صرفه‌ جویی ارزی با تولید بنزین از متانول

سه شنبه 18 اردیبهشت 03 ساعت 16:04
صرفه‌ جویی ارزی با تولید بنزین از متانول

تولید بنزین از متانول نسبت به ساخت پتروپالایشگاه زمان بهره‌برداری را به یک‌چهارم و هزینه سرمایه‌گذاری را به یک‌دهم کاهش می‌دهد.

سال‌ها بود که دانشمندانی مانند زکریای رازی مدعی بودند که می‌توان مس را به طلا تبدیل کرد و این مسأله به خواست و آرزوی بسیاری از مردم تبدیل شده بود. اما حال در صنعت نفت قرار است یک اتفاق مشابه کیمیاگری رخ بدهد.

تبدیل مستقیم متانول به بنزین در واحد‌های MTG (Methanol to Gasoline) طرحی است که هم از ارزان‎‌فروشی محصول نیمه‌خام متانول توسط پتروشیمی‌های ایران جلوگیری می‌کند و هم در رفع ناترازی بنزین می‌تواند عرضه را افزایش دهد.

طبق گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، متانولی تولیدی از خوراک گاز در ۱۲ سال گذشته به جای ارزش‌افزوده، ارزش کاسته ایجاد کرده و کشور ۱.۷ میلیارد دلار درآمد کمتری نسبت به صادرات گاز بدست آورده و حال قرار است از این ماده کم‌ارزش، بنزین تولید شود.

مقایسه تولید بنزین در واحد MTG و پتروپالایشگاه شهیدسلیمانی

طبق گزارشات کارشناسی، ساخت ۳ واحد MTG با خوراک ۱.۶۵ میلیون تنی متانول برای هر واحد، روزانه ۸ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کند، بیش از پتروپالایشگاه شهیدسلیمانی.

اما در مقایسه، مدت زمان ساخت این واحد نسبت به پتروپالایشگاه، به یک‌چهارم معادل ۲ سال و سرمایه‌گذاری لازم به کمتر از یک‌دهم معادل یک میلیارد دلار کاهش می‌یابد.

وزیر نفت؛ جواد اوجی هفته گذشته اعلام کرد که تفاهمنامه‌های خوبی با پتروشیمی‌های متانول‌ساز امضا شده تا بخشی از تولید متانول کشور به سمت تولید بنزین سوق داده شود؛ اتفاقی که می‌تواند به رفع ناترازی بنزین کمک کند.

طبق محاسبات، تولید هر لیتر بنزین از متانول نسبت به واردات هر لیتر بنزین، هزینه دولت را «یک‌سوم» کاهش می‌دهد.

همچنین بنزین تولیدی از متانول کاملا با «بنزین پتروشیمی‌ها» متفاوت است، زیرا بنزین پتروشیمی در واحد‌های آروماتیکی تولید می‌شد، درحالی‌که تولید بنزین از متانول در واحدی با فرایند و کاتالیست متفاوت انجام می‌شود.

بنزین تولیدی از متانول دارای کیفیت بالا، نزدیک به بنزین یورو ۵ و بدون سولفور است.

فارس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar