تصمیمی برای سهمیه بندی یا تغییر قیمت بنزین گرفته نشده است

پنجشنبه 22 آذر 97 ساعت 10:52
تصمیمی برای سهمیه بندی یا تغییر قیمت بنزین گرفته نشده است

وزیر نفت گفت: تا به حال در دولت برای سهمیه بندی یا تغییر قیمت سوخت تصمیمی گرفته نشده است.

بیژن نامدار زنگنه در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: بر اساس برآوردها، صاحبان نزدیک به 10 میلیون خودرو و موتورسیکلت فاقد کارت سوخت هستند و تا کنون یک میلیون و 200 هزار نفر برای صدور کارت سوخت مراجعه یا ثبت نام کرده‌اند.

وی گفت: طرح کنونی برای صدور کارت سوخت با هدف مشخص شدن شرایط سوخت خودروهاست و تا به حال برای سهمیه بندی یا تغییر قیمت سوخت در دولت تصمیم گیری نشده است.

زنگنه افزود: میزان قاچاق سوخت از کشور نزدیک به 4 تا 5 میلیون لیتر است.

وی اجلاس اخیر اوپک را سخت و تحت فشار شدید آمریکا دانست و گفت: عمده فشارها به ایران در این اجلاس را دو کشور همسایه داشتند و اقداماتشان غیردوستانه بود.

وزیر نفت افزود: در صورتی که با کاهش تولیداتمان موافقت می‌کردیم 600 هزار بشکه از ظرفیت تولید و فروش نفت کشور کاسته می‌شد ولی با اصرار، جمهوری اسلامی ایران از اجرای قطعنامه اجلاس گذشته اوپک برای کاهش تولید مستثنی شد.

زنگنه گفت: روند فعلی بازار نشان می‌دهد که اقدام مثبت اوپک در کاهش تولید نفت پذیرفته شده است.

وی افزود: تهدیداتی متوجه اوپک است که بعضی از آنها خارجی و بخشی دیگر داخلی است.

زنگنه با اشاره به طراحی 27 فاز برای پارس جنوبی گفت: تا پارسال 21 فاز به مدار آمد و تا پایان امسال 4 فاز دیگر عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: اوراق ریالی توسعه صنعت نفت به زودی عرضه خواهد شد که در قالب آن عملیات اجرایی 33 میدان جدید دیده شده است.

وزیر نفت گفت: نفت خام و فراورده‌های نفتی از نظر تحریم تفاوتی باهم ندارند بلکه فشار آمریکا برای تحریم فراورده‌های نفتی ایران بیشتر از نفت خام است.

زنگنه افزود: در بورس نفت اجازه عرضه یک میلیون بشکه نفت خام را داشتیم که به پایان رسید و در تلاشیم تا با گرفتن مجوز مقدار بیشتری برای مدت شش ماه بار دیگر بورس نفت را فعال کنیم.

وی با ذکر اینکه در چند سال گذشته در فصل سرما قطعی گاز در واحدهای تولیدی نداشتیم گفت: پیش بینی می‌کنیم امسال در فصل سرما به مصرف 800 هزار مترمکعب گاز در روز برسیم.

زنگنه افزود: نیروگاه‌های کشور سالانه 80 میلیارد مترمکعب گاز مصرف می‌کنند در حالی که با سرمایه گذاری و راندمان بالا با نیمی از این مقدار هم می‌توانند فعالیت کنند.

وی گفت: از نظر درصدی، نیروگاه‌های کشور با 37 درصد بزرگترین مصرف کننده گاز ایران هستند و پس از آن صنایع، ازجمله پتروشیمی‌ها با 30 درصد و بخش خانگی با 25 درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

وزیر نفت افزود: بیشترین ارزآوری را به کشور پتروشیمی‌ها دارند و نباید از آنها در این باره گله کرد تا مورد اجحاف قرار گیرند.

زنگنه گفت: عراق روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز از ایران برای نیروگاه‌هایش می‌خرد تا برق تولید کند.

وی افزود: ایجاد چند پالایشگاه در سیراف در حال انجام بود که به تحریم‌های جدید برخورد کردیم و نتوانستیم آنها را اجرا کنیم و در حال حاضر این طرح‌ها را در سرمایه گذاری‌های جدید دیده‌ایم.

زنگنه گفت: برای گازهای همراه نفت شش طرح در مناطق دهلران، غرب کارون، بهبهان، مارون و خلیج فارس داریم که با بهره برداری از آنها تا دو سال پیش رو دیگر شاهد سوختن گاز در میادین نفتی این مناطق نخواهیم بود.

وی افزود: تا پایان سال سه فاز پارس جنوبی به ظرفیت 800 میلیون مترمکعب، یک طرح به ظرفیت 7 هزار تن متانول، یک طرح استفاده از اتان و فاز سه ستاره خلیج فارس به بهره برداری می‌رسد.

وزیر نفت گفت: با پالایشگاه ساختن و سالی 10 درصد به مصرف بنزین اضافه کردن تراز بنزین در کشور درست نمی‌شود.

زنگنه افزود: معتقدم تراز مصرف بنزین را باید در خودروسازی‌های کشور دید.

وی گفت: ساز و کارهای موجود برای تأمین مالی صنعت نفت جوابگوست و نیازی به ایجاد صندوق جدید نیست.

زنگنه افزود: روزانه 10 روستا به شبکه گاز کشور اضافه می‌شود و شمار روستاهای گازدار شده کشور از 27 هزار روستا گذشته است.

وی گفت: همکاران ما در وزارت نفت برای شکستن تحریمها شبانه روز تلاش می‌کنند تا این جنگ نابرابر و غیرعادلانه پیروز شوند.

وزیر نفت با اشاره به اجرای طرح انتقال گاز از کشورمان به پاکستان افزود: جمهوری اسلامی ایران برای این پروژه بیش از یک میلیارد دلار هزینه کرده در حالی که پاکستان تا کنون حتی یک کیلومتر هم خط لوله ایجاد نکرده است.

زنگنه گفت: با این که پاکستان به گاز ایران نیاز دارد ولی تحت فشار امریکا، عربستان و امارات است.

صدا سیما

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar