جزئیات آیین‌نامه جدید تعیین سن فرسودگی خودروها

شنبه 29 آذر 99 ساعت 13:02
جزئیات آیین‌نامه جدید تعیین سن فرسودگی خودروها

به‌دنبال ابطال آیین‌نامه ماده ۸ قانون هوای پاک که در خصوص سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه بود، سازمان حفاظت محیط‌ زیست بتازگی پیشنهاد جدید خود را برای اسقاط خودروها به هیات دولت فرستاده است. دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید که در آیین‌نامه جدید ملاک اسقاط انواع خودروها معاینه‌ فنی تعریف شده است.

حدود پنج ماه گذشته آیین‌نامه ماده ۸ قانون هوای پاک که در خصوص سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه بود، بر اساس استعلام دیوان عدالت اداری از شورای نگهبان ابطال شد.

ماجرا از این قرار بود که فردی در خصوص این آیین‌نامه به دیوان عدالت اداری شکایت کرده و دیوان عدالت اداری هم در این زمینه از شورای نگهبان استعلام گرفته بود. پس از آن، بر اساس نظر فقهای این شورا تعیین سن فرسودگی برای خودروها خلاف شرع اعلام شد و رای به ابطال این آیین‌نامه قانون هوای پاک دادند.

اکنون باتوجه به ابطال آیین نامه قبلی ماده ۸  قانون هوای پاک در مورد تعیین سن فرسودگی خودروها، سازمان حفاظت محیط‌ زیست پیش‌نویس جدید این آیین‌نامه را به هیات دولت ارائه کرده است.

بهزاد اشجعی - دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست – در خصوص برخی جزییات آیین‌نامه جدید اظهارکرد: در آیین‌نامه جدید ماده ۸ قانون هوای پاک - برخلاف آیین نامه قبلی - ملاک اسقاط انواع خودروها معاینه‌ فنی است این درحالیست که پیش از این برای خودروهای مختلف سن فرسودگی تعریف کرده بودیم و لازم بود که خودروها پس از رسیدن به سن فرسودگی اسقاط شوند.

وی ادامه داد: بر این اساس در آیین‌نامه جدید که به هیات دولت ارائه شده است، پیشنهاد داده‌ایم هر خودرویی که نتواند طی دو دوره متوالی معاینه‌ فنی را پاس کند، فرسوده محسوب می‌شود و باید اسقاط شود.

اشجعی در ادامه با اشاره به اینکه علاوه بر این سنی را به‌عنوان سن فرسودگی برای انواع مختلف خودروها مشخص کرده‌ایم، تصریح کرد: از این‌رو هر خودرویی که به سن فرسودگی برسد نیاز است که نظارت‌ها روی آن افزایش پیدا کند و برای مثال به‌جای سالی یک‌بار در سال سه بار به مراکز معاینه‌ فنی مراجعه کند.

به گفته ‌دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست این سن برای خودروهای گوناگون متفاوت است. برای مثال سن فرسودگی و افزایش نظارت‌ها روی خودروهای شخصی ۱۵ سال است.

وی در ادامه با ذکر اینکه در کشورهای مختلف دنیا هم چنین روشی ملاک اسقاط خودروها است، گفت: به‌هرحال در کشور در زمینه معاینه‌ فنی مشکلاتی وجود دارد و اعتماد ۱۰۰ درصدی به آن نیست اما اکنون که پیشنهاد داده‌ایم ملاک اسقاط خودروهای فرسوده، معاینه‌ فنی باشد، نیاز است که اهرم‌های نظارتی روی این مسئله تقویت شوند.

اشجعی در پایان اظهار کرد: برای مثال هم اکنون خودروهایی که معاینه‌ فنی ندارند فقط در تهران و چند کلانشهر دیگر جریمه می‌شوند و سایر شهرها موضوع معاینه‌ فنی را روی خودروهای مختلف چک نمی‌کنند. از طرف دیگر نیاز است که نظارت‌ها روی مراکز معاینه‌ فنی هم بیشتر شود. بنابراین اصلاح فرآیندها ضروری است. باتوجه به نظری که دیوان عدالت اداری داده بود، معاینه فنی تنها راهکاری است که می‌توان برای اسقاط خودروهای فرسوده دنبال کرد.

بر اساس آخرین مطالعات ۴۰ درصد آلودگی شهر تهران مربوط به خودروهای فرسوده است همچنین هم اکنون آلودگی هوا سالانه سبب مرگ ۳۰ هزار نفر در ایران می‌شود و ۲.۶ میلیارد دلار خسارت‌های اقتصادی به کشور وارد می‌کند.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar