ساخت پژو 301 توسط 300 سازنده ایرانی

یکشنبه 12 خرداد 98 ساعت 12:23
ساخت پژو 301 توسط 300 سازنده ایرانی

مدیرعامل ساپکو با ذکر این که خودروی 301 پروژه‌ای ملی است، اظهار کرد: این اولین بار است که خودرویی با عمق خودکفایی بالا در کشور راه اندازی می‌شود.

منصور منصوری در اولین جلسه ساپکو با سازندگان پروژه 301 از دریافت تأییدیه خودکفایی 60 درصدی این خودرو از طرف وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت خبر داد و افزود: از مهم‌ترین مسایلی که در این پروژه اجرا خواهد شد، مستندسازی فرآیندهاست که متاسفانه در خصوص پروژه‌های پیشین به خاطر انجام این کار توسط شرکای خارجی مستنداتی در دست نداریم.

وی با اشاره به شاخص‌های اصلی انتخاب تأمین کنندگان در این پروژه گفت: توان تولید قطعه با بیشترین عمق خودکفایی، تولید محصول براساس قیمت رقابتی، وجود زیرساخت برای صادرات و توان سرمایه گذاری در پروژه از مهم‌ترین عواملی است که توانمندی سازندگان را برای ما محرز خواهد کرد.

مدیرعامل ساپکو از برنامه این شرکت برای متوازن سازی قطعه سازان بر اساس رویکرد ماژولار خبر داد و تصریح کرد: براساس این برنامه برای هر قطعه دست کم دو سازنده و حداکثر سه منبع تأمین خواهیم داشت.

منصوری سرمایه گذاری انجام گرفته تاکنون برای خودکفایی قطعات بدون قالب‌های بدنه را 280 میلیارد ریال و 63 میلیون یورو اعلام کرد و گفت: نباید فراموش کنیم که سرمایه گذاری زیادی درسه سال اخیر توسط ایران خودرو و سازندگان برای این پروژه انجام گرفته و باید این پروژه را محقق کنیم.

وی از ابلاغ سیاست‌های جدید ساپکو در راستای توسعه سازندگان، توسعه صادرات، ارتقای رضایت مشتریان و توسعه خودکفایی محصولات شرکت صنعتی ایران خودرو خبر داد و گفت: با این استراتژی هم فرآیند و هم محصول را برای تأمین کیفیت قطعات مورد توجه قرار خواهیم داد.

 معاون طراحی و توسعه محصول جدید ایران خودرو هم در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از روند تولید محصول 301 گفت: پلتفرم این محصول مبنایی برای تولید و عرضه چهار خودروی دیگر توسط ایران خودرو خواهد بود.

عادل پیرمحمدی افزود: با دستور مدیرعامل شرکت صنعتی ایران خودرو پس از ترک پژو پروژه تولید محصول 301 با استفاده از توان سازندگان توانمند کشور فعال شد.

وی ترک پژو را فرصتی برای خودکفایی در تولید دانست و تصریح کرد: با توجه به پیش بینی‌های انجام گرفته در قرارداد، امکان توسعه و خودکفایی تولید 301 بدون حضور پژو هم امکانپذیر بوده است.

مدیرپروژه 301 با اشاره به مشارکت 300 سازنده در فرآیند تأمین و تولید قطعات این خودرو، پیشرفت در اجرای پروژه را حاصل کار تیمی و همکاری سازندگان کشور عنوان کرد و گفت: هم اکنون در فاز توسعه‌ای قطعات و محصول هستیم و تا نیمه دوم امسال قالب قطعات به ویژه در بخش بدنه طراحی و ساخته خواهد شد. بیش از 15 قالب ساز درحال ساخت 197 قالب محصول 301 هستند.

وی افزود:. تمامی قطعات محصول 301 دارای تولیدکننده در بین سازندگان داخلی است. قرار بود تولید این محصول با نرخ داخلی سازی 40 درصد شروع شود ولی ایران خودرو در آغاز با 70درصد ساخت داخل آن را تولید خواهد کرد.

پیرمحمدی یادآوری کرد: 301 محصولی دارای استانداردهای 85 گانه و روز دنیا است که محصولی دارای این استانداردها برای اولین بار توسط ایران خودرو به تولید خواهد رسید.

وی افزود: طرح و مدارک بخشی از قطعات از طرف کمپانی پژو دریافت شده بود ولی نزدیک به 60 درصد فاقد مدرک و نقشه بود که با استفاده از تجربه و توان سازندگان داخلی درحال توسعه است.

معاون طراحی و توسعه محصول جدید ایران خودرو از آمادگی زنجیره تأمین برای تولید محصول جدید این خودروساز تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: تولید 301 ضامن آینده صنعت خودرو کشور خواهد بود، ایران خودرو چند خودروی دیگر در کلاس‌های گوناگون را هم بر مبنای پلتفرم 301 تولید و عرضه خواهد کرد.

وی از آماده سازی خط تولید این خودرو خبر داد و گفت:‌ هم اکنون خط تولیدی با ظرفیت تولید 16 دستگاه از محصول 301 در هر ساعت ایجاد شده که با همکاری و همت سازندگان و تأمین کنندگان به بهره برداری خواهد رسید.

پیرمحمدی درپایان یادآوری کرد: سرمایه گذاری که درحال انجام است تنها برای محصول 301 نیست بلکه محصولات دیگری براساس این پلتفرم تولید خواهد شد که مطابق با استانداردهای زیست محیطی خواهد بود.

دبیر انجمن قطعه سازان نیز در این جلسه با ذکر این که در پروژه 301 درونزایی مورد نظر مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی اتفاق افتاده است، گردهمایی خودروسازان و قطعه سازان بدون حضور پژو را از مزیت‌های بزرگ این پروژه برشمرد.

مازیار بیگلو اظهار کرد: از جمله نکات این پروژه رویکرد ماژولار است که تداخل در ساخت قطعات را از بین برد و مدیریت پروژه را با اختصاص هر قطعه به سازنده مورد نظر به بهترین مدل به اجرا درآورده است.

وی اجرای این پروژه را در وضعیت اقتصادی کنونی از صنعت خودروی کشور کاری ارزنده برشمرد و افزود: پس از خروج شرکت‌های خارجی در سال پیش درکنوانسیونی مشترک با سازندگان ایرانی حضور داشتند، امروز می‌توان دید که موج‌های روی آب رفته و تنها سازندگان داخلی به عنوان سنگ‌های رودخانه پایدار ایستاده‌اند.

بیگلو در ادامه با اشاره به مشکل نقدینگی سازندگان برای سرمایه گذاری تصریح کرد: از سازندگانی که در بخش‌های گوناگون صدای رسایی دارند، برای تأمین نقدینگی پروژه‌های پیش رو طلب یاری می‌کنیم.

دبیر انجمن قطعه سازان با درخواست حفظ مالکیت معنوی قطعات تولیدی، هریک از سازندگان سرمایه گذار در این پروژه اضافه کرد: امروز وظیفه ما قطعه سازان است که با همدلی و همکاری خودروهای ناقص خودروسازان را جمع کرده و از تنش بازار بکاهیم.

لازم به ذکر است، اولین جلسه مشترک ساپکو و سازندگان پروژه 301 با هدف اعلام سیاست‌های شرکت صنعتی ایران خودرو در خصوص تولید این خودرو و رویکردهای جدید ساپکو در توسعه زنجیره تأمین و خودکفایی برگزار شد. همسوسازی سازندگان و اعلام آخرین وضعیت، اهداف کیفی و زمانبندی اجرای این پروژه از دیگر اهداف برگزاری این نشست بود.

ساپکو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar