معرفی کراس‌ اوور برقی زیکر X

شنبه 15 بهمن 01 ساعت 10:12
معرفی کراس‌ اوور برقی زیکر X

زیکر که برندی متعلق به جیلی است، کراس‌ اوور الکتریکی جدیدی را معرفی کرده که اشتراکات زیادی با اسمارت نامبر وان دارد.

برند الکتریکی زیکر متعلق به جیلی سومین محصول خود را معرفی کرده است. این خودرو که زیکر X نام دارد، یک کراس‌اوور کامپکت الکتریکی است که در سبد محصولات سازنده به شوتینگ بریک ۰۰۱ و مینی‌ون ۰۰۹ ملحق خواهد شد. نمای بیرونی این خودرو که توسط استودیوی طراحی زیکر در گوتنبرگ طراحی شده است، تکاملی از زبان طراحی این برند بنام کریپتون محسوب می‌شود.

در جلوی خودرو چراغ‌های دوقسمتی، دماغهٔ بدون جلوپنجره، کاپوت برجسته اما نسبتاً کوتاه و ورودی‌های هوای باریکی در بالای سپر جلب‌توجه می‌کند. در پروفیل جانبی خبری از دستگیرهٔ درها نیست و تریم مشکی براق روی دهانهٔ گلگیرها، آینه‌های جانبی و سقف و ستون‌ها کار شده است. چراغ‌های LED کشیده و باریکی که با نوشتهٔ ZEEKR از هم جدا شده‌اند، روکش‌های مشکی زیادی روی سپر و شیشهٔ باریک به خاطر سقف شیب‌دار هم از ویژگی‌های بخش عقبی این کراس‌اوور جدید چینی هستند.

این خودرو روی پلت‌فرم ماژولار SEA جیلی ساخته شده که با اسمارت نامبر وان و کراس‌اوور آیندهٔ ولوو EX30 مشترک است. نسخهٔ کشیدهٔ همین پلت‌فرم هم در مدل‌های بزرگ‌تر ۰۰۱ و ۰۰۲ زیکر استفاده شده است. کراس‌اوور جدید این برند متعلق به جیلی ۴,۴۵۰ میلی‌متر طول، ۱,۸۳۶ میلی‌متر عرض و ۱,۵۷۲ میلی‌متر ارتفاع داشته و فاصلهٔ محوری آن برابر با ۲,۷۵۰ میلی‌متر است. این یعنی فاصلهٔ محوری زیکر X دقیقاً با اسمارت یکسان است اما ۱۸۰ میلی‌متر طول بیشتری دارد.

زیکر فعلاً حرفی در مورد مشخصات فنی این کراس‌اوور نزده و صرفاً شتاب صفرتاصد آن را ۴ ثانیه اعلام کرده است. این رقم شبیه شتاب ۳.۹ ثانیه‌ای اسمارت نامبر وان برابوس است که از دو موتور الکتریکی با مجموع قدرت ۴۲۲ اسب بخار استفاده می‌کند. البته این احتمال وجود دارد که زیر نسخهٔ تک موتورهٔ کراس‌اوور خود را هم با ۲۶۴ اسب بخار قدرت ارائه کند. زیکر X در سه‌ماههٔ دوم سال جاری در چین عرضه می‌شود و در آیندهٔ نزدیک راهی بازار اروپا هم خواهد شد. گفته شده فعالیت برند الکتریکی جیلی در این قاره از کشورهای شمالی مثل سوئد و نروژ آغاز خواهد شد. زیکر قصد دارد فروش خود را در سال ۲۰۲۳ دو برابر کرده و به ۱۴۰ هزار دستگاه برساند اما فعلاً برنامه‌ای برای ورود به بازار ایالات‌متحده ندارد.

پدال

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar