معرفی اولین خودروی ساخت افغانستان؛ سوپراسپرت مادا

شنبه 10 دی 01 ساعت 09:09
معرفی اولین خودروی ساخت افغانستان؛ سوپراسپرت مادا

یک شرکت افغانستانی بنام انتاپ اولین خودروی ساخت این کشور را در قالب یک سوپراسپرت موتور وسط در کابل رونمایی کرده است.

حدود یک ماه پیش، گزارش‌هایی از یک سوپراسپرت ساخت افغانستان در اینترنت منتشر شد و موردتوجه قرار گرفت. حال پروتوتایپ این خودرو که مادا ۹ نام دارد رسماً در کابل رونمایی شده است. این سوپراسپرتی با طراحی جالب است که در یک روز برقی در خیابان‌های کابل به نمایش درآمده است. این ماشین توسط شرکتی بنام انتاپ (NTOP) برای مرکز نوآوری آموزش فنی و حرفه‌ای افغانستان توسعه پیدا کرده و طراحی آن را یک جوان افغانستانی بنام محمدرضا احمدی انجام داده که گفته می‌شود در ایران تحصیل کرده است.

به گفتهٔ وی، تیم انتاپ پنج سال روی طراحی و ساخت مادا ۹ کار کرده و انتظار می‌رود تا دو هفتهٔ دیگر این پروژه به اتمام برسد و در نمایشگاه قطر ۲۰۲۳ به شکل کامل‌تری به در نمایش درآید. فعلاً هیچ اطلاعات و مشخصاتی در مورد این خودرو اعلام نشده و صرفاً میدانیم طراحان برای ساخت آن از قطعات مختلف خودروهای دیگر استفاده کرده‌اند. گفته شده بیشتر قطعات از تویوتا گرفته شده‌اند. این در حالی است که به گفتهٔ شرکت انتاپ، طراحی و تولید تمام قطعات این سوپراسپرت به‌جز پیشرانه در افغانستان صورت گرفته است؛ بنابراین، درحالی‌که از مشخصات فنی مادا ۹ خبر نداریم، به نظر می‌رسد موتور آن که متعلق به تویوتا باشد.

این موتور پشت سر راننده نصب شده تا اولین خودروی ساخت افغانستان را به سوپرکاری موتور وسط تبدیل کند. این خودرو روی یک شاسی لوله‌ای ساخته شده و در عقب از سیستم تعلیق به سبک فرمول یک استفاده می‌کند. روی این شاسی هم بدنه‌ای از کامپوزیت سبک‌وزن قرار گرفته که طراحی آن لااقل در قسمت عقب تا حدودی با الهام از بوگاتی شیرون صورت گرفته است. به گفتهٔ محمدرضا احمدی، وی فقط قصد تولید یک دستگاه از این خودرو برای نمایش داشته و به سرمایه‌گذاران علاقه‌مند و شرکت‌های بزرگ خودروسازی بستگی دارد که در مرحلهٔ تولید انبوه در آن از چه قطعات استفاده کنند.

به گفتهٔ سازندگان، مادا ۹ با در نظر گرفتن جاده‌های ناهموار افغانستان طراحی شده و پیش از آنکه روی خط تولید برود توسط تیم انتاپ کاملاً آزمایش خواهد شد.

پدال

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه ها برای "معرفی اولین خودروی ساخت افغانستان؛ سوپراسپرت مادا"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
محسن
مهمان

پرچم پراید بالاس

رهگذر
مهمان

چقدر دروغ برای رسمیت دادن به طالبان،چقدر دروغ غ

ایران آباد
مهمان

اگه این خبر درست باشه فقط میتونم بگم ***