سرمایه ایران خودرو ۲۰۰۸ درصد افزایش یافت

بروزرسانی در: دوشنبه 21 بهمن 98 ساعت 11:21
سرمایه ایران خودرو 2008 درصد افزایش یافت

گزارش توجیهی افزایش سرمایه ۲۰۰۸ درصدی ایران خودرو روی کدال قرار گرفت که علت اصلی افزایش قیمت سهام ایران خودرو از ابتدای امسال تاکنون را پاسخ می‌دهد.

گزارش توجیهی افزایش سرمایه ایران خودرو بالاخره روی کدال قرار گرفت. این افزایش سرمایه ۲۰۰۸ درصدی با هدف خروج «خودرو‌» از ماده ۱۴۱ قانون تجارت انجام می‌گیرد. جزییات آن را در ادامه بخوانید.

پیشنهاد هیات مدیره ایران خودرو به مجمع عمومی فوق‌العاده برای انجام افزایش سرمایه از مبلغ ۱۵۳۰ میلیارد تومان به ۳۲۲۵۳ میلیارد تومان درسامانه کدال قرار گرفت.

واکنش معامله‌گران سهام در معاملات فردا به انتشار پیشنهاد هیات مدیره ایران خودرو جالب توجه است. این افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها به منظور خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت در دستور کار ایران خودرو است. پیش‌تر مدیر عامل ایران خودرو هم گفته بود، این شرکت تا پایان امسال از ماده۱۴۱ قانون تجارت خارج می‌شود.

برمبنای گزارش اعلامی، منابع تأمین این افزایش سرمایه ۳۰۷۲۳ میلیارد تومانی از مازاد تجدید ارزیابی نزدیک به ۷۱۰۰ میلیارد تومان زمین، نزدیک به ۲۱۸۰ میلیارد تومان ساختمان، ۱۰۳۱۴ میلیارد تومان ماشین آلات و ۱۱۱۳۸ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری‌های ایران‌خودرو بوده است.

باید توجه داشت که دلیل اصلی افزایش قیمتی سهام ایران خودرو از ابتدای سال ۹۸ تاکنون این افزایش سرمایه بوده است و بعضاً انتظاراتی بالاتر از این اعداد برای افزایش سرمایه به گوش می‌رسید. بر این مبناست که واکنش فردای معامله‌گران جالب توجه خواهد بود.

زیان انباشته ایران خودرو تا پایان آذر نزدیک به ۱۶۰۵۸ میلیارد تومان بوده است و احتمال ساخت زیان در زمستان هم با توجه به پایین‌تر بودن قیمت فروش از بهای تمام شده  بیشتر به نظر می‌رسد، در نتیجه با همین افزایش سرمایه هم احتمالاً باید گفت ایران خودرو بر اساس صورت‌های مالی سال ۹۸ از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج نمی‌شود.

در واقع از دید تحلیلگران انتظارات بیشتری برای افزایش سرمایه ایران خودرو وجود داشت و این موضوع به عقیده معامله‌گران می‌تواند پایان بازی خودرویی‌ها را تأیید کند. به عقیده آنها تجربه احتمال وقوع تجربه مشابه با بانک تجارت و بانک صادرات و درجا زدن قیمتی در یک سال آتی وجود دارد؛ دو سهم بانکی مزبور پس از انجام افزایش سرمایه سنگین در زمستان سال اخیر متوقف شده و تا همین چند هفته قبل مسیر کم‌نوسانی را در پیش گرفته بودند.

اما در نقطه مقابل، برخی همین میزان افزایش سرمایه را هم جذاب می‌دانند و به قیمت حدود ۵۷ تومانی پس از افزایش سرمایه (با فرض اینکه خودرو با قیمت کنونی به مجمع افزایش سرمایه برود و همچنین سایر مجوزهای افزایش سرمایه را هم دریافت کند) اشاره می‌کنند. به این ترتیب ایران خودرو به ارزان‌ترین سهم بازار تبدیل می‌شود و بر همین اساس این موضوع می‌تواند از این سهم حمایت کند.

تجارت نیوز

قیمت محصولات ایران خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar