۵ دلیل تمایز خودرو شاهین با دیگر خودرو ها

بروزرسانی در: پنج شنبه 25 فروردین 01 ساعت 21:28
5 دلیل تمایز خودرو شاهین با دیگر خودرو ها

شاهین در یک قدمی ورود به بازار است و پیش از پایان سال نخستین سری از اولین سدان کلاس C سایپا راهی خیابان ها خواهد شد. شاهین بسیاری از عادت های صنعت خودرو ایران را تغییر داده و با استاندارد های اروپایی طراحی و آماده عرضه به بازار شده است.

در این مطلب نگاهی به ۵ دلیل اصلی برای تمایز این خودرو در بازار خواهیم داشت.

 

استاندارد ایمنی اروپا

شاهین پیش از آغاز فاز تولید آزمایشی برای تست های ایمنی و کسب تمامی استاندارد های ECE اروپا مورد آزمایش قرار گرفت. سایپا برای شفاف سازی نتایج این آزمایش ها، برای نخستین بار ویدیو برخی تست های ECE شاهین را منتشر کرد که حرکتی نادر و قابل تحسین و از سوی خودروسازان ایرانی بیانگر اطمینان بالا از ایمنی این خودرو بود.

شاهین علاوه بر پاس کردن تست های اروپایی ایمنی ECE، حتی در زمینه ایمنی عابرین پیاده که استانداردی به روز در جهان محسوب می شود با طراحی خاص در موتور و سپر، کمترین صدمه را به عابرین پیاده در صورت تصادف وارد می کند.

بر اساس گفته گروه خودروسازی سایپا، این خودرو در حالی وارد خط تولید شده که ورق مورد استفاده برای بدنه آن تا کنون در صنعت خودروسازی کشور مرسوم نبوده است. حضور ورق های جدید برای تولید بدنه و سازه شاسی باعث شده است فرآیند پِرِس‌کاری و اتصال اجزای بدنه در شاهین نسبت به سایر محصولات تولیدی بهبود پیدا کند. با توجه به نوع آلیاژ استفاده شده در ورق‌های این خودرو، نقاط جوش شاهین متفاوت از سایر محصولات تولیدی در خودروسازان کشور است.

علاوه بر این زمان تولید یک بدنه و اتاق شاهین از مرحله پرس‌کاری تا اتصال اجزا توسط ربات‌ها و نیروی انسانی، به دلیل ساختار متفاوت این خودرو، بیش‌تر از سایر محصولات داخلی است، بنابراین در امر کیفی نیز سازه شاهین بالاتر از رقبا قرار می‌گیرد.

 

گشتاور حائز اهمیت

گشتاور صرفا یک عدد است که در ترکیب با نسبت وزن،نمایانگر کشش یک خودرو است.نسبت گشتاور به وزن در شاهین ۰.۱۳ است در حالی که در یک سدان سنتی بازار در کلاس شاهین این نسبت به حدود ۰.۱۰ تا ۰.۱۲ می رسد. شاهین در بررسی نموداری و تست های انجام شده توسط رسانه ها یک سدان پرشتاب و پرکشش در این کلاس است که این نکته قابل اهمیت است.

خودروهایی که طی حدود ۱۵ سال گذشته به عنوان سدان های خانوادگی قدم به صنعت خودرو ایران گذاشته اند عمدتا در سطح ثابت و مشخصی از قوای محرکه قرار داشتند و قدرت و کشش مشابهی را ارائه می کردند. به غیر از یک الی دو مورد از سدان های خانوادگی بومی بازار ایران حتی سدان های مونتاژی نیز پیشرانه های ۱.۵ و ۱.۶ لیتری داشته اند که حداکثر توانشان به سختی از ۱۱۰ اسب بخار فراتر می رفته اما همه چیز در بحث کشش یک خودرو به اسب بخار و قدرت ختم نمی شود.کشش یک خودرو  بیش از عدد اسب بخار در میزان گشتاور، وزن خالص و عملکرد گیربکس آن تعریف می‌شود. در حالی که بازه قدرت عمده سدان های فراتر از ۴.۴ متری بازار و صنعت خودرو کشور به حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ اسب بخار و حداکثر گشتاورشان به حدود ۱۵۰ تا ۱۵۵ نیوتون متر می رسد، محصول جدید و خانوادگی سایپا یعنی شاهین با حداکثر گشتاور ۱۶۵ نیوتون متر و گیربکس ۵ سرعته دستی در فاز نخست قدم به میدان گذاشته است که نوید دهنده کشش قابل توجه این خودرو با پیشرانه توربو است.

می توان اطمینان داشت که خودرویی با ۱۶۵ نیوتون متر گشتاور کشش بهتری از دیگر خودروها با گشتاور حدود ۱۵۰ نیوتون متر ارائه می کند. یکی دیگر از مزایای فنی شاهین، ورود سریع تر کشش و شتاب به مدار فنی این خودرو به کمک سیستم توربو نصب شده روی پیشرانه ۱.۵ لیتری این خودرو است. در خودروهای مشابه تنفس طبیعی، معمولا حداکثر گشتاور روی دور موتور ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ وارد مدار می شود اما در شاهین، حداکثر گشتاور ۱۶۵ نیوتون متر به طور مداوم از دور موتور ۱۷۵۰ تا ۴۲۵۰ در دسترس است به این صورت در بازه گسترده تری نسبت به خودروهای رقیب می توانید از حداکثر کشش در این خودرو بهره ببرید.

سایپا شاهین با وزن خالص ۱۲۶۰ کیلوگرم حدود ۱۰۰ کیلوگرم از سدان های سنتی صنعت خودرو ایران در همین ابعاد سبک تر است و با طراحی آیرودینامیک، کشش و عملکرد فنی قابل توجهی را نوید می دهد.

 

مشتری پسند

سایپا برای طراحی شاهین به سراغ طراحان مطرح خودرو در کشور رفته که الگوی «شاهین ایرانی» را برای فرم دادن به آن انتخاب کرده اند و هویتی اختصاصی به خودروهای سایپا بخشیده اند. شاهین در اکثر نظرسنجی ها مورد پسند مشتریان سخت‌پسند ایرانی قرار گرفته و کمتر پیش می آید که کسی بگوید شاهین به فلان خودرو از یک برند خارجی شباهت دارد.طراحی شاهین در بخش چراغ های جلو به گونه ای است که حتی اگر خودرو از فاصله دور دیده شود می توان هویت جدید سایپا را در آن تشخیص داد.

 

۹۲درصد ایرانی

۹۲درصد قطعات خودروی شاهین ساخت قطعه‌سازان داخلی است و اگر  تولید برخی از قطعات، توجیه اقتصادی داشت و یا کشور با نبود برخی از مواد اولیه که بعضا مواد معدنی است روبرو نبود، درصد داخلی سازی بسیار بالاتر بود.

تامین بیش از ۹۲ درصد قطعات این خودرو در داخل کشور موضوعی است که می‌توان از دو زاویه به آن اشاره کرد؛ در نگاه اول باتوجه به سطح تکنولوژیکی این خودرو، قطعه‌سازان داخلی توانسته‌‌اند با ارتقاء سطح دانش فنی خود، قطعاتی با کیفیت و تکنولوژی بالاتر نسبت به گذشته تولید کنند که موجب رشد سطح قطعه‌سازان داخلی شده است.در نگاه دوم می‌توان گفت تامین بخش زیادی از قطعات این خودرو در داخل، به معنی کاهش وابستگی به تامین‌کنندگان خارجی و کاهش ارزبری این محصول است.

 

امکانات مورد قبول ایرانیان

این سدان خانوادگی قرار است با دو کیسه هوا، سانروف، ترمزهای دیسکی، سیستم روشنایی در روز (Daylight)، سنسور نور و پارک و دوربین عقب، نمایشگر لمسی، فرمان برقی، آینه های تاشو برقی، استارت دکمه ای، تهویه مطبوع اتوماتیک، سیستم کنترل فشار باد تایرها TPMS و ... وارد بازار بشود. مجموعه امکانات شاهین، این سدان کاس C را در صدر سدان های خانوادگی بازار از نظر سطح امکانات قرار می دهد و مجموعه امکانات آن طوری انتخاب شده که به نظر می رسد سایپا مطالعات گسترده‌ای در زمینه آپشن های مورد علاقه مشتریان ایرانی روی آن انجام داده است.

 

خودرو شاهین

 

عصر خودرو

 

 

 

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar