تمامی موتورسیکلت‌ها باید بیمه داشته باشند

سه شنبه 30 مهر 98 ساعت 12:26
تمامی موتورسیکلت‌ها باید بیمه داشته باشند

یک کارشناس بیمه گفت: در خصوص بیمه موتورسیکلت‌های برقی دستورالعمل خاصی وجود ندارد ولی تمام وسایل نقلیه موتوری باید دارای بیمه شخص ثالت باشند.

اسماعیل فلاح، کارشناس بیمه در مورد بیمه موتورسیکلت‌ها گفت: مبنای نرخ بیمه موتورسیکلت به میزان تعهد دیه، تعداد سیلندر و نوع کاربری مشخص می‌شود. طبیعتاً انواع بیمه موتورسیکلت به نوع کاربری از آن بستگی دارد و معمولاً به انواع شخصی، بارکش و برای مسابقات تقسیم‌ بندی می‌شود. به طور کلی میزان حق بیمه پرداختی در این زمینه تنها برای مصارف مسابقه‌ای متفاوت است. لازم به ذکر است تفاوت نرخ نزدیک به ۳۰ درصدی بین بیمه‌نامه برای موتورسیکلت مسابقه‌ای با دیگر مدل‌ها وجود دارد.وی در مورد آمار موتورسیکلت‌های فاقد بیمه اظهار کرد: هیچ آمار رسمی از شمار موتورسیکلت‌های فاقد بیمه در کشور وجود ندارد و دستگاهی شمارش آن را انجام نداده است. ولی به طور کلی شمار موتورسیکلت‌هایی که فاقد بیمه هستند بالا است و تنها یک سری آمار از راهور اعلام می‌شود که این اعداد و ارقام تناقض دارد. علت عدم رغبت برای تهیه بیمه توسط موتورسواران هم این است که افراد فکر می‌کنند حادثه فقط برای دیگران است! متاسفانه بحث فرهنگ‌سازی و عدم آگاهی در این زمینه مطرح است و از طرفی دیگر میزان سخت‌گیری‌ها در خصوص خودروهای سواری بسیار بیشتر از موتورسیکلت‌ها است.

فلاح در مورد نرخ بیمه‌های موتورسیکلت گفت: کلیه وسایل نقلیه زمینی موتوری باید دارای بیمه‌نامه باشند که این مسئله شامل موتورسیکلت‌ها هم می‌شود. حداقل نرخ بیمه‌نامه کوتاه‌مدت برای موتورسیکلت‌ها از نزدیک به ۵۷ هزار تومان شروع می‌شود و تا ۴۰۰ هزار تومان هم می‌رسد. بیمه کوتاه مدت به این صورت است که از ۵ روز آغاز می‌شود و تعداد روزها و قیمت آن بر اساس یک روند مشخصی افزایش می‌یابد. لازم به ذکر است سال پیش بیشترین آمار فوتی موتورسیکلت‌ها را ما در سطح تهران داشتیم و از جمله آسیب‌های شایع می‌توان به شکستگی کاسه سر و جمجمه اشاره کرد. بسیاری از شرکت‌های بیمه به همین خاطر علاقه‌ای برای فروش بیمه‌های موتورسیکلت ندارند ضمن این که پرداخت دیه موجب شده نسبت خسارت‌ها بالا برود.

وی در پایان به ذکر نکاتی در خصوص بیمه موتورسیکلت‌های برقی پرداخت: تمامی موتورسیکلت‌ها باید بیمه داشته باشند و توضیحی در رابطه با برقی یا بنزینی داده نشده است. در خصوص موتورسیکلت‌های برقی توان را تبدیل به اسب‌بخار می‌کنند و معادل‌سازی به تک‌سیلندر یا ۲ سیلندر انجام می‌شود و در نهایت هزینه بیمه مشخص می‌شود. هیچ رویه‌ای برای این نوع موتورسیکلت‌های برقی وجود ندارد و شرکت‌ها برای این که کار خود را راحت کنند این نوع وسایل نقلیه را به صورت تک یا ۲ سیلندر در نظر می‌گیرند.

گسترش نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar