کیا EV9 بهترین خودروی سال ۲۰۲۴ انتخاب شد

بروزرسانی در: دوشنبه 13 فروردین 03 ساعت 11:57
کیا EV9 بهترین خودروی سال 2024 انتخاب شد

در رای‌گیری سالانه برای انتخاب ماشین سال ۲۰۲۴، کیا EV9 به عنوان بهترین ماشین انتخاب شد. در این رای‌گیری بیش از ۱۰۰ خبرنگار خودرو شرکت داشتند و نتایج آن در حاشیه نمایشگاه خودرو نیویورک اعلام شد. ماشین‌هایی از تویوتا، هیوندای و ولوو هم در بخش‌هایی دیگر به عنوان بهترین ماشین انتخاب شدند.

پس از شاسی‌بلند الکتریکی کیا، ولوو EX30 و BYD سیل (Seal) دوم و سوم شدند. فورد برونکو، هیوندای کونا، هیوندای سانتافه، مزدا CX-90، سوبارو کراس‌ترک، تویوتا پریوس و فولکس‌واگن ID.7 هم برای کسب عنوان بهترین ماشین سال رقابت می‌کردند.

در بخش بهترین ماشین الکتریکی هم کیا EV9 با کسب امتیاز بیشتر از ولوو EX30 و ب‌ام‌و i5 اول شد. در این بخش مرسدس بنز EQE شاسی‌بلند و فولکس‌واگن ID.7 هم به فینال رسیده بودند.

انتخاب بهترین ماشین سال بیست سال است که برگزار می‌شود. امسال داوران از ۳۱ کشور جهان در چند مرحله بیش از ۱۴۰ ماشین جدید را بررسی کردند و در نهایت سه ماشین برتر را انتخاب کردند.

برای حضور در این رقابت باید حداقل ده هزار دستگاه تولید شده باشد و این ماشین در دو بازار اصلی خودرو در دو قاره فروخته شود.

ولوو EX30 با این که در بخش بهترین ماشین و بهترین ماشین الکتریکی ناکام بود، اما توانست با شکست BYD دلفین و لکسوس LBX جایزه بهترین ماشین شهری را ببرد.

در بخش بهترین طراحی، تویوتا پریوس، فراری پوروسانگوئه و فورد برونکو به مرحله نهایی رسیده بودند و در نهایت تویوتا بیشترین امتیاز را از داوران گرفت. چاد دویچ، از مدیران تویوتا در آمریکای شمالی هنگام دریافت جایزه به شوخی گفت احتمالا این تنها باری است که تویوتا پریوس با فراری در مسابقه‌ای شرکت می‌کند و برنده می‌شود.

در بخش بهترین ماشین اسپرت، هیوندای آیونیک ۵ N با برتری بر فراری پوروسانگوئه، پورشه کاین و دو مدل ب‌ام‌و شگفتی‌ساز شد و عنوان بهترین ماشین اسپرت سال را از آن خود کرد. بعد از هیوندای، ب‌ام‌و M2 و ب‌ام‌و XM دوم و سوم شدند.

در بخش بهترین ماشین لوکس، سه مدل مرسدس-بنز و دو ماشین از لکسوس و ب‌ام‌و به فینال رسیده بودند که در نهایت ب‌ام‌و سری ۵ بیشترین امتیاز را کسب کرد و برنده شد. بعد از ب‌ام‌و، مرسدس-بنز کلاس E دوم و مرسدس-بنز EQE شاسی‌بلند سوم شدند.

این سومین سال پیاپی است که محصولات خودروسازان کره‌ای به عنوان بهترین ماشین سال انتخاب می‌شوند. هیوندای در سال ۲۰۲۳ با مدل آیونیک ۶ و در سال ۲۰۲۲ با مدل آیونیک ۵ این جایزه را برد. حضور پررنگ ماشین‌های الکتریکی در بین نامزدهای دریافت جایزه و رسیدن ماشین‌های چینی به مرحله پایانی از نکات قابل توجه رقابت امسال بود.

ایران جیب

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar