کاهش ۸.۸ درصدی تولید خودرو در آمریکا

شنبه 27 بهمن 97 ساعت 15:19
کاهش 8.8 درصدی تولید خودرو در آمریکا

تولید خودروهای موتوری و قطعات ماه پیش در آمریکا ۸.۸ درصد کاهش یافت که بیشترین کاهش از ماه مه ۲۰۰۹ یعنی زمان رکود اقتصادی بوده است.

تولید آمریکا در ژانویه کاهش چشمگیری داشت که علت آن کاهش تولید خودرو از زمان رکود بود. این آخرین نشانه کند شدن شتاب اقتصادی است.

گزارش فدرال رزرو نشان داد خرده فروشی در دسامبر، کمترین حد در طول ۹ سال اخیر بوده است.

تولید خودروهای موتوری و قطعات ماه پیش ۸.۸ درصد کاهش یافت که بیشترین کاهش از ماه مه ۲۰۰۹، زمان رکود اقتصادی بود. مونتاژ خودروهای موتوری به پایین‌ترین حد ۸ ماهه ۱۰.۶ میلیون واحد رسید.

خودروسازان در حال کاهش تولید به منظور مدیریت تولیدات بعضی مدلها هستند، چون پیش بینی می‌شود فروش در سال جاری کاهش یابد. یک علت دیگر کاهش تولید تغییر بعضی کارخانه‌ها به مدل‌های جدید است.

اما حتی بدون در نظر گرفتن تولید خودروهای موتوری، تولید در ژانویه ۰.۲ درصد کاهش یافت. فعالیت کارخانه‌ای رو به کاهش است چون هزینه‌های سرمایه‌ای باقی مانده از ۱.۵ میلیون دلار کاهش مالیاتی سال گذشته، از بین می‌روند.

به علاوه، دلار قوی و کندی رشد در اروپا و چین، به صادرات ضربه می‌زند. قیمت پایین نفت موجب کند شدن خرید تجهیزات برای حفاری نفت و گاز شده است.

یک گزارش جداگانه از نیویورک نشان می‌دهد تولید کارخانه‌ای در نیویورک در فوریه پس از دو ماه متوالی کاهش، افزایش یافت ولی هنوز نزدیک به پایین‌ترین حد دو ساله قرار دارد.

اندرو هانتر، یک اقتصاددان ارشد آمریکا در کپیتال ایکانامیکس لندن گفت: «رشد تولید کارخانه‌ای احتمالاً به روند کاهش خود در چند ماه آینده ادامه می‌دهد».

سهام آمریکا در بحبوحه خوش بینی نسبت به گفت و گو ها میان واشنگتن و پکن بالا رفته است. دلار در برابر سبدی از ارزهای معتبر دنیا تقویت شده و قیمت‌های خزانه داری آمریکا افت کرده‌اند.

قیمت‌های ضعیف واردات

وزارت کار در طول گزارشی اعلام کرد که قیمت واردات ۰.۵ درصد در ماه پیش کاهش یافته چون قیمت تولیدات نفتی پایین آمده و بالا رفتن ارزش دلار بر قیمت خودروهای موتوری و کالاهای مصرفی فشار آورده است. قیمت واردات در دسامبر ۱ درصد سقوط کرد.

قیمت واردات سه ماه پیش ۳.۱ درصد کاهش یافته که بیشترین کاهش ۳ ماهه از جولای تا اکتبر ۲۰۱۵ است.

در دوازده ماه منتهی به ژانویه، قیمت واردات ۱.۷ درصد کاهش یافت که بیشترین افت سالانه از اوت ۲۰۱۶ است و به دنبال آن ۰.۵ درصد در دسامبر کاهش داشته است.

فدرال رزرو نرخ بهره را تغییری نداد و در بیانیه سیاست خود، قولی در مورد افزایش تدریجی بیشتر در هزینه‌های وامگیری نداد.

ماه گذشته قیمت سوخت وارداتی پس از افزایش ۰.۱ درصدی در ماه گذشته، ۰.۳ درصد افت کرد. قیمت نفت وارداتی ۰.۱% پس از کاهش ۱۰.۷ درصدی در ماه دسامبر پایین آمد.

قیمت مواد غذایی وارداتی ۰.۳ درصد در ژانویه پس از افزایش ۰.۱ درصدی ماه گذشته کاهش یافت. بدون در نظر گرفتن سوخت و غذا، کاهش قیمت واردات ۰.۲ درصد در سال گذشته سقوط کرد در حالی که در دسامبر تغییری نداشت.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar