کم فروشی بنزین واقعیت دارد؟

شنبه 3 اسفند 98 ساعت 10:47
کم فروشی بنزین واقعیت دارد؟

طاهری در خصوص سوخت گیری بنزین و اینکه آیا کم فروشی رخ می‌دهد یا خیر توضیحاتی داد.

محمودرضا طاهری مدیر کل استاندارد استان تهران   در مورد اینکه آیا هنگام سوخت گیری هوا وارد باک خودرو می‌شود یا خیر، گفت: احتمال اینکه هنگام سوخت گیری هوا وارد باک خودرو شود، وجود دارد. اگر دقت کنید در آبرسانی هم خیلی از پمپ‌ها هوا می‌گیرند ولی این موضوع تنها برای یک برهه از زمان است و این طور نیست که همیشه هوا بفروشند، یکبار ممکن است پمپ هوا بگیرد و دوباره پس از اینکه هواگیری شود مشکل رفع شود.

او بیان کرد: سازمان ملی استاندارد مطابق یک استاندارد عمل می‌کند و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هم موظف است طبق آن استاندارد عمل کند. در این استاندارد ۳ پیمانه  ۵، ۱۰ و ۲۰ لیتری را مشخص کرده‌ایم یعنی هر کدام از نازل‌ها با این سه پیمانه اندازه‌گیری می‌شوند.

مدیر کل استاندارد استان تهران تشریح کرد: حتی ممکن است در پیمایش سه پیمانه هم دچار مشکلاتی شویم چون باید سه نازل از کار بیفتد تا کار ما انجام شود، اگر بخواهیم کم فروشی بنزین را یک لیتر یک لیتر بررسی کنیم تا ۵۰ لیتر شود کار سختی خواهد بود، ضمن اینکه از نظر علمی و محاسباتی بررسی می‌کنند که چند درصد از کسانی که به جایگاه‌های سوخت مراجعه می‌کنند ۵ لیتر، ۱۰ لیتر یا ۲۰ لیتر می‌زنند.

طاهریان بیان کرد: در سیستم یکا‌های خود قوانینی داریم که باید آن قوانین انجام شود، در حال حاضر نمی‌توان گفت که  چرا معیار انتخاب برای پیمایش صحت بنزین، یک لیتر نیست چون که تمام این موارد  را استاندارد‌های ملی گفته و ما هم تابع استاندارد‌های ملی هستیم.

مدیر کل استاندارد استان تهران ادامه داد: هر ظرفی برای صحت کم فروشی بایستی کالیبره و سنجش شده باشد.  از ظروفی که برای این کار استفاده می‌کنیم قبلاً کالیبره شده‌اند.‌

او در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه هر چند وقت یکبار به جایگاه‌ها مراجعه و استاندارد را چک می‌کنید؟، گفت: در هر فصل یک بار به جایگاه‌های بنزین مراجعه می‌کنیم. اگر بخواهیم استاندارد آن را بگوییم سالی دو بار است، آن را تشدید کرده‌ایم تا درصد خطا پایین بیاید. این بحثی است که در استان تهران بسیار حائز اهمیت است و ما هم کنترل‌های لازم را انجام می‌دهیم.

مدیر کل استاندارد استان تهران بیان کرد: طبق دستورالعمل مراجعه به پمپ بنزین‌ها ۲ بار در سال کافی است. اینکه به عنوان مدیر استاندارد با مدیر شرکت‌های پخش فرآورده‌های نفتی به جایگاه برویم ممکن است هزینه‌ای از جیب جایگاه‌دار بابت این کار پرداخت شود.

طاهریان تشریح کرد: سازمان استاندارد حداقل ۲ بار در سال پمپ‌های بنزین را بررسی می‌کند.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar