معرفی کانسپت مزدا آیکونیک SP

یکشنبه 7 آبان 02 ساعت 08:49
معرفی کانسپت مزدا آیکونیک SP

کانسپت آیکونیک SP کوپهٔ اسپرت با قوای محرکهٔ الکتریکی و ۳۷۰ اسب بخار قدرت است که از پیشرانه وانکل برای شارژ باطری‌ها استفاده می‌کند.

مزدا در نمایشگاه توکیو کوپهٔ کانسپت جذابی بنام آیکونیک SP را با چیزی که همهٔ علاقه‌مندان می‌خواهند یعنی پیشرانهٔ وانکل رونمایی کرده است. این خودرو کوپه‌ای کمی بزرگ‌تر از MX-5 است که می‌تواند ادامه‌دهندهٔ راه RX-7 باشد؛ اما برخلاف آن کوپهٔ افسانه‌ای، در این کانسپت از پیشرانهٔ وانکل دو روتوری صرفاً برای شارژ باطری‌ها استفاده می‌شود نه نیرو دادن به چرخ‌ها. مزدا حرفی در مورد ظرفیت باطری و تعداد موتورهای الکتریکی آیکونیک SP نزده ولی مجموع قدرت آن را ۳۷۰ اسب بخار اعلام کرده است.

به گفتهٔ این شرکت، قوای محرکهٔ آیکونیک کانسپت می‌تواند با هیدروژن و دیگر سوخت‌های تجدید پذیر کار کند. این سیستم پلاگین‌هیبریدی که قابلیت شارژ از طریق منبع برق بیرونی را دارد، می‌تواند نقش منبع انرژی را بازی کند برق کافی برای یک خانواده را برای بیش از یک هفته تأمین کند. این کانسپت ۴,۱۸۰ میلی‌متر طول، ۱,۸۵۰ میلی‌متر عرض و ۱,۱۵۰ میلی‌متر ارتفاع دارد و فاصلهٔ محوری آن ۲,۵۹۰ میلی‌متر است. این یعنی کوپهٔ کانسپت مزدا ۲۶۷ میلی‌متر کشیده‌تر از MX-5 و ۱۰۴ میلی‌متر کوتاه‌تر از RX-7 سال ۱۹۹۵ است.

البته به خاطر باطری‌ها و موتورهای الکتریکی، کانسپت مزدا ۱۴۵۰ کیلوگرم وزن دارد که به میزان قابل‌توجه ۳۶۰ کیلوگرم از MX-5 سنگین‌تر است ولی بااین‌وجود هنوز هم از تویوتا سوپرای ۱۵۱۵ کیلوگرمی و نیسان Z نزدیک به ۱.۶ تنی سبک‌تر است. همچنین به گفتهٔ مزدا، پیشرانهٔ جمع‌وجور امکان طراحی کاپوت بسیار کم‌ارتفاع و ابعاد جمع‌وجوری را فراهم کرده است. درحالی‌که جلوپنجرهٔ مدرن مزدا روی دماغه به چشم می‌خورد و چراغ‌های عقب نسل اول MX-5 را به یاد می‌آورند اما فرم کلی پنجره‌ها و درب صندوق یادآور RX-7 است. درها به زیبایی به سمت بالا باز می‌شوند و خودرو با رنگ زیبایی بنام قرمز ویولا رنگ‌آمیزی شده است.

در داخل خودرو شاهد فضایی ساده هستیم که انتخاب‌گر دکمه‌ای دنده به سبک ماشین‌تحریر، صفحه آمپر دیجیتالی و نمایشگر کوچک اطلاعاتی-سرگرمی تنها ویژگی‌های قابل‌ذکر آن هستند. دوخت موسوم به کاکنویی که اولین بار در شاسی‌بلند CX-90 دیده شد روی داشبورد و رو دری‌های آیکونیک SP به چشم می‌خورد و صندلی‌ها با روکش بیوفیبر پوشیده شده‌اند. این اصطلاحی است که مزدا از سال ۲۰۰۹ برای ماده‌ای ساخته‌شده از پلاستیک تجدید پذیر استفاده می‌کند.

مزدا معماری پیشرانهٔ وانکل خود را مقیاس‌پذیر توصیف کرده است که یعنی امکان استفاده از این نوع پیشرانه برای کاربردهای دیگر هم وجود خواهد داشت. به‌عنوان‌مثال، ژنراتورهای خانگی می‌توانند از موتورهای وانکل کم‌حجم استفاده کنند درحالی‌که خودروهای بزرگ‌تر می‌توانند به موتورهای چند روتوری برای تولید قدرت بیشتر مجهز شوند. بااین‌حال، به گفتهٔ مزدا کانسپت آیکونیک SP خودرویی است که قصد دارد پیش از هر چیزی روی تعهد مزدا به لذت رانندگی توجه داشته باشد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar