احتمال ترخیص خودروهای بدون ثبت سفارش بانکی با دستور رییس جمهور

چهارشنبه 11 اردیبهشت 98 ساعت 14:54
احتمال ترخیص خودروهای بدون ثبت سفارش بانکی با دستور رییس جمهور

درحالیکه دو ماه از شروع ترخیص خودروهای خارجی از گمرک می‌گذرد فقط 500 دستگاه ترخیص شده که وزارت اقتصاد برای افزایش میزان ترخیص، به رییس جمهور پیشنهاد کرده "خودروهایی هم که ثبت سفارش بانکی نشده‌اند، ترخیص شوند" که طبق اعلام مسئولان گمرک، این موضوع مورد موافقت رییس جمهور قرار گرفته ولی بخشنامه آن فعلاً به وزارت صنعت و گمرک ابلاغ نشده است.

پس از نزدیک به یک سال از قضیه ثبت سفارش غیرقانونی خودروها در گمرک و پس از آن پیش آمدن مسائلی از جمله مخالفت بانک مرکزی با ورود خودروهای دپو شده در گمرک به خاطر مشخص نبودن کانال‌های تأمین ارزی آنها، اکنون به گفته مسئولان گمرک جمهوری اسلامی ایران از 13 هزار خودروی توقیف شده در گمرک فقط 500 دستگاه از آنها ترخیص شده است.

به همین دلیل و به خاطر طولانی شدن فرایند ترخیص خودروهای موجود در گمرک، مسئولان وزارت اقتصاد به صرافت افتادند زمینه حل این مساله را که با دخالت بانک مرکزی پیچیده‌تر شده بود، فراهم کنند.

پیشنهاد هشتم مشکل خودروها را حل می‌کند؟

در این راستا در اواخر فروردین ماه سال جاری (1398) مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور فنی گمرکی در نشست مشترک نمایندگان وزارت صمت و گمرک هشت پیشنهاد را از جانب وزارت اقتصاد برای حل مساله رسوب کالاها در گمرک تدوین کرد که بند هشتم آن مربوط به ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک بود.

عنوان دقیق پیشنهاد هشتم مطرح شده در این نشست به این شرح است: «تسری تصمیم اتخاذ شده برای خودروهای با ثبت سفارش بانکی به خودروهای دارای ثبت سفارش غیربانکی یا فاقد مجوز ثبت سفارش».

به گفته مسئولان گمرک، این راهکارها و پیشنهادات از طرف وزیر اقتصاد به اطلاع رئیس جمهور رسیده که مورد موافقت رئیس جمهور هم قرار گرفته ولی فعلاً بخشنامه آن به وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک ابلاغ نشده است.

البته به گفته مسئولان مربوطه این موافقت شامل خودروهایی که ثبت سفارش آنها به طور غیرقانونی انجام شده است، نمی‌شود و تکلیف این خودروها که بر اساس گفته رئیس کل گمرک نزدیک به 2000 دستگاه است را دستگاه قضائی مشخص خواهد کرد.

داستان اختلاف بانک مرکزی با ورود خودروها چیست؟

پیش از این بر اساس بخشنامه 345 مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت، دستورالعمل اجرایی مصوبه هیأت وزیران در مورد تعیین تکلیف خودروهای وارداتی و ضوابط ورود و ترخیص خودروها از گمرکات، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و بنادر ابلاغ شده بود ولی به خاطر مخالفت بانک مرکزی با عدم ترخیص خودروهای بدون ثبت سفارش بانکی طبق اظهارات مسئولان گمرک فقط 500 دستگاه از این خودروها ترخیص شده است؛ امری که احتمالاً نشان دهنده آن است که عمده نزدیک به 10 هزار خودروی باقی مانده هم فاقد ثبت سفارش بانکی هستند.

دلیل مخالفت مسئولان بانک مرکزی بقا عدم ترخیص خودروهای بدون ثبت سفارش بانکی این است که ورود این خودروها به بازار احتمالاً موجب وارد آمدن فشار تقاضا بر بازار آزاد ارز شود که این مساله در تضاد با سیاست‌های ثبات‌بخش بانک مرکزی در بازار ارز است. در طرف دیگر استدلال مخالفان این فرضیه این است که کسانی که خودرو را تا گمرک ایران آورده‌اند قبل از هر چیز آن را خریداری کرده و پولش را هم پرداخته‌اند بنابراین نگرانی از بابت فشار تقاضا برای خرید ارز نگرانی بی‌موردی است.

با این همه به نظر می‌رسد یکی از اصلی‌ترین دلایلی که می‌تواند موجب شود تا دولت با ترخیص خودروهای بدون ثبت سفارش بانکی موافقت کند احتمالاً درآمد تعرفه‌ای است که از محل ترخیص این خودروها نصیبش می‌شود.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar