جنگ اوکراین و کمبود تراشه دلیل کاهش فروش خودرو در ۲۰۲۲

یکشنبه 8 اسفند 00 ساعت 12:23
جنگ اوکراین و کمبود تراشه دلیل کاهش فروش خودرو در 2022
حمله روسیه به اوکراین در کنار عواملی همچون افزایش قیمت نفت و آلومینیم، مشتریان خودرو در سال ۲۰۲۲ را برای نو کردن خودروهایشان مردد خواهد کرد.

این دو مؤسسه مشاوره ای و تحقیقاتی گفته اند که فروش خودروهای سبک در جهان با ۴۰۰ هزار دستگاه کاهش، ۸۵.۸ میلیون دستگاه در سال ۲۰۲۲ پیش بینی می شود.

جف شوستر رئیس عملیات قاره آمریکا و مدیر پیش بینی های جهانی خودرو در مؤسسه تحقیقاتی LMC Automotive می گوید تأمین، عرضه و قیمت خودرو در جهان با فشار مضاعفی رو به رو شده که بستگی خیلی زیادی به شدت و طول مدت درگیری ها در اوکراین دارد.

حمله روسیه به اوکراین باعث شده است که قیمت نفت از بشکه ای ۱۰۰ دلار بالاتر برود که از سال ۲۰۱۴ تا به حال اتفاق نیفتاده بود. نفت بنت هنگام تنظیم این خبر ۱۰۵ دلار شده بود.

صنعت خودرو هنوز بر کمبود شدید تراشه جهانی فائق نیامده و این کمبود بر تولید خودرو سایه انداخته و در برخی از خودروسازان موجب توقف خط تولید شده است. هر چند افزایش قیمت خودروهای نو و دست دوم، آثار این توقف تولید را کاهش داده است.

انتظار می رود در ماه فوریه فروش خودروهای نو در بازار ۵.۷ درصد کاهش یافته و به ۹۲۲,۱۰۰ دستگاه برسد. این موضوع باعث می شود متوسط قیمت خودروها با ۱۸.۵ درصد رشد به ۴۴,۴۶۰ دلار برسد.

توماس کینگ رئیس داده ها و تحلیل جی.دی.پاور هم می گوید: «وقفه در زنجیره تأمین و توقف در خطوط تولید چند خودروساز به معنی تشدید کمبود خودرو در انبار نمایندگی ها و ادامه روند در ماه مارس خواهد بود.»

با همه این کاهش هایی که پیش بینی شده است، در مجموع میزان تولید و فروش خودروهای سبک جهانی در سال ۲۰۲۲ به میزان ۵ درصد بالاتر از سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

پرشین خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar