علت تعلل شورای رقابت در اعلام قیمت‌های جدید

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
علت تعلل شورای رقابت در اعلام قیمت‌های جدید

این روزها کنترل قیمت خودرو در بازار تبدیل به هدفی دست نیافتنی برای دولت شده است. ماجرا از این قرار است که شورای رقابت در تیرماه سال جاری مجوز افزایش قیمت خودروهای زیر 45 میلیون تومان را تا سقف 7.1 درصدی به خودروسازان داد.

پس از افزایش لجام گسیخته قیمت خودرو در بازار که با سکوت شورای رقابت همراه بود، در آخرین روزهای مردادماه سال جاری، رضا شیوا، رئیس شورای رقابت، با شرکت در یک برنامه تلویزیونی خبر از بازنگری در قیمت محصولات تولید داخل داد. این اقدام رئیس شورای رقابت، از طرف برخی نمایندگان مجلس و دست‌اندرکاران بازار مورد انتقاد قرار گرفت، چراکه آن را به عنوان چراغ سبز شورای رقابت برای افزایش قیمت‌ها قلمداد کردند و بازار هم از این اظهارات تأثیر منفی گرفت.

با این حال تعلل در اعلام قیمت‌های جدید از طرف شورای رقابت، با توجه به صحبت‌های رئیس این شورا، موجب تشدید نوسانات قیمتی در بازار شده است. یکی از اعضای شورای رقابت در خصوص تعلل شورای رقابت در اعلام قیمت‌های جدید می‌گوید که شورای رقابت برای قیمت گذاری خودرو فرمول مشخصی دارد، فرمولی که دارای متغیرهای خاص است.

وی ادامه می‌دهد زمانی که خودروسازان به این شورا مراجعه کرده و خواستار افزایش قیمت محصولات خود هستند، این شورا به بررسی درخواست آنان پرداخته و در آخر از بانک مرکزی درخواست می‌کند تا متغیرهای جدید را در دست این شورا قرار داده تا شورا بر اساس این تغییرات، به قیمت‌های جدید دست یابد و آن را در دست خودروسازان قرار دهد. این عضو شورای رقابت با اشاره به سخنان رئیس این شورا، احتمال افزایش قیمت خودرو را رد نکرد؛ با این حال علت تعلل شورای رقابت در اعلام قیمت‌های جدید را بی ارتباط با تأخیر بانک مرکزی در اعلام متغیرهای درخواستی این شورا ندانست.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar