آغاز بررسی واگذاری ایران‌ خودرو و سایپا

چهارشنبه 17 فروردین 01 ساعت 12:34
آغاز بررسی واگذاری ایران‌ خودرو و سایپا

فاطمی‌امین وزیر صمت پنجشنبه ۱۱ فروردین امسال در جلسه شورای اداری شهرستان نیشابور از واگذاری ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی خبر داد.

رئیس انجمن خودروسازان ۲۹ بهمن پارسال گفت: در دنیا ثابت شده است دولت‌ها بنگاه دار خوبی نیستند و دولتی بودن منفعتی برای صنعت خودرو ندارد.

به گفته آقای احمد نعمت‌بخش، «صنعت خودرو منوط به خصوصی سازی واقعی و دست برداشتن از بنگاهداری است. اما دولت علاقه ای به فروش سهام خود در خودروسازی ها ندارد.»

در همین خصوص، مدیرعامل اسبق سایپا نیز گفت: دولت باید قبل از واگذاری سهام خود در خودروسازی، وضعیت ایران خودرو و سایپا را اعم از ساختار سهام داری و زیان انباشته سامان دهد و آن‌ها را به سوددهی برساند.

به گفته آقای سعید مدنی، « قبل از واگذاری باقی مانده سهام دولت در این شرکت‌ها، باید اصلاح ساختار سهام داری در دستور کار باشد. یعنی سهام خریداری شده توسط شرکت‌های زیرمجموعه سایپا و ایران خودرو، در شرکت مادر تجمیع و واگذار شود. بعد از آن می‌توان فرآیند خصوصی سازی و واگذاری باقی مانده سهام را انجام داد.»

طبق همین اظهارات به نظر می‌رسد که مشکلات و موانعی هم در راه واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی وجود دارد.

حسین قربانزاده رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: حدود ۵ درصد سهام ایران خودرو و ۱۷ درصد سهام دولت در سایپا وثیقه است و اول باید این وثایق آزاد شود تا امکان واگذاری فراهم شود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar