فروش فوری ایران خودرو چقدر سود دارد؟! / مهر ۱۴۰۰

بروزرسانی در: شنبه 24 مهر 00 ساعت 14:03
فروش فوری ایران خودرو چقدر سود دارد؟! / مهر 1400

ایران خودرو در طرح فروش فوری فوق‌العاده مهرماه خود ۴ خودروی پر تقاضا را عرضه کرده است. اختلاف قیمت این خودروها با بازار آزاد به گونه‌ای است که خریدار ظرف سه ماه تا موعد تحویل ماهانه ۴۵ میلیون تومان سود می‌کند.

بیست و چهارمین مرحله فروش فوق‌العاده ایران خودرو از روز سه شنبه ۲۰ مهرماه ۱۴۰۰ به مدت سه روز آغاز شده است. در این طرح فروش فوق‌العاده ۴ خودروی پژو ۲۰۷ دستی سقف شیشه‌ای، رانا پلاس، دنا پلاس اتوماتیک و پارس بنزینی عرضه می‌شود.

در این طرح فروش فوق‌العاده هم مانند دفعات قبل، اختلاف قیمت کارخانه و بازار آزاد خودروها به شکلی است که برندگان این طرح، ظرف سه ماه حداقل ۹۰ میلیون تومان سود می‌کنند.

سودهای چند ده میلیونی فروش فوق‌العاده

ماجرا این است که قیمت بازار و کارخانه ۴ محصولی که در طرح فروش فوق‌العاده شهریور ایران خودرو عرضه می‌شود حداقل ۹۰ میلیون تومان با آزاد فرق دارد. با توجه به مهلت سه ماهه تحویل این سه خودرو، می‌توان گفت برندگان این دوره هم مانند دوره‌های گذشته ماهانه ۳۰ میلیون تومان سود می‌کنند.

سودی که در هیچ بازار و سرمایه‌گذاری دیگری نمی‌توان به دست آورد. مگر خرید و برنده شدن خودرو در طرح فروش فوق‌العاده خودروسازان!

قیمت کارخانه پژو ۲۰۷ دستی سقف شیشه‌ای ۲۱۶ میلیون تومان است. در حالی که قیمت بازار آزاد پژو ۲۰۷ حدود ۳۳۵ میلیون تومان است. این یعنی قیمت کارخانه پژو ۲۰۷ حدود ۱۱۹ میلیون تومان ارزانتر از بازار آزاد است. اگر فردی در این فروش فوق‌العاده بتواند برنده پژو ۲۰۷ شود، ظرف سه ماه ۱۱۹ میلیون تومان سود کرده است.

قیمت کارخانه پژو پارس هم ۱۴۰ میلیون تومان است. در حالی که قیمت بازار آزاد این خودرو حدود ۲۸۰ میلیون تومان است. این یعنی قیمت کارخانه این خودرو حداقل ۱۴۰ میلیون تومان ارزانتر از بازار آزاد است. برنده خودرو پژو پارس در دی ماه این خودرو را تحویل می‌گیرد و مقایسه قیمت پرداخت شده با بازار آزاد به این معناست که ایران خودرو ماهانه ۴۶ میلیون تومان سود به برندگان پژو پارس پرداخت کرده است.

لاتاری به سبک خرید خودرو

در این طرح فروش فوق‌العاده قیمت کارخانه رانا پلاس حدود ۱۸۰ میلیون تومان است. قیمت بازار آزاد این محصول هم حدود ۲۷۰ میلیون تومان است. این یعنی رانا پلاس ۹۰ میلیون تومان ارزان‌تر از بازار آزاد است. بر این اساس برنده این خودرو هم ماهانه ۳۰ میلیون تومان سود می‌کند.

در این طرح، خودرو دنا پلاس اتوماتیک نیز با قیمت ۳۹۰ میلیون تومان عرضه میشود که قیمت بازار نیز حدود ۴۶۰ میلیون تومان است و پایین ترین سود را در این طرح فروش خواهد داشت.
 

  قیمت کارخانه قیمت بازار سود این طرح
دنا پلاس اتوماتیک ۳۹۰.۰۰۰.۰۰۰ ۴۶۰.۰۰۰.۰۰۰ ۷۰.۰۰۰.۰۰۰
پارس سال ۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰ ۲۸۰.۰۰۰.۰۰۰ ۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰
۲۰۷ دستی پانوراما ۲۱۶.۰۰۰.۰۰۰ ۳۳۵.۰۰۰.۰۰۰ ۱۱۹.۰۰۰.۰۰۰
رانا پلاس ۱۸۰.۰۰۰.۰۰۰ ۲۷۰.۰۰۰.۰۰۰ ۹۰.۰۰۰.۰۰۰

گرچه بسیاری معتقدند که قیمت واقعی خودرو قیمت کارخانه آن است و قیمت‌ها در بازار آزاد افزایش یافته است، اما در هر صورت فروش فوق‌العاده و قرعه‌کشی برای خرید خودروی کارخانه‌ای نوعی توزیع رانت محسوب می‌شود.

اینکه در هر دوره‌ای تعدادی می‌توانند یک خودرو را با نصف قیمت بازار تهیه کنند نوعی رانت است که نصیب همه افراد نمی‌شود. از طرف دیگر، اگر هر کدام از برندگان طرح فروش فوق‌العاده بخواهند خودروی خود را در بازار آزاد بفروشند، معادل پولی که صرف خرید خودرو کرده‌اند سود می‌کنند. سودی که در طرح‌های فروش فوق‌العاده با تحویل سه ماهه گاهی به ماهی ۵۰ میلیون تومان هم می‌رسد!

فروش فوری ایران خودرو

قیمت محصولات ایران خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar