معرفی زیکر ۰۰۱ مدل ۲۰۲۴

جمعه 17 فروردین 03 ساعت 11:52
معرفی زیکر 001 مدل 2024

زیکر ۰۰۱ مدل ۲۰۲۴ یک خودروی چینی است که عنوان سریع‌ترین سرعت شارژ خودروهای برقی در این کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

بازار خودروهای برقی کشور چین به سرعت تغییر می‌کند. درست چند هفته پس از معرفی لی اتو مگا با توانایی شارژ ۱۰ تا ۸۰ درصدی باتری در ۱۰ دقیقه، زیکر ۰۰۱ مدل ۲۰۲۴ مدعی دستیابی به سریع‌ترین سرعت شارژ خودروهای برقی از نظر حداکثر سرعت شارژ شده است. این خودرو به باتری ۹۵ کیلووات ساعتی CATL مجهز است و تنها ۱۱ دقیقه و ۲۸ ثانیه زمان نیاز است تا شارژ ۱۰ درصدی باتری آن به ۸۰ درصد برسد.

زیکر ۰۰۱ شعاع حرکتی ۴۷۳ کیلومتری دارد و برای رسیدن به چنین سرعت شارژی از سوپر شارژر V3 با دمای مطلوب ۲۶ درجه سانتی‌گراد استفاده می‌کند. حداکثر سرعت شارژ این باتری به ۵۴۶.۴ کیلووات می‌رسد و البته زمانی که میزان شارژ باتری بین ۱۰ تا ۳۵ درصد باشد، حداکثر سرعت شارژ به فراتر از ۵۴۰ کیلووات خواهد رسید و به این ترتیب می‌توان با ۵ یا ۱۰ دقیقه شارژ باتری به شعاع حرکتی ۲۶۴ و ۴۳۲ کیلومتری دست یافت.

باتری جدید شنژینگ CATL از تکنولوژی کنترل دما برای دستیابی به شارژ بسیار سریع در اکثر دماها سود می‌برد. حتی در دمای منفی ۱۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌توان شارژ باتری را در عرض ۳۰ دقیقه به ۸۰ درصد رساند. زیکر به دنبال تأسیس ۱۰۰۰ جایگاه شارژ بسیار سریع در سال جاری است تا تعداد جایگاه‌های خود را به ۱۹۰۰ برساند. از بین ۵۴۹۰ شارژر موجود در این جایگاه‌ها، ۲۴۸۳ شارژر از سرعت شارژ ۳۶۰ کیلووات برخوردار هستند.

اما خودروی زیکر ۰۰۱ جدید در ماه فوریه معرفی شد و اولین نمونه‌های آن اخیرا به دست مشتریان رسیده‌اند. نسخه جدید این محصول نسبت به ۰۰۱ اولیه سال ۲۰۲۱ بهبودهای زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به پلتفرم جدید و سیستم‌های کمک‌راننده پیشرفته اشاره کرد. فاصله بین محوری ۰۰۱ مدل ۲۰۲۴ نسبت به مدل قبلی ۶ میلی‌متر بیشتر شده و به ۳۰۰۵ میلی‌متر رسیده است. همچنین استفاده از معماری ۸۰۰ ولتی باعث می‌شود این خودرو توانایی پشتیبانی از شارژ بسیار سریع را داشته باشد.

تنها نسخه چهار چرخ محرک از این خودرو به باتری ۹۵ کیلووات ساعتی شنژینگ مجهز است و تمامی نسخه‌های دیگر از باتری ۱۰۰ کیلووات ساعتی همین شرکت CATL با ویژگی‌های متفاوت استفاده می‌کنند. قیمت زیکر ۰۰۱ مدل ۲۰۲۴ نیز از حدود ۳۸ هزار دلار شروع شده و به ۴۶ هزار دلار می‌رسد. شایان ذکر است زیکر برند برقی جیلی به شمار می‌رود و ۰۰۱ اولین خودروی آن بوده است. این برند در حال حاضر چهار خودرو با نام‌های ۰۰۱، ۰۰۷، ۰۰۹ و X را ارائه می‌کند. زیکر علاوه بر چین در بازارهای اروپا، خاورمیانه و جنوب شرق آسیا نیز حضور دارد.

پدال

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar