معرفی خودروی برقی آپترا

چهارشنبه 5 بهمن 01 ساعت 13:49
معرفی خودروی برقی آپترا

شرکت آپترا از خودروی برقی و جدید خود که با یک‌بار شارژ مسافت ۶۴۵ کیلومتری را طی می‌کند رونمایی کرد. تولید این خودروی جدید از سال جاری میلادی آغاز خواهد شد.

اگر مساله شارژ و شعاع حرکتی خودروهای برقی حل شود قطعاً خریداران زیادی جذب چنین محصولاتی خواهند شد. استارت آپ برقی آپترا اگر بتواند سرمایه کافی برای تولید محصول جدید خود را داشته باشد شاید چنین مشکلاتی را حل کند. شرکت آمریکایی آپترا در ماه ژانویه ۲۰۲۳ از وسیله نقلیه خورشیدی لانچ ادیشن خود رونمایی کرد، اولین محصولی از آپترا که به دست مشتریان خواهد رسید.

آپترا در تولید و عرضه خودروهای برقی روش متفاوتی را نسبت به سایر شرکت‌ها اتخاذ کرده است. درحالی‌که ریویان روی محصولات خشن و قدبلند تمرکز داشته و لوسید نیز تولید خودروهای لوکس و با پرفورمنس سطح بالا را هدف‌گذاری کرده است، مأموریت آپترا روی راندمان و کارایی متمرکز خواهد بود. نتیجه این تفکرات نیز چیزی متفاوت یعنی وسیله نقلیه‌ای سه‌چرخ و بسیار آیرودینامیک و سبک خواهد بود. خودروی برقی آپترا از پانل‌های خورشیدی استفاده می‌کند که با استفاده از آن پرتوهای خورشید به انرژی محرکه این خودرو تبدیل خواهند شد.

آپترا اولین بار در سال ۲۰۲۰ از کانسپت کلی خودروی خود رونمایی کرد. امروز نیز جزئیات کلیدی چنین محصولی که در نهایت راهی جاده‌ها خواهد شد منتشر شده است. همه‌ی ۵ هزار دستگاه از محصول جدید لانچ ادیشن آپترا مشابه یکدیگر خواهند بود تا فرایند تولیدی ساده‌تر وجود داشته باشد. خودروی برقی آپترا به دنبال رسیدن به شعاع حرکتی حدود ۶۴۵ کیلومتر است و از سیستم سه چرخ محرک سود می‌برد. سه پیشرانه برقی نیز به چرخ های خودرو اتصال یافته‌اند تا ساختاری یکپارچه داشته باشند. محصول جدید شرکت یاد شده در عرض ۴ ثانیه از سکون به سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت می‌رسد و حداکثر سرعت حدود ۱۶۰ کیلومتر در ساعت دارد.

مدل لانچ ادیشن از پانل‌های خورشیدی روی کاپوت، سقف و بخش پشتی استفاده خواهد کرد تا بتواند ۷۰۰ وات انرژی تولید کند و همین میزان انرژی برای پیمودن مسافت ۶۵ کیلومتری در شرایط ایده آل کفایت خواهد کرد. محصولات آتی با آپشن پانل‌های خورشیدی کمتر در دسترس خواهند بود. مالکان همچنین می‌توانند این خودرو را شارژ کنند. خودروی آپترا لانچ ادیشن با پورت شارژ استاندارد تسلا عرضه خواهد شد اما عجیب آنکه توانای اتصال به شارژرهای سریع را نخواهد داشت. با استفاده از شارژر سطح ۲ می‌توان در هر ساعت حدود ۹۰ کیلومتر شعاع حرکتی را به دست آورد.

با نگاهی به داخل کابین خودروی آپترا می‌توانیم دو صندلی، غربیلک فرمان شبیه یوغ تسلا و نمایشگر بزرگ را ببینیم. آینه‌های دید عقب و جانبی نیز از نوع دیجیتالی هستند. فضای بار خودروی جدید آپترا نیز بیش از دو برابر صندوق‌عقب هوندا سیویک است. یکی از مواردی که آپترا به آن اشاره‌ای نکرده قیمت محصول جدیدش است ولی با نزدیک شدن به تولید رقم آن مشخص خواهد شد. شرکت یاد شده به دنبال تولید مدل‌های بیشتر با پیکربندی‌های متنوع‌تر است که از جمله آن‌ها می‌توان به نسخه‌ای با شعاع حرکتی ۱۶۰۰ کیلومتر اشاره کرد. مدیر آپترا می‌گوید نیازمند ۵۰ میلیون دلار سرمایه دیگر برای شروع تولید این خودروست. هدف کمپانی یاد شده شروع تولید محصول جدیدش تا پایان سال ۲۰۲۳ است اما تولید یک خودرو از صفر کار راحتی نخواهد بود. آپترا موضوع را به خوبی می‌داند چراکه یک‌بار به مشکلات مالی برخورده و در سال ۲۰۱۱ تعطیل شده است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar