پشت پرده افزایش ۱۱ درصدی نرخ کرایه تاکسی‌ها چیست؟

چهارشنبه 21 اسفند 98 ساعت 11:13
پشت پرده افزایش 11 درصدی نرخ کرایه تاکسی‌ها چیست؟

کرایه تاکسی‌ها پیش از سال جدید ۱۱ درصد افزایش یافت تا با آغاز سال ۹۹ افزایش ۲۵ درصدی بر روی رقم جدید انجام شود.

شهرداری تهران در دویست و چهارمین نشست شورای شهر تهران که روز سه شنبه بیستم اسفند ماه برگزار شد لایحه‌ای دو فوریتی ارائه کرد که بر اساس آن نرخ کرایه تاکسی در سال ۹۸ به میزان یازده درصد افزایش پیدا کند و اعضای شورای شهر تهران هم با رأی قاطع (۱۵ رأی موافق از ۱۵ عضو حاضر) لایحه شهرداری تهران را به تصویب رساند.

این افزایش ۱۱ درصدی نرخ کرایه تاکسی در سال جاری در حالی انجام شد که در سال ۹۸ کرایه‌های ناوگان حمل و نقل عمومی به شکل یکپارچه (مترو، تاکسی و اتوبوس) ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده بود.

به زبان ساده نرخ کرایه هزار تومانی در سال ۹۸ به هزار و ۲۰۰ تومان افزایش پیدا کرد که در ادامه با مصوبه دیروز شورای شهر تهران ۱۱ درصد به مبلغ کرایه افزوده می‌شود که این رقم به مبلغ هزار و ۳۳۲ تومان رسید و این رقم در مقایسه با نرخ پایه افزایشی بالغ بر ۳۳ درصدی دارد و در عمل افزایش ۲۰ درصدی برای کرایه در سال ۹۸ اعمال نشده است.

حال گمانه زنی‌ها حاکی از آن است که این افزایش ضریب پایه در نرخ کرایه در سال جاری به سال ۹۹ هم بسط داده شود و شورای شهر تهران با مصوبه دیروز خود ضریب نرخ پایه برای افزایش سقف ۲۵ درصدی نرخ کرایه را در سال ۹۹ افزایش داده است.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به این سؤال که چرا در بازه زمانی ده روز مانده به پایان سال جاری لایحه دو فوریتی افزایش ۱۱ درصدی نرخ کرایه در سال مطرح و به تصویب رسید با کنایه گفت: به نظر من این سؤال شما سوالی است انحرافی و پس از افزایش نرخ بنزین این اجازه از طرف دولت داده شد تا نرخ کرایه را شهرداری تا سقف ۱۱ درصد افزایش دهد.

رئیس شورای شهر تهران افزود: ما در شورای شهر تهران لایحه دو فوریتی شهرداری برای افزایش ۱۱ درصدی نرخ کرایه تاکسی را به تصویب رساندیم و باید به این نکته اشاره کنم که پیش از ارائه لایحه از طرف شهرداری تهران بخشنامه افزایش قیمت از طرف فرمانداری ابلاغ شده بود.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در خصوص افزایش ۱۱ درصدی نرخ کرایه تاکسی در سال جاری گفت: پس از افزایش نرخ بنزین در آبان ماه وزارت کشور افزایش نرخ کرایه ۱۱ درصدی برای کلانشهر‌ها و ۱۴ درصدی برای دیگر شهر‌ها را تأیید کرد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران افزود: در زمان بررسی میزان افزایش نرخ کرایه تاکسی در سال ۹۹ موضوعی مطرح شد مبنی براینکه تکلیف ۱۱ درصد افزایش کرایه در نرخ گذاری چه می‌شود؟ که ما در شورای شهر تهران اعلام کردیم برای قانونی شدن این اقدام باید موضوع در صحن شورای شهر تهران در قالب لایحه مطرح و به تصویب اعضای شورای شهر برسد.

علیخانی با تاکید بر این نکته که تعیین نرخ کرایه در شهر‌ها بر عهده شورای شهر است گفت: افزایش ۱۱ درصدی نرخ کرایه در سال ۹۸ محدود به سال جاری است و ضریب اعمالی برای نرخ گذاری تاکسی در سال آینده افزایش کرایه تا همان سقف ۲۰ درصد است.

علیرضا قنادان مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران  در تشریح جزئیات افزایش ضریب ۱۱ درصدی برای نرخ کرایه در سال جاری گفت: با افزایش قیمت بنزین دولت به شهرداری این اجازه را داد تا نرخ کرایه را افزایش دهد.

مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهرداری افزود: دولت به شهرداری این اجازه را نداد تا نرخ کرایه را در همان ابتدای سال افزایش دهد و اعلام کرد که در صورت تغییر قیمت بنزین شهرداری لایحه اصلاحی ارائه و ضریب مورد نظر را اعمال کند.

قنادان تصریح کرد: افزایش ضریب ۲۰ درصدی برای نرخ کرایه ناوگان حمل و نقل عمومی زمانی به تصویب شورای شهر تهران رسید که قیمت هر لیتر بنزین در آن زمان هزار تومان بود و هیأت تطبیق فرمانداری تهران در زمان تأیید مصوبات شورای شهر تهران برای تعیین نرخ کرایه ناوگان حمل و نقل عمومی اعلام کرد که این قیمت گذاری تنها بر اساس بنزین هر لیتر هزار تومان است و در صورت افزایش نرخ بنزین شهرداری می‌تواند لایحه اصلاحی ارائه کند.

او با اشاره به افزایش نرخ بنزین در آبان ماه گفت: پس از کارشناسی‌های انجام شده در اواسط بهمن ماه نامه‌ای از دولت به دست ما رسید که دولت افزایش یازده درصدی نرخ کرایه تاکسی در سال جاری را به رسمیت شناخت.

قنادان تصریح کرد: ۱۱ درصد افزایش نرخ کرایه تاکسی به نرخ‌های موجود اضافه می‌شود و برای سال آینده هم تنها افزایش کرایه تا سقف ۲۵ درصد اعمال می‌شود.

مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهرداری افزود: با توجه به این نکته که نرخ کرایه‌ها در سال ۹۹ در تابستان نهایی می‌شود افزایش نرخ کرایه محدود به ۱۰ روز باقیمانده از سال جاری نیست و با توجه به پیش بینی‌های انجام شده مبنی بر تأیید این مصوبه در هیأت تطبیق برچسب‌های جدید ناوگان تاکسیرانی هم چاپ شده و بین آن‌ها توزیع می‌شود.

حال با در کنار هم قرار دادن اظهارات مسئولان می‌توان اینگونه برداشت کرد که افزایش نرخ کرایه ناوگان تاکسیرانی به شکل قطره چکانی در حال انجام است و مصوبات شورای شهر تهران در حوزه نرخ گذاری تاکسی تنها بازی با ارقام است و در عمل مصوبات اجرا نمی‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar