معرفی اشکودا اپیک کانسپت

یکشنبه 27 اسفند 02 ساعت 10:58
معرفی اشکودا اپیک کانسپت

شرکت اشکودا از کانسپت اپیک به عنوان پیش‌نمایش ارزان‌ترین کراس اور برقی ساخت جمهوری چک رونمایی کرد.

برند زیرمجموعه گروه فولکس‌واگن به دنبال عرضه شش خودروی برقی تا سال ۲۰۲۶ است و ارزان‌ترین آن‌ها با نام اپیک Epiq شناخته خواهد شد. نسخه تولیدی این کانسپت قرار است سال آینده و با قیمت پایه حدود ۲۷ هزار دلاری عرضه شود. این خودروی برقی پایه را می‌توان جزو اولین محصولات اشکودا با زبان طراحی جدید موسوم به مدرن سولید دانست.

اشکودا اپیک طول حدود ۴.۱ متری دارد و بنابراین کانسپت موردبحث جایگزین برقی کامیک خواهد بود. البته مدل ساب کامپکت اپیک از پلتفرم مخصوص خودروهای برقی استفاده می‌کند و به ‌احتمال زیاد این پلتفرم همان نمونه MEB گروه فولکس‌واگن است که قبلاً خبر مربوط به تولیدش منتشر شده بود. این پلتفرم اولین بار در کانسپت ID.2all سال قبل معرفی گردید. اگرچه ژرمن‌ها به دنبال تولید هاچبکی برقی هستند اما اشکودا مشغول توسعه یک کراس اور است.

با اینکه اپیک جدید کوتاه‌تر از کامیک است اما فضای کابین و بار بیشتری خواهد داشت. به لطف استفاده از پلتفرم مخصوص خودروهای برقی، فضای بار اپیک به ۴۹۰ لیتر می‌رسد که ۲۰ درصد بیشتر از فضای بار کامیک است. این برند چکی اشاره‌ای به دیگر مشخصات فنی کانسپت خود نداشته اما گفته که مجموعه باتری آن با یک‌بار شارژ شعاع حرکتی بیش از ۴۰۰ کیلومتری را فراهم خواهد ساخت.

پلتفرم MEB Entry فولکس‌واگن برای خودروهای برقی دیفرانسیل جلو تولید می‌شود درحالی‌که پلتفرم عادی MEB در محصولاتی بزرگ‌تر و دیفرانسیل عقب همچون انیاک بکار رفته است. مدل‌های گران‌تر و قوی‌تر مبتنی بر معماری MEB با وجود یک موتور برقی دیگر در اکسل جلو به محصولاتی چهار چرخ محرک تبدیل می‌شوند. هنوز مشخص نیست که آیا در آینده مدل‌های چهار چرخ محرک پلتفرم MEB Entry هم تولید خواهند شد یا خیر. اما زبان طراحی مدرن سولید اشکودا چیزی است که در محصولات آینده این برند دیده خواهد شد. خودروی اپیک از پوشش‌های پلاستیکی اطراف بدنه و سپر عقب با طرح خام در بعضی بخش‌ها استفاده می‌کند. همچنین ریل‌های سقف متمایز، نشان عقب نورانی و چراغ‌های نازک جلو و عقب جزو ویژگی‌های دیگر اپیک کانسپت هستند. همچنین درگاه شارژ این خودرو بجای بخش پشتی در گلگیر جلو نصب شده است.

در بدنه و کابین اشکودا اپیک کانسپت عناصر نارنجی رنگ دیده می‌شوند و یک نوار نورانی نیز در عرض خودرو بکار رفته است. در مجموع اپیک کانسپت بیشتر شبیه یک پروتوتایپ نزدیک به خط تولید است و می‌تواند با حداقل تغییرات به دست مصرف‌کنندگان برسد. جالب آنکه خود اشکودا از اپیک به عنوان یک تمرین طراحی نام می‌برد تا کانسپت. در نهایت باید گفت پیش از عرضه اپیک در سال ۲۰۲۵ برادر بزرگ‌تر آن یعنی کراس اور کامپکت الروک رونمایی خواهد شد. تا دو سال آینده هم نسل بعدی انیاک و انیاک کوپه پدیدار می‌شود و قرار است یک استیشن برقی مشابه اوکتاویا هم به همراه شاسی‌بلند بزرگ سه ردیفه تولید شود. پیش‌نمایش این شاسی‌بلند بزرگ با کانسپت ویژن ۷S انجام شده است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar