عامل اصلی آشفته بازار کنونی خودرو دلالان هستند

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
عامل اصلی آشفته بازار کنونی خودرو دلالان هستند

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: عامل اصلی آشفته بازار کنونی خودرو، دلالان و واسطه‌ها هستند که بیشترین تقاضاها را به خود اختصاص داده و در پی کسب سود بیشترند.

«امرالله امینی» افزود: حاشیه قیمتی که در بازار خودرو ایجاد شده هم تحت تأثیر همین موضوع است و بخش زیادی از آن به فعالیت دلالان برمی گردد.

به گفته وی، نیاز و تقاضای واقعی مردمی برای خودرو وجود دارد ولی از آنجایی که واسطه‌ها در پی سود هستند، مصرف کنندگان بلاتکلیف مانده‌اند.

این اقتصاددان ادامه داد: قیمت‌های خودرو در بازار آزاد وضعیت نامعلومی دارد به گونه‌ای که در مقایسه با سه ماه پیش، نرخ خودروهای خارجی 2 تا سه برابر و داخلی‌ها بین 40 تا 60 درصد رشد داشته است.

وی، یکی از مشکلات خودروسازان در این بخش را مشکلات ارزی و قیمت‌های آن اعلام کرد و گفت: خودروسازان هم در وضعیت کنونی در پی واقعی کردن قیمت خودروها هستند.

امینی در ادامه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به دلایل استراتژیک و صنعتی نیازمند صنعت خودرو است، ولی این صنعت همواره متأثر از سیاست‌های کلان اقتصادی مانند نرخ ارز، واردات و غیره است که باعث شده استراتژی‌ها در مسیر درست قرار نگیرد.

پیش از این «امیرحسن کاکایی» استاد دانشگاه اعلام کرده بود: مهم‌ترین انتظار در وضعیت کنونی از تصمیم سازان، تعیین تکلیف قیمت گذاری خودرو، مواد اولیه و دیگر نهاده‌هایی است که با نرخ دلار ارتباط مستقیم دارد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar