود

سه شنبه 24 فروردین 00 ساعت 10:04
تویوتا مجهز به سیستم خودران می شود

تویوتا اعلام کرده که از سال آینده لوکس‌ترین مدل‌ لکسوس را به سیستم خودرانی مجهز خواهد کرد که به راننده این امکان را می‌دهد در شرایطی خاص دست خود را از روی فرمان برداشته و رانندگی را به ماشین بسپرد.

این سیستم که نامش "هم‌تیمی" است، برای بررسی اطراف راننده از رادارهای لیزری، سیستم راه‌یاب ماهواره‌ای و هوش مصنوعی استفاده می‌کند. با فعال کردن این سیستم هوش مصنوعی با دنبال کردن ماشین‌های جلو، سرعت را تنظیم کرده و بدون نیاز به راننده می‌تواند از ماشین‌های دیگر سبقت بگیرد.

استفاده از این سیستم در تعداد مشخصی از بزرگراه‌ها امکانپذیر است. یک دوربین تمام مدت راننده را زیر نظر دارد تا مطمئن شود حواس او به جاده است و می‌تواند به سرعت کنترل ماشین را در دست بگیرد. در بعضی موارد مانند تغییر خط، دست راننده باید روی فرمان باشد.

این سیستم فعلا یک امکان سفارشی در مدل لکسوس LS500h در ژاپن است، اما قرار است به مرور در کشورهای دیگر مثل آمریکا هم عرضه شود. ماشین دیگری که به این امکان خودران مجهز شده، مدل هیدروژنی تویوتا به نام "میرای‌" است که فروش آن از این هفته در ژاپن آغاز می‌شود.

تویوتا اولین کارخانه‌ای نیست که سیستمی خودران در این حد ساخته است. در حال حاضر تسلا با سیستم "اتو پایلوت" و جنرال‌موتورز با سیستمی به نام "سوپر کروز" سرویسی مشابه به خریداران در آمریکا عرضه می‌کنند.

ایران جیب

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar