عرضه شاهین و P90 با پیشرانه ME16 سایپا

بروزرسانی در: شنبه 4 شهریور 02 ساعت 03:23
عرضه شاهین و P90 با پیشرانه ME16 سایپا

پس از مشکلاتی که در خصوص ضعف پیشرانه سایپا شاهین به وجود آمد و سایپا را به همکاری مشترک در حوزه موتور با گروه صنعتی ایران خودرو سوق داد، مگا موتور زیرمجموعه گروه خودروسازی سایپا دست به کار شد تا نیاز سایپا به یک پیشرانه قوی و اختصاصی را برطرف کند.

یکی از این پیشرانه‌ها که اطلاعات و دانش فنی آن به واسطه سال‌ها همکاری سایپا و سیتروئن در این شرکت وجود داشت، پیشرانه ME16 است.
در خصوص این پیشرانه باید گفت که بعد از ترک ایران توسط سیتروئن به واسطه تحریم‌ها، دانش فنی، نقشه و قالب‌های این پیشرانه تنها یادگاری حضور فرانسوی‌ها در سایپا کاشان بود و همین یادگاری موجب آغاز پروژه ساخت پیشرانه ME16 شد.در اصل تکنولوژی این پیشرانه فرانسوی است.
تولید این پیشرانه از یک سال پیش در مگاموتور آغاز شد که تقریبا با ۸۰ درصد داخلی سازی و مطابق با استانداردهای سیتروئن تولید شده است.
نکته جالب این است که حتی در انتخاب سازندگان قطعات موتور نیز تلاش شده است از قطعه سازان طرف قرارداد با سیتروئن استفاده شود.
پیشرانه ME16 در خط تولید موتور L90 مگاموتور تولید می‌شود که یکی از بروزترین خطوط تولید موتور در منطقه غرب آسیا است.
پیشرانه ME16 سایپا یک موتور ۱.۶ لیتری ۱۶ سوپاپ ۱۳۰ کیلوگرمی است که توان تولید ۱۱۵ اسب بخار و گشتاور ۱۴۷ نیوتن متری را برای خودرو فراهم می‌کند.
تولید این موتور به احتمال بسیار زیاد از دی و بهمن ماه سال جاری آغاز خواهد شد و در سال ۱۴۰۲ نیز انتظار می‌رود که خودروی شاهین با پیشرانه ME16 راهی بازار شود.
 پرشین خودرو

شاهین اتوماتیک 

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar