آمار تولید خودرو در بهمن ۹۹

بروزرسانی در: دوشنبه 11 اسفند 99 ساعت 13:51
آمار تولید خودرو در بهمن 99

تولید انواع خودرو توسط دو خودروساز بزرگ کشور ، گروه صنعتی ایران خودرو و گروه صنعتی سایپا در طول بهمن‌ماه امسال با افت همراه شد به طوری که تولیدات ایران خودرو ۱.۵ درصد و تولیدات سایپا ۲.۸ درصد کمتر از بهمن سال گذشته بوده است.

تولید این دو شرکت خودروساز در دی ماه هم نزولی شده بود به طوری که تولید انواع خودرو در این ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۷ درصد افت داشت.

بررسی آمار تولید خودرو در طول بهمن امسال نشان می‌دهد در این مدت ۹۵ هزار و ۶۸۲ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شده که نسبت به بهمن ۹۸ رشد ۲.۶ درصدی را نشان می‌دهد. با توجه به منفی بودن میزان رشد تولیدات ایران ‌خودرو و سایپا در این ماه می‌توان نتیجه گرفت که رشد ۲.۶ درصدی تولید انواع خودرو در بهمن‌ماه به افزایش تولید خودروسازان خصوصی مربوط می‌شود.

در یازدهمین ماه امسال ۸۸ هزار و ۴۲۷ دستگاه سواری در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۴ درصد افزایش داشته است.

در این مدت تولید ون ۵۰درصد، وانت ۲۱.۵ درصد و همچنین مینی‌بوس و میدل‌باس ۱۱.۳ درصد افت داشته و در مقابل، تولید اتوبوس و همچنین کامیونت، کامیون و کشنده با افزایش همراه بوده است.

 

آمار تولید خودرو

 

بررسی وضعیت تولید انواع خودرو از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه نیز نشان‌دهنده رشد ۱۹ درصدی است به طوری که در این مدت ۹۱۰ هزار و ۱۷۶ دستگاه انواع خودرو در کشور به تولید رسیده است.در طول ۱۱ ماهه امسال ۸۲۸ هزار و ۳۱۹ دستگاه سواری در کشور تولید شده که نسبت به ۱۱ ماهه سال قبل با رشد ۱۸.۵ درصدی همراه بوده است.

 

افت ۱.۵ درصدی تولید ایران خودرو

بررسی وضعیت تولید گروه صنعتی ایران ‌خودرو در طول بهمن امسال نشان می‌دهد در این مدت ۴۶ هزار و ۷۴۵ دستگاه انواع خودرو توسط این گروه خودروسازی تولید شده که نسبت به بهمن سال قبل ۱.۵ درصد افت داشته است. در این ماه ۴۶ هزار و ۳۷۲ دستگاه سواری توسط ایران خودرو تولید شده که نسبت به بهمن سال گذشته ۰.۴ درصد رشد داشته است.

تولید انواع خودرو توسط گروه صنعتی ایران خودرو از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه نیز ۴۶۵ هزار و ۴۱دستگاه بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۶.۳ درصد افزایش داشته است. در این مدت ۴۵۹هزار و ۲۶۹ دستگاه سواری توسط ایران خودرو تولید شده که در مقایسه با ۱۱ ماهه سال قبل ۳۷.۳ درصد افزایش داشته است.

 

افت 1.5 درصدی تولید ایران خودرو

 

کاهش ۲.۸ درصدی تولید سایپا

در مورد وضعیت تولید گروه صنعتی سایپا طی بهمن ‌ماه امسال نیز باید به افت ۲.۸ درصدی تولید انواع خودرو اشاره کنیم به طوری که در این مدت ۴۰ هزار و ۷۱۱ دستگاه انواع خودرو توسط سایپا به تولید رسیده است. 

در طول بهمن امسال سایپا ۳۵ هزار و ۲۴۰ دستگاه سواری تولید کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.

تولید انواع خودرو طی ۱۱ ماهه امسال توسط گروه سایپا ۳۸۴ هزار و ۷۹۲ دستگاه بوده که نسبت به ۱۱ ماهه سال قبل ۰.۱ درصد کاهش را تجربه کرده است.در این مدت ۳۲۵ هزار و ۸۶۴ دستگاه سواری توسط گروه سایپا تولید شده که ۳.۳ درصد کمتر از تولیدات مدت مشابه سال قبل است.

 

کاهش 2.8 درصدی تولید سایپا

 

افت تولید ایران‌خودرو و سایپا در حالی اتفاق افتاده که مدیران خودروساز و وزارت صنعت همواره وعده افزایش تیراژ تولید خودرو را داده‌اند تا از این طریق میزان عرضه خودرو بالا رود و قیمت ها در بازار تعدیل شوند.

خودروسازان در عین حال، افزایش ۵۰ درصدی تیراژ تولیداتشان را منوط به آزادسازی قیمت خودرو دانسته بودند. آنها می‌گویند بابت تولید هر خودرو به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه زیان چشمگیری را ثبت می‌کنند که این زیان در صورت‌های مالی خودروسازان بورسی قابل مشاهده است. در مقابل، قطعه سازان آزادسازی قیمت ها را راه حل مشکلات صنعت خودرو نمی دانند. در این مورد مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با بیان اینکه آزادسازی قیمت خودرو به ضرر قطعه‌سازان و مردم است، گفته بود: در صورت کاهش قیمت مواد اولیه قطعات، قیمت کارخانه‌ای خودروها ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت.

کاهش تولید خودرو طی دی و بهمن ماه در حالی اتفاق افتاده که خودروسازان طی ماه های گذشته نسبت به فروش فوق العاده و پیش فروش یک ساله محصولاتشان اقدام کرده اند و حالا مشخص نیست سرنوشت تحویل این خودروها چطور باشد.

فارس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar