معرفی مرسدس بنز CLE کوپه

پنج شنبه 15 تیر 02 ساعت 10:05
معرفی مرسدس بنز CLE کوپه

کوپهٔ جدید مرسدس بنز CLE ترکیبی از مدل‌های C کلاس و E کلاس بوده و جایگزین نسخه‌های کوپه و کانورتیبل دو مدل مذکور خواهد شد.

همان‌طور که می‌دانستیم، مرسدس بنز قصد ادغام نسخه‌های کوپه و کانورتیبل C کلاس و E کلاس را در یک مدل دارد و حالا این خودرو رسماً با نام CLE معرفی شده است. این خودرو از لحاظ اندازه بین دو مدل مذکور قرار می‌گیرد هرچند که با فاصلهٔ محوری ۲,۸۶۵ میلی‌متر، به E کلاس نزدیک‌تر بوده و از رقبای اصلی خود یعنی ب‌ام‌و سری ۴ و آئودی A5 کشیده‌تر است. CLE اما در ظاهر با جلوپنجره نسبتاً باریک و کاپوت برآمده، شباهت زیادی به C کلاس سدان دارد.

در داخل خودرو نیز شاهد همین داستان هستیم زیرا کوپهٔ جدید مرسدس در طراحی داشبورد با صفحه آمپر دیجیتالی ۱۲.۳ اینچی و نمایشگر مرکزی عمودی ۱۱.۹ اینچی، هیچ شباهتی با E کلاس جدید ندارد. بااین‌حال، CLE از جدیدترین نسخهٔ سیستم اطلاعاتی-سرگرمی MBUX بهره می‌برد که اولین بار در نسل جدید E کلاس ارائه شد.

CLE پیشرانه‌های خود را هم از E کلاس قرض گرفته است و همهٔ آن‌ها از تکنولوژی هیبریدی خفیف بهره می‌برند. مدل‌های پایه CLE220d و CLE200 هستند که از پیشرانه‌های ۲ لیتری چهار سیلندر دیزلی و بنزینی استفاده می‌کنند و به ترتیب ۲۰۰ اسب بخار و ۲۰۴ اسب بخار قدرت دارند. در این دو مدل نیروی موتور به چرخ‌های عقب ارسال می‌شود اما برای نسخهٔ بنزینی سامانهٔ چهارچرخ محرک ۴Matic هم قابل سفارش خواهد بود. CLE200 ظرف ۷.۵ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

مدل بعدی CLE300 نام دارد که از نسخهٔ ۳۰۰ اسب بخاری همان موتور ۲ لیتری چهار سیلندر با ۴۰۰ نیوتن متر گشتاور استفاده می‌کند و شتاب صفرتاصد را به ۶.۲ ثانیه می‌رساند. درنهایت هم به CLE450 با پیشرانهٔ ۳ لیتری شش سیلندر خطی می‌رسیم که ۳۸۱ اسب بخار قدرت و ۵۰۰ نیوتن متر گشتاور دارد و ظرف ۴.۴ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

علاوه بر این، در سال ۲۰۲۴ نسخهٔ CLE53 AMG هم ارائه خواهد شد. این مدل از همان پیشرانهٔ ۳ لیتری شش سیلندر خطی کراس‌اوور GLE53 استفاده می‌کند که ۴۳۵ اسب بخار قدرت و ۵۶۰ نیوتن متر گشتاور دارد. همچنین در همان سال نسخهٔ کانورتیبل هم به بازار خواهد آمد. در همین حال، بعداً مدل پرچم‌دار CLE63 هم به این خانواده اضافه خواهد شد. هرچند هنوز نمی‌دانیم این مدل به قوای محرکهٔ پلاگین‌هیبریدی چهار سیلندر C63 مجهز خواهد شد یا پیشرانهٔ پلاگین‌هیبریدی شش سیلندر خطی مورداستفاده در نسل بعدی E63 اما به نظر می‌رسد گزینهٔ دوم محتمل‌تر باشد.

مرسدس بنز CLE در نوامبر امسال راهی بازار اروپا خواهد شد اما خریداران آمریکایی باید تا اوایل سال ۲۰۲۴ صبر کنند. نسخهٔ کانورتیبل هم همان‌طور که اشاره شد در اواخر سال آینده در هردو قاره عرضه خواهد شد. فعلاً قیمت این خودرو مشخص نیست ولی ازآنجایی‌که CLE باید با ب‌ام‌و سری ۴ رقابت کند انتظار می‌رود قیمت مدل پایهٔ آن در آمریکای شمالی که CLE300 خواهد بود از حدود ۵۵ هزار دلار آغاز شود.

پدال

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar