رشد تولید خودروسازان شهرستانی

یکشنبه 25 اسفند 98 ساعت 00:35
رشد تولید خودروسازان شهرستانی

بررسی آمار تولید سایت‌های شهرستان دو خودروساز مطرح کشور نشان دهنده این موضوع است که آنها توانسته‌اند کاهش تولید را پشت سر گذاشته و نمودار تولید خود را در پایان یازدهمین ماه از سال جاری کمی صعودی کنند. بر اساس آمارهای منتشر شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سایت‌های شهرستان دو خودروساز بزرگ کشور به‌طور تجمعی تا پایان بهمن 98 در مجموع 281 هزار و 341 دستگاه انواع محصولات خودروسازان به تولید رسیده است. این در وضعیتی است که این سایت‌ها تا پایان بهمن پارسال توانسته بودند 279 هزار و 691 دستگاه خودرو تولید کنند. مقایسه این دو آمار نشان دهنده رشد 6. 0 درصدی است. این میزان رشد در حالی رقم خورده است که در پایان دی ماه امسال به نسبت دی ماه سال اخیر سایت‌های شهرستانی دو خودروساز افت تولید 3. 4 درصدی را به نام خود به ثبت رسانده بودند.

دو خودروساز مطرح کشور 7 سایت در نقاط مختلف کشور دارند که سهم ایران خودرویی‌ها 6 سایت است و تنها سایت فعال سایپا هم در کاشان قرار دارد.  از 281 هزار و 341 دستگاه خودرویی که تا پایان یازدهمین ماه سال در سایت‌های شهرستانی ایران خودرو وسایپا تولید شده است سهم آبی‌های جاده مخصوص 186 هزار و 789 دستگاه و سهم نارنجی‌های جاده مخصوص 94 هزار و 552 دستگاه بوده است.  در وضعیتی که ایران خودرویی‌ها همچنان کاهش تولید را تجربه می‌کنند سایپایی‌ها توانسته‌اند نمودار تولید خود را صعودی کنند.  همان طور که اشاره شد سایت‌های شهرستان ایران خودرویی‌ها تا پایان بهمن ماه سال جاری 186 هزار و 789 دستگاه خودرو تولید کرده‌اند این در حالی است که این سایت‌ها در مدت مشابه سال پیش 197 هزار و 900 دستگاه خودرو تولید کرده‌اند بنابراین ایران خودرویی‌ها در پایان بهمن سال جاری به نسبت مدت مشابه سال اخیر کاهش 6. 5 درصدی را تجربه کرده‌اند.  در حالی که آبی‌های جاده مخصوص افت تولید داشته‌اند، سایپایی‌ها در سایت کاشان توانسته‌اند رشد تولید را به نام خود ثبت کنند.  نارنجی‌های جاده مخصوص در سایت کاشان تا پایان بهمن ماه سال جاری توانسته‌اند 94 هزار و 552 دستگاه از انواع محصولات خود را در خطوط تولید نهایی کنند. این سایت خودرویی در مدت مشابه سال اخیر 81 هزار و 791 دستگاه خودرو تولید کرده است بنابراین سایت کاشان این خودروساز توانسته در بازه زمانی یاد شده رشد تولید 6. 15 درصدی را به نام خود ثبت کند. حال به سراغ هر یک از سایت‌های شهرستانی خودروسازان می‌رویم تا وضعیت تولید آنها را بررسی کنیم.

از سایت شرقی ایران خودرو آغاز می‌کنیم.  سایت خراسان این خودروساز تا پایان بهمن ماه سال جاری توانسته 81 هزار و 476 دستگاه خودرو تولید کند. این میزان تولید در مقابل تولید 82 هزار و 415 دستگاهی که تا پایان بهمن ماه سال پیش تولید کرده بود نشاندهنده کاهش یک درصدی است. سایت شمال غربی ایران خودرو در تبریز هم با کاهش تولید همراه بوده است. طی 11 ماه امسال این سایت توانسته 41 هزار و 121 دستگاه از انواع محصولات خود را تولید کند. این میزان تولید در قیاس با تولید سال گذشته این سایت خودروساز از افت 7. 15 درصدی حکایت دارد.  از تبریزبه مازندران می‌رویم و آمار تولید سایت مازندران ایران خودرو را بررسی می‌کنیم. این سایت هم افت تولید داشته است. سایت شمالی این خودروساز طی 11ماهی که از سال جاری اخیر توانسته 23 هزار و 869 دستگاه خودرو تولید کند. این سایت شهرستانی ایران خودرو در مدت مشابه سال پیش 24 هزار و 944 دستگاه خودرو تولید کرده بود بنابراین شاهد افت 3. 4 درصدی هستیم. سایت جنوبی ایران خودرو در فارس و همچنین سایت غربی این خودرو ساز در کرمانشاه رشد تولید را تجربه کرده‌اند. فارسی‌ها توانسته‌اند در بازه زمانی ذکر شده رشد تولید 4 درصدی داشته باشند و کرمانشاهی‌ها هم رشد تولید 7. 13 درصدی را به نام خود به ثبت رسانده‌اند.  اما سایت سمنان همچنان با افت تولید همراه است.  این سایت تا پایان بهمن ماه سال جاری 6 هزار و 684 دستگاه خودرو تولید کرده است که در قیاس با مدت مشابه سال پیش از کاهش تولید 39 درصدی حکایت دارد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar